Muhabbet Kuşlarında Yumurtlama: Kuşum Yumurtladı, Ben Şimdi Ne Yapacağım?

Başta muhabbet kuşları olmak üzere, dişi ev kuşlarında yumurtlama kafeste bir erkek olmasa da oldukça yaygın görülen bir durum. Deneyimli ebeveynler kafesin dibinde zaman zaman böyle yumurtalarla karşılaşmaya alışkın ama bu konuda tecrübesi olmayanlar için yapılması gerekenleri bu yazımızda mercek altına aldık.

yumurtlama

Eğer kuşun dişiyse zaman zaman yumurtlaması kaçınılmaz. Bu doğanın kanunu. Kafeste bir erkek kuş olmaması da yumurtlama olayına engel değil. (“Muhabbet kuşum dişi mi erkek mi?” sorusunun yanıtını da burada bulabilirsin.)

Ancak her yumurta kuluçkaya dönüşecek ve içinden civciv çıkacak diye de düşünmemelisin. Zira bir erkek kuş tarafından döllenmemiş bir yumurtadan yavru çıkması mümkün değil.

Kuşunun yumurtasının bir erkek tarafından döllenmediğinden eminsen, yumurtaları fark ettiğin anda kafesten almanı tavsiye ederiz. Bu durumda kuşun kısa süre içinde rutinine dönecektir.

YUMURTLAMA VE YUMURTA SIKIŞMASI

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kuşlar da belli periyotlarla yumurta oluşturur ve bunları döllenmiş olsun olmasın vücutlarından dışarı atar.

Eğer dişi kuşun üreme yaşına geldiyse ve buna rağmen yumurtlamıyorsa “yumurta sıkışması” adı verilen tehlikeli durumla karşı karşıya olabilirsin.

Yumurta sıkışması dişilerin vücutlarında oluşup olgunlaşan yumurtanın kanalda takılı kalması ve dışarı atılamaması durumuna verilen isimdir. Yaygın bir problem olan yumurta sıkışması tedavi edilmezse enfeksiyona veya iç organlarda hasara yol açabilir.

YUMURTLAMA

Kuşun vücudunun neresinde sıkıştığına bağlı olarak yumurtanın kabuğu içeride kırılabilir. Bazen kuşun karın bölgesine masaj yapmak yumurtanın güvenle vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ancak masajla çözülemeyen durumlarda kuşlar konusunda uzman bir veteriner hekime başvurmak gerekir.

Eğer kabuk içerideyken kırılırsa, enfeksiyonu önlemek için yumurta parçacıklarının ve kalıntılarının bir profesyonel tarafından yumurta kanalından temizlenmesi şarttır.

(Muhabbet kuşlarındaki yaygın sağlık sorunlarıyla ilgili yazımıza da buradan erişebilirsin.)

YUMURTALAR NASIL DÖLLENDİRİLİR?

Döllenmiş olma ihtimali bulunan yumurtaları parlak bir ışığa yaklaştırarak içinde yavru olup olmadığını kontrol edebilirsin. Kabuğun içeriğindeki sıvının rengi, şekli ve opaklığı yumurtanın döllenmiş olup olmadığı konusunda ipuçları verir.

Döllenmiş yumurtadan yavru çıkması için ise ya dişi kuşun kuluçkaya yatması ya da yumurtanın bir kuvöze alınarak kuluçka süresinin dolması gerekir. Ancak yumurtaları kuluçkaya yatırmadan önce yumurtadan yeni çıkmış bebek kuşlara bakmanın oldukça zor bir iş olduğunu, yoğun bir mesai ve özen gerektirdiğini de aklında tutmanda fayda var.

Quiz: Muhabbet Kuşu Sağlığının Püf Noktalarına Hakim Misin?

Paylaşan heymypet