Muhabbet Kuşum Mutlu Mu? Bunu Nasıl Anlarım?

Muhabbet kuşum mutlu mu? Eminiz ki bu soru her muhabbet kuşu ebeveyninin aklından birkaç kere geçmiştir. Bundan dolayı bu soruya yönelik tüm soru işaretlerini gidermek için detaylı bir yazı kaleme aldık!

muhabbet kuşum mutlu mu

Bir muhabbet kuşu ebeveyni olarak dostlarımızın ne kadar hassas canlılar olduğunu illa ki fark etmişsindir. Yok etmediysen biz bu hassasiyeti senin için bir kere daha vurgulayalım. Dostlarımız duygusal canlılar, o yüzden mutsuzlukları gibi mutluluklarını da doyasıya yaşarlar. Tabii her ne kadar bizim sesimizi taklit edebilseler de insan diliyle de konuşmuyorlar… O yüzden muhabbet kuşum mutlu mu sorusunu ancak  dostlarımızın mutluluk işaretlerini iyi okuyarak yanıtlayabiliriz.

Mutlu muhabbet kuşları cıvıldama, tıklama, gevezelik, şarkı söyleme ve ıslık gibi sesler çıkarırlar. Aynı zamanda oynamak, uçmak, yemek yemek, kendilerini tımar etmek ve sosyal olmak isterler. Başlarını öne eğerler, kanatlarını hafifçe açarlar ve kanatlarını da seğirirler. Yalnız bunları böyle sıralayıp bırakmakla olmaz, şimdi bu belirtileri iyice inceleme vakti!

MUHABBET KUŞLARI MUTLULUKLARINI HANGİ SESLERLE BELLİ EDERLER?

Bir kere şu konuyu netleştirelim: Muhabbet kuşları, keyifliyken günlerinin çoğunda gevezelik edip şarkı söylerek geçiren ve seslerini sık kullanan bir kuş türü. Aslında tıpkı biz insanlara benziyorlar! En sevdiğimiz şarkıyı keyifli keyifli tüttürdüğün zamanları düşün. Bu açıdan yaklaşınca kuş dostlarımızın çıkardığı sesleri incelersen, onun mutlu olup olmadığı hakkında birçok noktayı aydınlanır.

Ses Yüksekliği

Eğer muhabbet kuşun yüksek bir sesle cıvıldıyorsa bil ki keyfi yerinde. Muhabbet kuşun sessizse bu durum, genellikle üzgün olduğuna işaret eder. Tabii çıkan her yüksek sesi hayra yormaman da gerekiyor. Çünkü dostumuz yüksek sesle çığlık atıyorsa işler başka. Bu yüzden sesin yüksekliği kadar dostumuzun çıkardığı ses de önemli.

Klik Sesi

Muhabbet kuşunun gagalarının üstünü ve altını birbirine sürterek klik sesi çıkardığına mutlaka denk gelmişsindir. Bu ses, muhabbet kuşunun kendini rahat ve güvende hissettiği anlamına gelir. Peki bu ilginç sesi çıkarmalarının arkasındaki sebep ne? Dostlarımız, bu sesi tıpkı tırnaklarımızı bir masaya vurmamıza benzer bir mantıkla çıkarır. Bu şekilde kendilerini eğlendirip oyalarlar.

Gevezelik

Muhabbet kuşlarının en sevdiği şey gevezelik etmek değil de ne? Gevezelik diye; cıvıltı, ıslık ve tıklama gibi diğer birkaç sesin bir karışımına diyoruz. Ya da dostumuza kelimeler öğrettiysen (veya kendi kendine öğrenmişse), gevezelik ederken bunları kullanır.

Şarkı Söyleme

Şarkı söyleyen muhabbet kuşları, bildikleri melodileri peş peşe büyük bir keyif içinde sıralar. Ya da bazen tamamen doğaçlama bir biçimde içlerindeki neşeyi belirtirler. Özellikle birlikte yaşayan muhabbet kuşları, bir arada şarkı söylemeyi sever. Bu, onların birlikte güvende olduğuna işaret eder.

Islık Çalmak

Tıpkı şarkı söylerken olduğu gibi, muhabbet kuşları sadece kendilerini güvende hissettiklerinde ve moralleri yüksek olduğunda, kendilerini ve başkalarını eğlendirmeye istekli olduklarında ıslık çalarlar.

Böylelikle dostlarımızın mutluyken çıkardığı seslerin tamamına değindik. Şimdi sıra davranışlarda!

muhabbet kuşunu eğitirken

PEKİ MUHABBET KUŞLARI MUTLUYKEN NASIL DAVRANIŞLAR SERGİLER?

Mutlu bir muhabbet kuşu oyunlar oynar, sağda solda uçar, iştahla yemek yer ve keyifle sosyalleşir. Üstelik dostlarımızın mutluluğunu okuyabilmen için sadece bu işaretlere değil, daha nicelerine sahipsin! Aşağıya sıraladığımızda ne demek istediğimizi anlayacaksın.

Oyun Oynamak

Muhabbet kuşları doğal ortamlarında günlerini yiyecek arayarak, yeni nesneleri araştırarak, dalları veya ağaç kabuklarını gagalayarak ve birbirleriyle alay ederek geçirirler. Evde bu aktivitelerinin yerini oyuncaklarla oynamak alır.

Mutlu muhabbet kuşları, çanları, ipleri, tünekleri ve tırmanma oyuncaklarıyla oynayarak ortalığı birbirine katar. Ayrıca seninle veya kafesindeki arkadaşlarıyla da oyunlar oynamak ister. Hiçbir mutlu muhabbet kuşu, aktif kalma şansını geri çevirmez!

