Muhabbet Kuşlarında Aşırı Ötme Sorunu

Kuşlar, öten canlılardır. Birçok kişi kuşların ötmesinden zevk alır. Kanarya, bülbül gibi bazı kuş türleri içinse bu çok daha önemli bir kavramdır. Hatta bununla ilgili yarışmalar bile yapılmaktadır. Muhabbet kuşları çeşitli şekillerde ötebilir. Ezberlemiş olduğu sesler varsa bunları taklit edebilir. Genel olarak muhabbet kuşları gün içerisinde belirli zamanlarda ve belirli miktarda öter ve ses çıkarır. Fakat bazen bu durum üstesinden gelinmez bir hal alır. Muhabbet kuşları bazı durumlarda çok uzun süreler, çok aşırı ve rahatsız edici boyutta ötebilir. Peki muhabbet kuşlarında aşırı ötmenin nedenleri nelerdir? Bu bir sorunun habercisi midir? Gelin birlikte bakalım!

Muhabbet Kuşum Çok Ötüyor Neden?

Alışılmış Düzenin Bozulması

Kuşlar, özellikle papağan türü kuşlar alışkanlıklar edinirler. Bu alışkanlıklar bazen iyi olurken, bazen kuşun veya senin için sorun oluşturur. Alışkanlıklar arasında belli saatlerde beslenmek, belli saatlerde uyumak, belli saatlerde aydınlık ortamda bulunmak, belli saatlerde karanlık ortamda bulunmak, oyun oynamak, yıkanmak sayılabilir. Eğer bu alışkanlıklardan birisi aksar veya bozulursa kuşun uzun süreler ötebilir. Muhabbet kuşlarında bu bir tepki şeklidir. Özellikle kafeste yem veya su olmaması kuşunun uzun süre ve rahatsız edici boyutta ötmesine sebep olur.

Sabah Ve Akşam Ötmeleri

Muhabbet kuşları genel olarak sabah güneş doğarken yani hava aydınlanırken ve akşamda güneş batarken öterler. Bu ötme bazen rahatsız edici boyutta olur. Kuşların uyanma saatleri ile insanlarınki biraz farklıdır. Güneşin doğmaya başlaması ile beraber meydana gelen bu ötme aslında kuşun için normal bir durumdur ve sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Eğer bu durumdan rahatsız oluyorsan kuşunu akşamdan karanlık bir odaya taşı ve sabah sen kalktığında tekrar normal yerine koy.

Korku Ve Heyecan

Her canlı korku ve heyecan durumuna çeşitli şekillerde tepki verir. Muhabbet kuşları ise bu tepkilerini genellikle öterek gösterirler. Bu tarz ötmeler genellikle kısa sürelidir ve korku ile heyecana neden olan faktör ortadan kalkınca normale döner. Bu tarz durumlar sürekli tekrarlanırsa kuşunda sürekli ötecektir. Korku ve heyecana neden olan faktörler ortadan kaldırılmalıdır.

Stres

Muhabbet kuşlarında birçok durum strese neden olur. Ortam değişikliği, sahip değişikliği, yanına yeni bir kuş gelmesi, eşinden ayrılma gibi birçok faktör stres faktörü olarak sayılır. Tüm bunlar muhabbet kuşunun normalin dışında ötmesine sebebiyet verir.

Sıkılma Ve Oyun İsteği

Muhabbet kuşları oyun oynamayı sever, ayrıca onunla ilgilenilmesini ister. Eğer ona karşı az ilgi gösterirsen, onunla oyun oynamazsan sana olan tepkisini öterek ve bağırarak gösterir. Bu nedenle muhabbet kuşları ile ilgilenmek gerekir. Ayrıca kafese oyuncak koymakta faydalıdır.

Problemler Ve Hastalıklar

Muhabbet kuşları hassas canlılardır. Çeşitli nedenler ile problemler ortaya çıkabilir veya hastalanabilir. Bu tarz durumlarda kuşlar genellikle sakin kalmayı, bir köşede uyumayı ve ötmemeyi tercih eder. Fakat sık olmasa da bazen problem ve hastalık durumlarında kuşlarda normalin dışında ötme eğilimi görülür.

Muhabbet Kuşu Neden Yüksek Sesle Öter?

Muhabbet kuşları genelde mutsuz olduklarında yüksek sesle öterler. Mutsuz cıvıltı, mutlu cıvıltıdan daha yüksek seslidir ve daha çok tekrar eder. Kuşunun mutsuzluğunun sebebini bulmalısın. Bu örneğin, açık bir pencereden duyduğu diğer kuşların yakınlığından tedirgin olduğu için çıkardığı mutsuz cıvıltı sesi olabilir.

Muhabbet Kuşu Neden Sabahları Çok Öter?

Muhabbet kuşlarının sabahları ötmesi oldukça ilginç bulunan bir durumdur. Bunun sebepleri; güneşin doğuşuna tepki göstermeleri, yemlerinin ve sularının bitmiş olması, hasta olmaları gibi sebeplerdir. Eğer kuşun sabahları ötüyorsa, ilk olarak kuş yemi ve suyu olup olmadığını kontrol et.

Muhabbet Kuşu Neden Çığlık Atar?

Çığlıklar genellikle korku, kıskançlık ya da ilgi eksikliğini ifade eder. Bu tarz çığlıklara belirli bir vücut dili de eşlik eder. Özellikle evde başka bir evcil hayvan varsa, bu tarz tepkiler gösterirler. Bundan dolayı onları ya birbirine alıştırmalısın ya da kuşunla diğer evcil hayvanını ayrı odalarda tutmalısın.

 

Paylaşan heymypet