Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı maalesef biraz karmaşık… Yine de bu bizi yıldırmasın çünkü bir iki yöntemimiz mevcut. O zaman hadi başlayalım!

muhabbet kuşu nasıl konuşturulur

Diyelim ki muhabbet kuşu sahipleneceksin ama sahiplendiğin kişi kuşun cinsiyetini bilmiyor… Ya da tanrı misafiri, kayıp bir kuş geldi balkonuna kondu. Sen de aldın tabi onu içeri. Aklına bu kuşun cinsiyeti ne sorusu gelmez mi? Tabii devamında da muhabbet kuşu cinsiyeti anlama araştırmalar başlasın! Neyse ki çok uzağa gitmene gerek yok, yazımızı biraz daha okumaya devam etsen yeter.

İlk olarak kolay olandan başlayalım. Eğer muhabbet kuşun yetişkinse, çıkarım yapmak daha rahat oluyor. Hareket noktamız ise, kanatlı dostunun gagasının yani burnunun rengi. Bu renk erkeklerde koyu ve doygun bir maviyken, dişilerde pembemsi/mavimsi ve daha soluk oluyor. Örnek verelim:

muhabbet kuşu cinsiyeti

Bu fotoğrafta yeşil muhabbet kuşu erkek, mavi olan dişi. Ancak dişilerin burunlarının rengi değişkenlik gösterebiliyor. İşin çetrefilli kısımlarından biri de bu işte. Çiftleşme döneminde erkeklerin burunları daha koyu bir maviye bürünüyor. Dişilerin burunları ise bu belli belirsiz renkten kahverengiye çalmaya başlıyor. Yine örneklerle gidersek daha rahat olacaktır:

muhabbet kuşu cinsiyeti
Çiftleşme döneminde erkek ve dişi. Fotoğraf: budgie-bubble.co.uk/gender-identification-sexing-budgie

Çetrefilli bir başka noktaya daha değinelim. Dişilerin burunları bazen açık mavi de olabiliyor. O yüzden “mavi” renk hep erkek kuş anlamına gelmiyor. Tabi dişilerin burunlarının maviliği oldukça açık renkte. O yüzden daha iyi kodlayabilmek açısından: koyu mavi erkek, beyazımsı, açık pembe veya açık mavi ve hatta zaman zaman kahverengi dişi diyelim. Biraz karmaşık ama aşağı yukarı netleştirebildik galiba.

BEBEK MUHABBET KUŞU CİNSİYETİ NASIL ANLAŞILIR?

Yetişkinleri halledince muhabbet kuşu cinsiyeti meselesi bitip gitmiyor maalesef… Gelelim bebek muhabbet kuşlarına. Onlarda tek kuralımız var: eğer burun morumsu ise erkek, mavimsi ve beyaz ise dişi. Bu kadar! Tabii böyle söyleyip bir köşeye çekilmekle olmuyor. Biz en iyisi yine fotoğraflarla pekiştirmeye devam edelim. Sırasıyla erkek ve dişi:

muhabbet kuşu cinsiyeti

Bahsettiğimiz mor ve açık maviyi görebildin değil mi? Son bir özet yapacak olursak:

Yetişkin kuşlarda 

  • Çiftleşme zamanında da normal zamanlarda da koyu mavi burunlar erkek
  • Normal zamanda bol bol beyazlara sahip soluk mavi/pembe, çiftleşme zamanında kahverengi burunlar dişi

Ufak kuşlarda

  • Morumsu, mavi mor karışımı renk burunlar erkek
  • Açık mavi, beyaz burunlar dişi muhabbet kuşu demek!

Evet biraz uzun ve çetrefilli oldu ama bir şekilde bu meseleyi de netleştirmeyi başardık herhalde. Peki muhabbet kuşları çift olarak yaşamaktan daha mı çok keyif alırlar? Yanıt yazımızda!

Paylaşan heymypet