Kedi Sağlığı İçin Neler Normal Kabul Edilir?

Kedinin yaşam evresi için neyin normal olduğuna aşina ol. Böylece minik yavrun artık çokta minik olmayıp yaşlanmaya başladığı zaman onda ne gibi değişiklikler olacağını tahmin edeceksin. Kedi sağlığı, evcil hayvan ebeveynleri için önemli bir konudur. İşte bir kedi sahibi olarak yavrunun yaşamının her aşamasında neler bekleyeceğine ve hangi adımları atman gerektiğine dair bilgiler.

Evcil hayvanının yaşam evresindeki değişikliklerin farkında olmak, kedi sağlığı için çok önemlidir. Bu farkındalık sayesinde yavrunun yaşamı boyunca onları mutlu ve sağlıklı göreceksin. Sana kedinin hayat evrelerine göre onlar için nelerin sağlık açısından normal kabul edildiğini açıkladık.

Yavru Kediler

Yavru kediler, küçük bedenlerinin taşıyabileceği maksimum enerjiyle doludur! Küçük bedenleriyle bu kadar enerjiye sahip olmaları merak uyandıran bir durum açıkçası. 12 haftalıkken bir yavru kedi süt dişlerini kaybetmeye başlar ve 9 aylıkken bir yavru kedi 30 yetişkin dişinin tamamına sahip olur.

Kedin yavruyken her veteriner ziyaretinde, fiziksel muayenesinin bir parçası olarak kalbinin dinlenmesi gerekir. Kalp üfürümleri veya anormal kan akış sesleri, yavru kedilerde daha yaygın olur. Yavrunun veterineri, üfürümün şiddetinin artıp artmadığından emin olmak için üfürümleri izlemek isteyecektir. Kedin 4 ayı doldurduktan sonra, kalp üfürümleri duyuluyorsa, herhangi bir erken müdahale veya özel bakıma ihtiyacı olup olmadığından emin olmak için bu durum bir veteriner kardiyolog tarafından daha fazla araştırılmalı.

Sınırsız enerjisi ve merakıyla yavru kedinin, her gün aile üyeleriyle etkileşime girmesi ve çevresini bazen yaramaz bir güçle keşfetmesi mükemmel olacaktır! Yavru kedin için kafa karışıklığını en aza indirecek uzatma oyuncaklarını kullanarak kedinle eğlenceli bir şekilde etkileşim kur. Yavru kedilerin el ve ayaklarını zıplatmaları ve oyuncağı ısırmaya çalışması tamamen doğaldır. Bu hareketleri avlanma içgüdüsüyle yapar. Bu yüzden bu oyun yavru kedinde kafa karışıklığına neden olacaktır. Çünkü o bir av değil sadece oyuncak. Ama burada yavru kedinin kafasının karışması çok önemli değil. Kedinle eğlenmene bak, o zamanla onun oyuncak olduğunu bir av olmadığını anlayacaktır. Evinde yavru kedinin, yüksek ihtimalle dinlenmeyi seveceği, sığınabileceği ve kendini güvende hissedeceği saklanma noktaları olması çok iyi olacaktır. Bu noktalara yiyecek ve su bıraktığından emin ol. Aynı zamanda bu noktaların sessiz ve evindeki trafiğin en az olduğu yerler olması önemli.

Çoğu yavru kedinin ilk yıllarında tüm gelişmelerle, güçlü bir iştah beklenir. Eğer kedinin iştahında veya enerjisinde ani bir düşüş olursa, büyük bir sorun olup olmadığından emin olmak için yavrunu veterinere götürmen iyi olacaktır. Yavru kedilerin iştahsız hale gelmesinin en yaygın nedenlerinden biri, oynadıkları ip veya plastik gibi bir nesneyi yemeleridir. Yavru kedinin bir oyuncak veya başka bir nesne yediğinden şüpheleniyorsan, bir sıkıntı olmadığından emin olmak için veterinere götür. Bu konuda her zaman dikkatli ol.

Yetişkin Kediler

Kediler 1 ila 10 yaşları arasında yetişkin olurlar. Tipik olarak çoğu kedi fiziksel olarak bir yaş civarında büyür, ancak Maine Coon gibi bazı büyük ırklar iki yaşına kadar fiziksel olarak olgunlaşmazlar.

Çoğu yetişkin kedinin karşılaştığı büyük bir problem, aşırı yeme ve egzersiz eksikliğinden kaynaklanan obezitedir. Böyle bir durumda, kedinin veterineri yiyecekleri ölçmeyi ve ödülleri sınırlandırmayı önerecektir. Her kalori önemlidir! Kedin obeziteye meyilli ise ya da obez ise, onu meşgul et ki yemek yemeyi unutsun. Kedini meşgul etmek için onunla oyunlar oyna. Bu hem kedinin sağlığı için yararlı olacak hem de eğlenceli olacak. Aynı zamanda aranızdaki bağı da kuvvetlendirecek. Bazıları kedileri tembel olarak düşünse de, onlar harika problem çözücülerdir. Bunun için bulmaca besleyicileri kullanmanı öneririz. Bulmaca besleyicileri, kedi mamalarının karmaşık bir şekilde konulduğu bir oyundur aslında. Kedin mamalara ulaşmak için çaba sarf edecek. Bu onların hem kalori yakmasını sağlayacak hem de zihinsel olarak meşgul olmalarına yardımcı olacak.

