Kuşların Beden Dili: Gözler, Tüyler, Baş ve Gaga

Kanatlı dostunuz size ne anlatmaya çalışıyor? Her şey süt liman mı yoksa bir sorun mu var? Tüylerini nasıl kabarttıkları, kanatlarını açmaları, tünekteki hareketleri… Hepsi birer işaret! Bakalım kuşların beden dili nasıl okunabilir?

kuşların beden dili

Minik dostlarımızın bazıları konuşmayı biliyor hatta bazıları epey geveze de olabiliyor. Fakat bu hepsi için geçerli değil. Konuşamayanlar peki kendini nasıl anlatacak? Eski usul, beden diliyle tabii ki! Gözleri, tüyleri, kuyrukları, kanatları gözlemlenerek kuşların beden dili yorumlanabilir. Mutlular mı? Endişeliler mi? Korkuyorlar mı?

Hadi başlayalım!

Baş ve Gaga

Kuşlar başlarını aşağı yukarı sallayarak eşlerine ya da sevdikleri bir nesneye karşı duygularını belli ederler. Bu sevgi gösterisine bazen kusma, göz bebeklerinin küçülmesi ve sırt tüylerinin kabarması da eşlik eder. Kuşlar yine selamlamak için başlarını alçaltarak eğilirler.

Gagaların tüyleri temizleme, tohum kırma gibi bir çok işlevi var. İletişim için kullanırken ise üst gaga ile alt gagayı kaydırırlar. Öne ve arkaya kaydırmalarını bir kaç kez tekrarlıyorlarsa yüksek ihtimalle uyarı veriyordur. Böyle bir durumda onu ele almamak daha iyi bir fikirdir.

Gözler

Kuşlar bizim aksimize irisleri üzerinde kontrol sahibidir; yani göz bebeklerini istedikleri zaman büyütüp küçültebilirler. Sabit bakışlar dostunuzun heyecanlandığı, korktuğu ya da saldırıya hazır olduğu anlamına gelebilir. Aralarından hangisi olduğuna dair bulunduğu ortam koşullarına göre tahmin yürütebilirisiniz. İrislerinin büyüyüp küçülmesinin nedenlerini sıralayacak olursak;

  • Korku
  • Saldırganlık, ürkme
  • Mutluluktan heyecanlanma
  • Kızışma dönemi
  • Kur yapma

Tüyler

Tüyleri bir çok hal alabilir ve hepsi ruh halleri hakkında farklı ipuçları verir.

  • Kabarması: Kuşlar tüylerini kir ve tozlardan temizlemek için kabartırlar. Bulundukları ortam soğuk ise üşüdükleri için de tüyleri kabartabilirler. Eğer kabarttıkları tüyler bir süre sonra eski halini almıyorsa durumu ciddiye almalısınız. Çünkü bu durumda hasta olma ihtimali çok yüksektir.
  • Parmaktayken Tüylerini Sıklaştırması: Bir şeylerden dolayı tedirgin ya da korkmuş olma ihtimalii çok yüksek.
  • Silkelenmek: Kuşlar herhangi bir tehdit algıladıklarında gerginliklerini atmak için silkelenirler.
  • Tepe Tüylerini Yelpaze Gibi Açmak: Sultan Papağanı ve Kakadu türlerinin kafa tüyleri huzurlu ve rahat olduklarında geriye yatıktır. Heyecanlandıklarında ise yelpaze gibi açarlar. Eğer yukarıya çok kalkıksa korkmuş olduğu anlamına gelebilir.
  • İlgi Gördüklerinde Tüylerin Düzelmesi: Onu okşadığınızda tüylerini düzeltmesi bir teşekkür etme şeklidir.

Kuşların beden dili hakkında temel ve basit bir giriş dersi ele almış olduk. Başlarından başlayıp tüylerine kadar geldik! Çıkardıkları sesler, kanatları ve ayakları içinse ikinci derste görüşürüz 😉

Paylaşan heymypet