Muhabbet Kuşları Hakkında Birbirinden İlginç Bilgiler

Pek popüler kanatlı dostlarımız hakkında eminiz bunları bilmiyordunuz! Eşsiz zekaları haricinde de birçok etkileyici özellikleri var.

muhabbet kuşları

Konuşabiliyorlar, şarkı söyleyebiliyorlar, oyunlar oynuyorlar, çeşit çeşit numaralar öğreniyorlar. Muhabbet kuşları ne kadar zeki varlıklar hepimiz biliyoruz. Ayrıca çok da eğlenceliler! Biz de o yüzden, dostlarımızın diğer etkileyici özelliklerine değinelim istedik.

Acaba hangileri sizi daha çok şaşırtacak?

Fazladan bir göz kapakları vardır.

Memelilerin büyük çoğunluğu iki göz kapağına sahiptir ve onları gözü açmak ve kapatmak için kullanırlar. Muhabbet kuşlarında ise görünmeyen, üçüncü bir göz kapağı vardır. Bu kapağın görevi, göze yapışan toz ve partikülleri temizlemektir.

Görüş açıları 360 dereceye yakındır.

Çünkü muhabbet kuşları, gözlerini birbirinden bağımsız hareket ettirebilirler. Bu sayede aynı anda birden fazla noktaya odaklanabilirler. Karşılaştıracak olursak biz insanlar saniyede 16 görsel görebiliyorken kanatlı dostlarımız 150’den fazla görsel görebilmektedir. Bununla birlikte derinlik algıları ve karanlıkta görüşleri oldukça zayıftır.

Metabolizmaları gerçekten çok hızlıdır.

Bir insanın kalbi dakika ortalama 75 kere atıyorken muhabbet kuşları için bu sayı 500’ü bulabilmektedir. Kalp ritimleri o kadar hızlı ki normal bir şekilde dinleyerek hesaplanamıyor! Nefes alışverişleri de oldukça hızlıdır. Yetişkin bir insan dakikada ortalama 12-20 kez nefes alıp veriyorken muhabbet kuşları dakikada 65-68 kez nefes alıp verir.

Mavi renk aslında bir genetik mutasyondur.

Günümüzde dostlarımız rengarenk olsa da, doğal ortamlarında ağaç dalları arasında saklanabilmek için sadece sarı ve yeşil renklilerdir. Genetik bir mutasyon sonucu karşılaşılan ilk mavi muhabbet kuşu, 1878 yılında Brüksel’de kaydedilmiştir.

Dört parmakları vardır.

Genelde kuşların 3 parmağı varken muhabbet kuşlarının ikisi önde ikisi arkada olmak üzere 4 parmağı vardır. Hayatının çok büyük çoğunluğunu ayakları üzerinde geçiren bir kuş için büyük bir avantaj olmalı!

Solunum sistemleri çift yönlüdür.

Biz de akciğerlere doğru ve dışarı olmak üzere çift yönlü solunum yapıyoruz. Yalnız biz nefes alırken akciğerlerimize havayı topluyoruz. Fakat muhabbet kuşları nefes alırken aslında hava ciğerlerinden çıkıyor. Nefes verdiklerinde taze hava akciğerlerine doluyor.

Küçük arkadaşınız için şimdi ne düşünüyorsunuz?

Paylaşan heymypet