Köpekler Neden Eşyaları Kemirir?

Bazen eve gelirsin ve bir bakarsın, terlik çiğnenmiş. Masanın üzerinde bıraktığın kağıtlar parçalanmış. Ya da koltuğun köşesi dişlenmiş… Köpekler neden eşyaları kemirir sahi? Bu sinir bozucu davranışın önüne nasıl geçeriz?

köpekler neden eşyaları kemirir?

Köpeklerin en rahatsız edici ve sinir bozucu davranışlarından biri eşyaları kemirmeleri herhalde. Üstelik sinirimiz ne kadar bozulursa bozulsun bu davranışın sorumlusu da bizleriz… Bu yüzden elimizden gelen tek şey, köpekler neden eşyaları kemirir sorusunu detaylıca yanıtlamak. Sonrasında da bunun önüne geçmek için hızlıca harekete geçmek.

Adım adım ilerleyelim, ilk olarak bu davranışı tetikleyen durumları ele alalım:

  • Köpekler yavruyken etrafı keşfetmek için ağızlarını kullanır. Bundan ötürü dostun yavruysa çiğnemenin önüne ancak oyuncaklarla geçebilirsin.
  • Yine köpeğin yavruysa dişlerini kaşımak için eşyaları kemirirler.
  • Bazı patili dostlarımız bir şeyleri çiğneyerek kendilerini rahatlatırlar.
  • Bazı köpekler ise çiğneme davranışıyla can sıkıntılarının önüne geçmeye çalışırlar.
  • Eğer patili dostunda anksiyete varsa, yani son zamanlarda gerginse bir şeyleri çiğneyebilir.
  • Son olarak tabii eğitim eksikliği de dostlarımızın uygunsuz eşyaları çiğnemesine yol açar.

Bu saydıklarımız patili dostlarımızın çiğneme davranışını açıklamak için aşağı yukarı yeterli olur sanki. Şimdi geçelim çözüm yöntemlerine!

ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ

iLK ADIM, EŞYALARI ORTADA BIRAKMAMAK!

Biraz düz mantık oldu evet ama ne yapalım, bu tavsiyeyi vermesek olmazdı! Patili dostunun çiğneyebileceği eşyaları sağda solda bırakmamaya ne dersin? Kitaplar, ayakkabılar, kıyafetler ve benzeri eşyalarını yükseğe kaldır. Olmadı basit bir su spreyi hazırla ve köpeğin eşyalara yönelince spreyle onu uzaklaştır.

OYUNCAKLAR

Birçok köpek ebeveyni, oyuncakların ne kadar önemli olduğunu göz ardı eder. Halbuki oyuncaklar, dostlarımızın evde sıkılmasının önüne geçer. Bu sayede de sağı solu kemirmelerinin önüne geçersin. Hele ki çiğnemeleri için özel olarak yapılan oyuncaklar tüm sıkıntının önüne geçebilir! Tabii her halükarda birden fazla oyuncak bulundurmakta da fayda var.

Üstelik oyuncaklar diş kaşınması durumunda da dostlarımızın derdine derman olur. Böylelikle uygun oyuncakları sağlarsan bir taşla iki meyve düşürebilirsin!

Boston terrier köpek

EĞİTİM VE EGZERSİZ

Sosyal Medyada Bizi Takip Et!

[elfsight_social_icons id=”1″]

Köpek dostumuzu çiğneme davranışından uzaklaştırmak için en iyi yöntemlerden biri de profesyonel yardım almaktan geçer. Sonuçta bu işte uzmanlaşmış köpek eğitmenleri en temiz çözüm olabilir. Olmadı ödül mamalarıyla sen de dostumuzu yönlendirmeyi deneyebilirsin. Baktın bir şeyleri kemiriyor, net bir sesle dostunu uyar. Sonra da oyuncaklardan birini devreye sok hemen. Dostun ne istediğini anlayıp oyuncağa yönelirse de bas ödül mamasını gitsin.

Patili dostunu çeşitli egzersizlerle yormak ve can sıkıntısını önlemek de kemirme davranışının önüne geçer. Yani köpeğini yeteri kadar gezdirmeyip de köpekler neden eşyaları kemirir diye sızlanmak hiçbir sorunun önüne geçmez. Belki biraz sert bir dil kullandık ama bu durum bizim için hassas. Nitekim köpek can sıkıntısı yüzünden eşyaları kemiriyorsa sorumlu köpek değil, ebeveynidir. Eğer tek başına dostuna yetemiyorsan köpek kreşlerini düşünebilirsin. Ya da dostunu gezdirmek için birileriyle anlaşabilirsin.

GERÇEKÇİ VE SABIRLI OL

Köpeğin eşyaları çiğneme davranışını iyiden iyiye alışkanlık haline getirdiyse sabırlı davranman şart. Dostunun önlemlerden hemen sonra mucizevi bir şekilde değişim göstermesini bekleyemezsin. Bundan ötürü gerçekçi olman, tüm süreci ikiniz için de kolaylaştırır.

Son olarak, her şeye rağmen köpeğini çiğnemekten alıkoyamıyorsan koku yollu önlemlere yönelebilirsin. Köpeğinin sevmediği kokuları sürekli yöneldiği eşyalara uygula. Mesela mı? Köpekler sirkenin kokusundan hiç haz etmez. Evet keskin bir koku ama, son çare olarak uygulanabilir.

Böylelikle hem köpekler neden eşyaları kemirir hem de bu durumun nasıl önüne geçebiliriz sorularını elimizden geldiğince yanıtlamış olduk.

Bu arada, bazı yavru köpekler var ki eşyaları değil de sahiplerinin elini çiğniyorlar… Yavru köpekler neden ısırır sorusunu ele alan yazımızı da okumak istersen buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet