Kediler Konuştuklarımızı Anlayabilirler mi?

kediler konuştuklarımızı

Kedilerle yaşamak gizem dolu bir macera adeta. Onlarla sürekli konuşur durursun ama ne düşündüklerinden asla emin olamazsın. Kediler konuştuklarımızı anlayabiliyorlar mı? Kediler insanları anlayabilirler mi? Kedinin onunla konuşurken ne duyduğunu merak ediyorsan, yalnız değilsin. Bakalım bilim bu kedi muamması hakkında ne söylüyor?

KEDİLER KELİMELERİ ANLAYIYOR MU?

Kedin çağırdığında gelmiyorsa, bu seni görmezden geldiği anlamına gelmez. Sessiz tepki veriyor olabilir ve siz bunu fark etmiyorsundur. Kediler konuştuklarımızı, insan dilini yorumlamak için gereken bilişsel becerilerden yoksundur. Ancak onlarla konuştuğunuzda fark ederler. Başka bir deyişle, kediler insan dilini bizim miyavlamayı anladığımız şekilde anlarlar. Bu, kedinin sırtını kamburlaştırdığında veya kuyruğunu salladığında hareketlerini “okuyarak” dilini yorumladığımıza benzer.

Kediler, insan dilini insanlarla aynı şekilde anlayamayabilirler. Ancak araştırmalar kedilerin insanların sözlerini, jestlerini ve ifadelerini tanıdığını ve bazı durumlarda tepki verdiğini gösteriyor. Tabii ki işlerine geldiğinde 🙂

KEDİLER İNSANLARI ANLAYABİLİRLER Mİ?

Bilim adamları, kedi bilişini anlamak açısından birtakım araştırmalar yaptılar. Tabii bu araştırmalar buzdağının yalnızca görünen yüzünü aydınlattı. Bununla birlikte son birkaç yılda kedi beyni hakkında heyecan verici keşifler de yaptılar.

Sosyal Medyada Bizi Takip Et!

[elfsight_social_icons id=”1″]

Animal Cognition tarafından yayınlanan bir makalede araştırmacılar, üzerinde çalıştıkları kedilerin  ebeveynleri isimlerini söylediğinde tepki verdiğini kaydetti. Kediler, çoğunlukla insanlarının seslerine, seslendirme ve kuyruk hareketi gibi iletişimsel davranışlardan ziyade, kulak hareketi ve kafa hareketi gibi yönlendirme davranışlarıyla tepki verdiler.

Benzer bir çalışmayı evde kendin de yapabilirsin. Adını söylerken kedini yakından gözlemle. Sana bakarken kulaklarını çevirebilir, başlarını yana yatırabilirler. Konuşkan bir kedi sesli olarak da yanıt verebilir. Ancak bu çalışmanın gösterdiği gibi, kediler insanlarına yanıt vermek için genellikle sözsüz iletişim kullanır.

KEDİMLE NASIL İLETİŞİM KURARIM?

Animal Cognition araştırmasının yazarları, The Independent’ta “kediler, köpeklerin aksine, insanların emirlerine uymak için evcilleştirilmemiştir. Aksine, insan-kedi etkileşiminde inisiyatif alıyor gibi görünüyorlar” dedi. Bir dahaki sefere, onu adıyla çağırdığında ve kedin yanıt vermediğinde bunu aklında bulundur. Kendisini kişisel algılamamaya çalış; seni sallamıyor değil, sadece fazla bağımsız ruhlu 🙂

Onunla düzenli olarak sohbet etmen önemli. Ütü yaparken, çamaşırları katlarken veya yatmadan önce, kısacası bulduğun her fırsatta onunla konuş.

Gülümseme, neşeli bir ses tonuyla konuşmaya çalış. Olumlu sözler ve jestler kullanarak onunla düzenli olarak etkileşimde bulunmak, ikiniz arasındaki bağı güçlendirecektir. Ayrıca, kedinin seninle konuşmak için hem sözlü hem de sözlü olmayan kendi kedi dilini nasıl kullandığına dair de fikir verir. İnsanlar ve kediler aynı dili konuşmasalar da, bir kedi ebeveyni ile kedi arkadaşları arasındaki özel ilişkiyi inkar etmek mümkün değil!

Paylaşan heymypet