Yetişkin bir kedinin yaşam süresi tipik olarak, 15 yıldır. Bu süre evcil hayvanını göreceğin en uzun yaşam aşamasıdır. Kedinin yıllık veteriner ziyaretlerini içeren önleyici bakım, tüm yetişkin kediler ve ev kedileri için önemlidir.

Kıdemli Kediler

Bir kedi 11 yaşında kıdemli kedi olma dönüm noktasına ulaşır. 14 yaşına kadar da kıdemli olarak kalır. Yaşlı kedilere bakmanın en büyük faklarından biri, yılda iki kez veteriner ziyaretlerinin bir zorunluluk olmasıdır. Çünkü organ işlevleri nasıl?, kan hücrelerinde bir anormallik var mı?, tiroid seviyeleri normal mi? Bunların hepsine yaşlı kedilerde daha titiz bir şekilde bakılması gereklidir. Her muayenede aşı olmayabilirler, ancak yaşlandıkça işler hızla ilerler. Herhangi bir küçük sorunun üstesinden gelmek, daha fazlasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Artrit ve diş hastalıkları ile ilgili ekstra hususlar tüm yaşlı kediler için not edilmelidir. Artrit belirtileri, favori noktalardan yukarı veya aşağı zıplama isteksizliği veya bir zamanlar sorun olmayan belirli alanlarda evcil hayvan olma konusunda yeni keşfedilen isteksizliklerdir. Daha genç kedilere göre yaşlı kedilere daha nazik ol. Bir zamanlar çevik ve zarif olan kedin, artık biraz daha yavaş hareket edecek. Ancak bu durum bir dereceye kadar beklenir.

Yaşlı kedilerde diş hastalığı, koku reseptörlerinin azalması veya gastrointestinal değişiklikler nedeniyle iştahlarında bir değişiklik olur. Diş hastalığı yaşlı kedilerde son derece yaygındır. Kedilerin 30 adet dişi ömür boyu kalır ama yine de yaşlılık sınırları zorlar. Yaşlı kedilerin yemek yemelerini daha kolay hale getirmek için konserve mamaya geçmek daha iyi olacaktır. Ancak yaşlı kedinin yılda iki kez yaptığı veteriner ziyaretlerinde, veterinerinde diş hekimliği ile görüşüp kedinin konforunun iyileştirilmesi için neler yapabileceklerini tartışmaları iyi olacaktır.

Geriatrik Kediler

15 yaş ve üzeri dönüm noktasına ulaşmış kediler geriatrik olarak kabul edilirler. Geriatrik kedilerin bakımı biraz büyütülür. Ama geriatrik kedilerin de bakımı kıdemli kediler gibidir aslında. Daha az spesifik olan değişiklikler, daha yaşlı kedinin seninle nasıl iletişim kurduğu ve çevreleriyle nasıl etkileşime girdiğidir. Kedin önceki yıllara göre daha mı sesli? Doğal olarak titiz bakım yapılan yaşlı kediler, çeşitli nedenlerle bakımsız hale gelirler. Artrit, bir kedinin tüylerinin kesimi sırasında olağan akrobasi hareketlerini yapmasını engeller. Geriatrik kedinin bakımını yaparken, çok nazik ol. Çünkü yaşlanan cilt daha kırılgandır. Geçen yıllarda kullanılan daha ince fırçalar şimdi rahatsızlığa ve hatta yaralanmaya neden olabilir.

Bilişsel olarak, tıpkı insanlarda olduğu gibi, yaşlı kedilerde günlük yaşamlarını etkileyen hafıza ve tanıma değişiklikleri olur. Geriatrik kediler, yeni ev değişikliklerine gençken olduğu kadar uyum sağlayamazlar. İhtiyaçları, yatakları ve oyuncakları gibi tanıdık eşyalar için tutarlı yerleştirmeler yapmaya çalış.

Kediler günde ortalama 15 saat uyurlar ve genellikle doğal avlanma programları olan alacakaranlıkta ve şafakta uyanıktırlar. Neyse ki, çoğu insan akşamları evcil hayvanlarını beslemek, oyun oynamak ve sosyalleşmek için rutinler geliştirir.

Kedinin enerjisinde, çöp kutusu alışkanlıklarında, yeme alışkanlıklarında (daha açgözlü yemek yeme, yemek için yalvarma veya daha az yeme) ve bunların yanı sıra katılım seviyelerinde değişiklikler fark edersen, evcil hayvanının tüm yaşam aşamalarındaki rutinlerini not al ve karşılaştırma yap. Bu harika olacaktır. Kediler, acıyı veya rahatsızlıklarını gizlemede dünya harikasıdır. Bu nedenle kedinde yanlış giden bir şeyler olduğunu düşünüyorsan, sezgine güven ve onu veterinerine muayene ettir.

Önerimiz

Evcil hayvanının hasta olduğundan şüpheleniyorsan hemen veterinerini arayın. Evcil hayvanının sağlığı ile ilgili bütün sorularını onun veterinerine sorun. Veterinerin evcil hayvanını muayene ettiği, evcil hayvanının sağlık geçmişini bildiği ve evcil hayvanın için en iyi önerileri yapacağı için her zaman ona danış.

Paylaşan heymypet