Köpek Ağızlığı Ne İşe Yarar? Ağızlıklarla İlgili Her Şey!

Köpek ağızlığı ne işe yarar sahi? Hangi köpekler ağızlık takmalı? Ya da en basitinden köpekler neden ağızlık takar ki! Bu soruların hepsinin yanıtını yazımızda bulabilirsin.

köpek ağızlığı ne işe yarar

Köpek ağızlığı ne işe yarar sorusu ağızlıkla gezen bir köpek gördüğümüzde aklımıza düşüverir. Tabii köpek ebeveyni değilsek. Eğer patili bir dostumuz varsa ağızlığın ne işe yaradığını zaten biliyor olmamız gerekiyor, ne dersin? Yok ben hala ağızlıkları ne amaçla kullanmamız gerektiğini bilmiyorum diyorsan meraklanma. Birazdan her şeyi netleştireceğiz!

Öncelikle ağızlığın köpeklerin üzerine yapıştırdığı olumsuz algıya değinelim. Ağızlıklı bir köpek gördüğünde insanlar çoğunlukla o köpekte bir “sorun” olduğunu zanneder. Belki agresiftir, belki de bir tür suç işlemiştir patili dostumuz… Halbuki köpeğimizin ebeveyni sorumlu bir ebeveynlik örneği sergiliyordur, o kadar! Yani ağızlığa sahip köpekler illa agresif olmak zorunda değil, bunu belirtmek istedik.

KÖPEK AĞIZLIĞI NE İŞE YARAR DEMİŞTİN?

Birçok işe yarar, birçok işe. Örneklerle devam edelim ve en bilindik örnekle başlayalım. Yukarıda da biraz değinmiştik aslında.

AGRESİFLİK DURUMUNDA KORUMA SAĞLAR

Tek neden agresiflik olmasa da agresif köpekler mutlaka ağızlık takmalı, bu konuda hemfikir olalım. Nitekim köpek dostumuz başka köpeklere ya da insanlara saldırıyorsa ağızlık bu saldırıların etkisini büyük ölçüde azaltır. Köpek ebeveyninin olumlu eğitimle bu agresifliğin önüne geçmeye çalıştığını ama başarız olduğunu varsayıyoruz bu arada. Aksi takdirde ilk odaklanmamız gereken şey elbette ki olumlu eğitim olmalı.

ANİ KORKU VE ACI DURUMLARINDA AKSİLİKLERİ ÖNLER

Bazı patili dostlarımız normal şartlar altında agresif olmasa da zaman zaman onları agresifliğe iten bazı durumlar olabilir. Mesela canları yanıyorsa ve ciddi anlamda korkuyorlarsa agresif davranışlar sergilerler. Diyelim ki köpeğin veteriner hekimden delicesine korkuyor. Böylesi bir senaryoda ağızlık, çıkabilecek sorunların büyük ölçüde önüne geçer. O yüzden köpeğini tanıyıp nasıl davranacağını önceden kestirirsen ağızlık senin için harika bir araç olabilir.

köpek ağızlığı ne işe yarar

TÜRLERE ÖZEL KURALLARA UYMANI SAĞLAR 

Nasıl yani diye sorduğunu duyar gibiyiz. Ülkeden ülkeye değişmekle birlikte maalesef bazı köpek türleri ağızlıkla gezmek zorunda. Genellikle sorumsuz evcil hayvan ebeveynliği yüzünden kötü yetişen köpeklerin faturası, bizzat köpeklere kesilir. Bu da can sıkıcı bir durum ancak yasalara uymak zorunda olduğumuzu düşününce…

SOKAKTAKİ YİYECEKLERDEN UZAK DURMANIZI KOLAYLAŞTIRIR

Köpeklerin neredeyse hepsi o kadar fırsatçıdır ki! Gerçi kime anlatıyoruz, eğer köpek ebeveyniysen bunu defalarca deneyimlemişsindir. Yürüyüş esnasında oraya buraya aniden koşturup hop diye herhangi bir şeyi ağızlarına atarlar. Sonra da gelsin mide ağrıları, gitsin alerji kaşıntıları. O yüzden bazı köpek ebeveynleri ağızlık sayesinde bu durumun önüne geçerler. Açıkçası iyi de yaparlar, sorumlu ebeveynlik bu olsa gerek.

TOPLU TAŞIMAYA BİNMENİZİ SAĞLAR

Bir de toplu taşıma meselesi var. Bazı toplu taşıma araçları köpekleri ağızlık olmadan kabul etmiyor. Bundan dolayı ne olur ne olmaz sen seyahat ederken ağızlığı yanında taşımaya özen göster.

KÖPEK AĞIZLIĞINI HANGİ ZAMANLARDA KULLANMAMALIYIZ?

Neden böyle bir konuya değinmek istediğimizi merak edebilirsin, çok doğal. Doğal olmayan ise, ağızlığın bazı keyfi durumlarda yanlış kullanılması. Örneklere geçtiğimizde ne demek istediğimizi daha net anlayacaksın.

AĞIZLIKLA KÖPEĞİ CEZALANDIRMA! 

Evet evet, köpeğine ceza verenleri geçtik, bu cezayı vermek için ağızlık kullananlar var! Hep söylüyoruz, negatif eğitim köpekler için epey olumsuzdur. Ceza onlara bir şeyler öğretmez, sadece koşullu şartlanmalarını sağlar. Aranızdaki bağı da kesip atar. Bundan ötürü lütfen dostunu cezalandırma, hele ağızlıkla hiç cezalandırma!

AĞIZLIKLA HAVLAMAYI DURDURMAYA ÇALIŞMA!

Köpek ağızlığı ne işe yarar sorusunu sorarken ağızlıkla havlamayı durdurma fikri aklına hiç gelmemiştir herhalde. Fakat köpeğine bu yöntemle eziyet edenler de yok değil! Evet, çeneleri açılamadığı için havlama duruyor ama bu elbette bir çözüm yöntemi değil. Onun yerine sorunun kaynağını arayıp gidermek çok daha mantıklı olacaktır.

AĞIZLIKLA ÇİĞNEME DAVRANIŞINI ENGELLEME! 

Eve döndüğünde sağın solun birbirine girdiğini görmek hiç keyifli bir tecrübe değil. Hele ki ortada bıraktığın bir şeyler parçalandıysa işler iyice keyifsiz hale geliyor. Ancak bunun önüne geçmek için evden çıkarken köpeğine ağızlık takmak, ona kelimenin tam anlamıyla işkence etmek anlamına geliyor. Bundan ötürü yine aynı tavsiyeyi vereceğiz, önce sorunun kaynağına in lütfen!

Yazımızı köpek ağızlığı ne işe yarar ve ne işe yaramamalı şeklinde tamamlamış olduk, iyi de oldu. Umarız ki kafandaki soru işaretlerini bir nebze de olsa giderebilmişizdir!

Paylaşan heymypet