Köpeğim Mutsuz Mu? Köpeklerde Mutsuzluk

Köpeğim mutsuz mu sorusu köpek ebeveynlerin içini kemirebilir. Bunu önlemek için de köpeklerde mutsuzluk konusunu iyice irdelemen gerekiyor. Neyse ki yazımız sana yardımcı olacak!

köpeğim mutsuz mu

Köpeğim mutsuz mu sorusu her köpek ebeveyninin aklını birkaç kere kurcalamıştır… Sonuçta tıpkı bizler gibi dostlarımız da birçok duyguya sahip. Bu duygular arasında en görmek istemeyeceğimiz ise mutsuzluk. Bu yüzden köpeklerde mutsuzluk söz konusu olduğunda, bu mutsuzluğun işaretlerini iyi okumamız gerekiyor!

Peki Köpekler Neden Mutsuz Olur?

Bir köpeği mutsuz edebilecek birçok faktör var. Birkaçının üzerinden geçmek gerekirse:

1. Köpeğin Hasta veya Yaralı Olabilir

Köpeklerde mutsuzluk her daim duygusal sebeplere dayanmayabilir. Mesela bazı fiziksel rahatsızlıklar dostlarımızda ağrı veya huzursuzluğa neden olur. Bu da doğal olarak dostumuzu mutsuz edebilir.

2. Köpeğin Kişiliği

Evet, köpeklerin de kendilerine has kişiliklere sahip olduğunu biliyorsundur herhalde! Bazı dostlarımız doğal olarak yüksek enerjili ve her zaman mutlu olur. Bazıları ise daha çekingen davranışlar sergiler ve içe dönük bir hayat yaşarlar. Bu da onların mutsuz olduğunu düşünmene yol açabilir. Ancak belki de bu tavır, dostumuzun yalnızca var olma biçimidir, bunu hiç düşündün mü?

3. Yanlış Eğitim

Köpekler ebeveynleriyle ve diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşmaları için doğru bir eğitime ihtiyaç duyar. Fakat eğitim süreci bol stres ve ceza içeriyorsa… Bunlar köpeğin yetersiz, üzgün ve özgüven eksikliği hissetmesine neden olabilir.

Stresli eğitim ve azar (sürekli “hayır!” demek gibi) bir köpeği yıpratabilir. Bu yüzden bol övgü ve ikramlarla ödüle dayalı eğitim yöntemlerini kullan lütfen. Sonuçta eğitim bir köpek için eğlenceli olmalı, değil mi? Ayrıca pozitif eğitim, köpek ve sahibi arasındaki bağı da güçlendirir

4.Mevsimsel Afektif Bozukluk (MAB)

İlkbahar yorgunluğu ya da kış depresyonunu yalnızca insanlar hissetmiyor! Havadaki değişiklikler de bir köpeğin üzgün hissetmesine neden olabilir. Bunu önlemek için özellikle kış aylarında (ve diğer kötü hava dönemlerinde), köpeğine daha fazla egzersiz yaptırmanı öneririz.

5. Çevresel değişiklikler

Köpeklerin çoğu rutini sever ve bu yüzden değişikliklerden fazla hoşlanmazlar. Doğal olarak yeni bir eve taşınma veya evdeki büyük değişiklikler onu güvensiz hissettirebilir. Bu sebeple ortaya çıkan mutsuzluk oldukça doğaldır ve zamanla geçer.

köpeğim neden gözlerini

Köpeklerde Mutsuzluk Belirtileri Nelerdir?

Köpeğim mutsuz mu sorusunun yanıtını, ancak mutsuzluğun belirtilerini öğrenerek verebilirsin. Bunun için de dikkat kesilmen gereken belli başlı işaretler var:

1. Kıstırılmış veya Düşük Kuyruk

Bir köpek stresli veya mutsuz olduğunda, kuyruğunu havada olabildiğince yükseğe sallamak yerine bacaklarının arasına kıstırır. Düşük ve yavaş sallanan kuyruk genellikle korkuya veya bir tür güvensizliğe işaret eder.

