Muhabbet Kuşu Türleri

Muhabbet kuşu, köpeklerin ve kedilerin hemen ardından dünyanın en popüler üçüncü evcil hayvanıdır. Bu sevimli kuşlardan birini daha önce tuttuysan, tam olarak nedenini biliyorsundur. Onlar sadece parlak ve canlı renklere sahip güzel kuş örnekleri olmakla kalmaz. Aynı zamanda mükemmel arkadaşlıklar oluşturan sevgi dolu ve sevecen evcil hayvanlardır.

Daha önce Muhabbet Kuşlarına baktıysan, muhtemelen kuşlarda birbirinden oldukça farklı görünen birkaç renk varyasyonu ve desen görmüşsündür. Hepsi Muhabbet kuşu, ama kaç tane var? Cevap seni şaşırtabilir! Bu ikonik kuşa ve mevcut olan farklı türlerine daha yakından bakalım.

Muhabbet Kuşunun İki Ana Türü

Muhabbet kuşlarının birçok renk varyasyonunu görmüş olmana rağmen, bu kuşun sadece iki farklı türü vardır. Geleneksel Muhabbet Kuşu ve İngiliz Muhabbet Kuşu.

Geleneksel muhabbet kuşları, Avustralya’dan geliyor ve doğal olarak oluşan tek muhabbet kuşu. Hepsinin rengi aynı; siyah çizgili yeşil, sarı ve mavi, yeşil ve siyah karışımı olan uçuş ve kuyruk tüyleri.

İngiliz muhabbet kuşu doğal olarak oluşan bir kuş değildir. Bunun yerine, çok çeşitli şaşırtıcı muhabbet kuşu renklerini elde ettiğimiz evcil hayvan ticareti pazarı için üreme programları aracılığıyla oluşturuldu!

İngiliz Muhabbet Kuşunun Renk Varyasyonları

Geleneksel olmayan renklere sahip tüm Muhabbet kuşları esaret altında yetiştirildi. Bu üreme sayesinde 32 kadar renk mutasyonu yaratılmıştır. Bunların farklı ırklar veya türler olmadığını, sadece farklı renk mutasyonları olduğunu belirtmek önemlidir.

İngiliz Muhabbet kuşunun renk varyasyonları iki ana alt gruba ayrılabilir. Beyaz tabanlı ve sarı tabanlı. Bu güzel kuşun en yaygın renk kombinasyonlarından birkaçına daha yakından bakalım.

Beyaz Tabanlı Muhabbet Kuşu Varyasyonları

 1.Gök Mavisi Muhabbet Kuşu

Gök mavisi muhabbet kuşları en açık mavi renk çeşididir. Ayrıca yanaklarında koyu mavi kuyruk tüyleri olan parlak mor lekeler vardır.

2.Kobalt Muhabbet Kuşu

Bu, tek bir koyu faktörlü mavidir. Kobalt, gök mavisinden çok daha koyu bir mavi tonudur. Bu kuşların da parlak mor yanakları ve koyu mavi kuyrukları var.

3.Leylak Rengi Muhabbet Kuşu

İki koyu faktör ile leylak, muhabbet kuşları için en koyu renk mavidir. Mavimsi bir renk tonu ile neredeyse gri görünebilir. Leylakları griden ayırmanın en kolay yolu yanaklardır. Leylak muhabbet kuşları, diğer mavi varyasyonlar gibi yine parlak mor yanaklara ve koyu mavi kuyruklara sahip olacak.

4.Gri Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşunu gri varyasyonu tüm mavi tonunu kaybetti. Artık vücudunun çoğu gri. Bununla birlikte, hala mavi, gri veya mavimsi gri olmalarına ve kuyruk tüyleri siyah olmasına rağmen yüzlerinde hala yanak lekeleri var. Griler, mavilere benzer şekilde açık, orta ve koyu tonlarda olur.

5.Menekşe Muhabbet Kuşu

Menekşe rengi, muhabbet kuşunun ana gövde rengini zenginleştirecek koyulaşan bir gendir. Menekşe geni ile mavi ve yeşil muhabbet kuşları alabilirsin. Ancak en çok mavi muhabbet kuşları ile çekicidir. Bazen, görsel menekşe olarak bilinen çok derin menekşe rengi tonlarına dönüşebilir.

6.Beyaz Muhabbet Kuşu

Adından da anlaşılacağı gibi, beyaz muhabbet kuşlarının hepsi beyazdır. Bazen küçük miktarlarda vurgu renkleri olabilir. Ancak ek renklendirme olmadan saf beyaz muhabbet kuşları da yaygındır.

7.Albino Muhabbet Kuşu

Albino muhabbet kuşları tüm pigmentlerden yoksundur. Bu da onları tamamen beyaz bir renge dönüştürür. İlginç bir şekilde, hala görsel olarak gösterilmeyen koyu faktörlere sahip olabilirler.

Sarı Tabanlı Muhabbet Kuşu Varyasyonları

8.Açık Yeşil Muhabbet Kuşu

Bu, muhabbet kuşu için geleneksel, doğal renk modelidir. Koyu faktörleri yoktur. Bu yüzden çok parlaktır. Ama altlarında, genlerinin derinliklerinde, yeşili oluşturmak için bir araya gelen mavi ve sarı faktörler vardır. Bu nedenle seçici üreme bu kadar çok varyasyon üretebilmiştir.

9.Koyu Yeşil Muhabbet Kuşu

Bu, yeşilin çok daha derin ve daha az parlak bir tonunu oluşturan tek bir koyu faktörlü yeşildir. Koyu yeşil muhabbet kuşlarının üzerindeki yanak lekeleri, koyu mavi kuyruk tüyleriyle birlikte hala menekşe rengindedir.

10.Zeytin Muhabbet Kuşu

Bu, iki koyu faktör mevcut olduğunda oluşturulan bir muhabbet kuşu alabileceğin en koyu yeşil tonudur. Çoğu yeşil muhabbet kuşu yeşilin tek bir pürüzsüz tonu iken, zeytin renkli muhabbet kuşları daha lekeli olma eğilimindedir. Zeytin muhabbet kuşlarının yanaklarında mor lekeler ve koyu mavi kuyruk tüyleri vardır.

11.Gri-Yeşil Muhabbet Kuşu

Bu renk varyasyonu zeytine çok benzer. Ana fark, yanaklarının ve kuyruklarının rengidir. Gri-yeşil Muhabbet kuşlarının gri/mavi yanakları ve siyah kuyruk tüyleri vardır.

12.Sarı Muhabbet Kuşu

Sarı muhabbet kuşları çok benzersiz bir görünüme sahiptir. Ya başka renkler olmadan tamamen sarı olurlar ya da alt kısımlarında parlak yeşil lekeler bulunur.

13.Lutino Muhabbet Kuşu

Bu, albino’nun sarı tabanlı renk varyasyonudur. Lutino muhabbet kuşu ile renk beyaz/gümüş yanak yamaları ile daha sarı olacaktır.

Çözüm

Anlayabileceğin gibi, şaşırtıcı sayıda muhabbet kuşu varyasyonu mevcuttur. Geleneksel Muhabbet kuşu sadece yeşil ve sarı olsa da, tüm bu inanılmaz renk varyasyonları seçici üreme yoluyla yaratılmıştır. Bu kadar çok seçenek mevcutken kesinlikle kişiliğine tam olarak uyan bir muhabbet kuşu bulacaksındır. Ne de olsa mükemmel evcil hayvanlardırlar. Hatta konuşmayı ve sana eşlik etmeyi öğrenebilirler!

Paylaşan heymypet