Uçmak

Muhabbet kuşları yürümeyi de sever elbette ama doğal olarak uçmak, en sevdikleri seyahat şekli. Mutlu bir muhabbet kuşu, oturma odanda süzülmekten büyük keyif alır. Çünkü mutlu bir muhabbet kuşu, hareket etmeye istekli olur. Araştırmalara göre daha uzun ve sık uçuşlar yapmak, dostlarımızın ruh haline doğrudan olumlu etkide bulunuyor!

İştah

Yazının şimdiye kadarki kısmını okuduysan, dostlarımızın ne kadar enerji dolu bir gün geçirdiğini de fark etmişsindir. Dostlarımız bu yaşam tarzını telafi etmek için boyutlarına göre devasa bir iştaha sahipler. Yani gün boyu yemek yiyorlar… Bundan dolayı muhabbet kuşun mutlu hissediyorsa tohum, pelet, meyve ve sebzeye hevesle saldırır. Eğer kanatlı dostumuzun iştahından emin değilsen, ona  bir parça çilek veya marul ver. Muhabbet kuşun bu besini severek tüketirse, mutlu olduğundan emin olabilirsin.

Tımar

Muhabbet kuşları tüylerini tımar etmeyi ve düzeltmeyi sever. Muhabbet kuşunun morali yüksekse, onun tüylerinde tozu memnuniyetle temizlediğini görebilirsin. Bu, dostlarımız için rahatlatıcı bir davranış.

Sosyalleşme

Dostlarımız seninle veya diğer muhabbet kuşlarıyla etkileşim kuruyorsa yine bil ki mutlu. Böylesi durumlarda muhabbet kuşum mutlu mu diye sormana gerek dahi yok. Tam aksi yönde yalnız kalan muhabbet kuşları, depresyona girebilir, dikkat!

MUHABBET KUŞUNUN MUTLU OLDUĞUNU BEDEN DİLİNDEN NASIL ANLARSIN?

Kafa Sallama

Muhabbet kuşun başını veya tüm vücudunu aşağı yukarı sallıyorsa kendini iyi hissediyor diyebiliriz. Çünkü bu hareket, genellikle muhabbet kuşlarının en sevdiği dans hareketi. E dostlarımız da yalnızca mutluyken dans eder!

Seğiren Kanatlar

Muhabbet kuşları, heyecanlarını göstermek için kanatlarını seğirtebilir. Bu, “o kadar mutluyum ki yerimde duramıyorum” anlamına gelir.

Dilini Sallamak

Muhabbet kuşları, coşkulu ve mutlu olduklarında ağızlarını açar ve dillerini kıpırdatır. Aynı zamanda kuyruklarını sallayabilirler, bu da sevinçlerini iyice vurgular.

Bu bedensel işaretlere de gözünü dört açtın ve dostunun mutlu olmadığını fark ettin diyelim. Şimdi sırada ne var?

DİYELİM Kİ DOSTUMUZ MUTLU DEĞİL, NE YAPMALIYIZ?

muhabbet kuşu kaç yıl yaşar

Bu noktada dikkat edebileceğin birçok etmen var. Hemen sıralayalım:

Temiz, Düzenli ve Büyük Bir Kafes

Muhabbet kuşlarının kafesini her zaman temiz ve düzenli tutmalısın. Nitekim dostlarımız neredeyse zamanlarının tamamını bu kafeste geçirir. Üstelik muhabbet kuşları biraz titizdir de… O yüzden kafesi sık sık temizle lütfen. Bir yandan da bu kafesi olabilecek en mümkün boyda tutmalısın. Eğer böyle bir şansın yoksa, dostumuzun evde serbest uçmasına izin vermelisin. Tabii gerekli tüm önlemleri alarak!

Zengin Oyuncaklar

Muhabbet kuşlarının her canlı gibi mutlu kalabilmeleri için eğlenmeleri gerekir. Bu sağlamak için de:

 • Farklı seviyelerde asılı birkaç rahat tünek
 • Farklı şekillerde, renklerde ve dokularda oyuncaklar
 • Yemek zamanlarını ilginç kılmak için çeşitli yiyecekler
 • Etrafa çalınabilen ve gagalanabilen zil oyuncakları
 • Muhabbet kuşlarını meşgul eden bulmaca oyuncaklar.

Bağlanın ve Birlikte Vakit Geçirin

Muhabbet kuşları, iyi bir arkadaşlığa belki de her şeyden çok ihtiyaç duyar. Bundan dolayı en mutlu ve enerjik muhabbet kuşları, sahipleriyle yakın bağ kuranlar oluyor. Bu bağı da şu şekillerde güçlendirebilirsin:

 • Muhabbet kuşuna şarkı söylemek veya ıslık çalmak
 • Dostunun sevdiği müzikleri çalmak
 • Muhabbet kuşunun omzuna konmasına izin vermek
 • Birlikte dans etmek
 • Muhabbet kuşuna yeni kelimeler öğretmek
 • Elle besleme

En Olmadı Dostumuza Bir Arkadaş Bul

Muhabbet kuşunla sürekli vakit geçiremiyorsan, ona bir arkadaş edinmeyi düşünebilirsin. Dostlarımız doğal hayatlarında 100 kuşluk sürüler oluşturur. Yani sürekli olarak arkadaşları, sevdikleri ve arkadaşlarıyla yan yanalar. Bu noktada muhabbet kuşuna bir arkadaş bulman, onun sosyal ihtiyaçlarını giderir ve yalnızlığını önler.

Böylelikle muhabbet kuşum mutlu mu konusunu tüm detaylarıyla ele aldık. Bu saatten sonra dostunun mutluluğu, tamamen sana kalmış!

Paylaşan heymypet