2. Genel Beden Dili

Endişeli veya üzgün bir köpek, gergin bir görüntü sergiler. Ek olarak dostumuz temastan kaçınıp başını aşağıda tutabilir. Eğer köpeğin az hareket ediyorsa, başını bir yere yaslayıp kulaklarını düşürdüyse bu işaretler de mutsuzlukla alakalıdır.

3. Beslenme Alışkanlığındaki Değişiklikler

İştahsızlık köpeklerde mutsuzluğun en önemli belirtisi diyebiliriz. Bundan dolayı köpeğinin yeme alışkanlıklarına dikkat kesilmen gerekiyor. Eğer herhangi önemli bir değişiklik gözlemlersen, bil ki dostumuzda bir sorun söz konusu.

4. Uyku Rutinindeki Değişiklikler

Biliyorsun ki köpekler, biz insanlardan daha sık uyurlar. Ancak bir köpek mutsuz olduğunda, normalden daha uzun süre uyur. Bu noktada aşırı uykuyu fiziksel acıyla da bağdaştırmamız mümkün. Bu yüzden fazla uyku varsa veteriner hekiminizi ziyaret etmeyi düşünebilirsin.

5. Oyuncaklara veya Fiziksel Egzersize Azalan İlgi

Köpeğin oyuncaklarına veya normalde eğlenceli bulduğu herhangi bir aktiviteye ilgisini kaybederse… Köpeğim mutsuz mu sorusunu artık sormana gerek kalmaz, çünkü bil ki mutsuz. Tabii burada bir iki günlük ilgi eksikliği söz konusu değil. Uzun süreli, yoğun bir ilgi kaybından bahsediyoruz. Yine de, tüm köpeklerin enerjik ve sosyal olmadığını hatırlamalısın.

6. Saldırganlık

Bir köpeğin saldırganlık göstermesinin birkaç nedeni var ve maalesef mutsuzluk da bunlardan biri.  Normalde sakin olan bir köpek aniden havlamaya, hırlamaya veya etraftaki herhangi bir evcil hayvana saldırmaya başlarsa, bu bir mutsuzluk işareti olabilir.

7. Pati Çiğneme

Köpeğin sürekli patilerini yalıyor veya çiğniyorsa, bunu dostumuzun temizlik sevdasına yorumlamak oldukça mümkün. Ya da bir kaşıntı vardır diyip geçebilirsin de. Fakat aşırı pati çiğneme, yoğun bir stres ve mutsuzluk göstergesidir.

8. Sağa Sola Zarar Vermek

Köpeğin etrafa zarar mı veriyor? Normalde böyle dyıkıcı olması, duygusal sorunlarla uğraştığını gösteren başka bir davranıştır. Köpeğiniz evdeki oyuncakları ve diğer eşyaları ile aniden normalden daha fazla pürüz gösteriyorsa, mutsuz olduklarının bir işareti olabilir. Köpeğinizle aylarca yaşadıysanız ve aniden yerleri ve minderleri yırtmaya başladıysa, köpek muhtemelen bir nedenden dolayı üzgün veya mutsuzdur.

köpekler neden titrer

Mutsuz Bir Köpeğe Nasıl Yardım Edebiliriz?

Diyelim ki köpeğim mutsuz mu sorusunun yanıtı maalesef ki evet. Böyle bir durumda ne yapmalısın?

1. Veteriner Hekim Ziyareti

Elbette bir veteriner hekim ziyaret, köpeğinin mutsuzluğu için izleyebileceğin en emin yollardan biri. kökenine inmenin en emin yollarından biridir. Sonuçta hem psikolojik, hem de fiziksel olarak dostumuzu en iyi anlayan insanlar veteriner hekimler. Belki de bu ziyaret sayesinde dostumuzu mutsuz eden bir hastalığı yakalayabilirsin.

2. Köpeğine Daha Fazla İlgi Ver

Neredeyse her köpek, ebeveyninin ilgisini ister. Onunla kaliteli zaman geçirerek dostumuzun mutsuzluğunu önleyebilirsin. Ancak, acele etme lütfen. Köpeğinin duygularına biraz boşluk da tanımalısın. Sonuçta bir anda aşırı ilgi bombardımanı da pek sağlıklı değil.

Paylaşan heymypet