Evinden Kedi Çişini Temizlemenin 6 Yolu

Ayyy! Kedi çişi! Kazalar olduğu zaman neredeyse kilometrelerce öteden kokusunu alabilirsin. Kokuyu ortadan kaldırmayı başaramazsan ise, tekrar tekrar o bölgeye tuvaletini yapmasına neden olursun. Peki, kedi çişini nasıl temizleyeceğini biliyor musun? En iyi temizlik için 6 başarılı yöntemi derledik! Haydi başlayalım!

kedi çişini

 

 

Sevimli dostlarımız bazen kum kabını kullanmayı bırakıp başka yerlere tuvaletlerini yapar. Belki de buna sebep olan bir idrar yolu enfeksiyonu vardır? Ne dersin? Sence var mı? Herhangi bir sağlık sorunu olsa da, bunu engellemenin birkaç yolu var. Bu kazaları önlemen ve kedi çişini doğru temizlemen için sana vereceğimiz bazı taktikler var. İşine yarayacağı kesin! E haydi, okumaya devam et öyleyse!

Muhtemelen kedi çişinden tamamen kurtulmanın inanılmaz derecede zor olduğunu biliyorsun. Artık kokuyu alamıyor olsan bile, kedin alır. Kokuyu aldığı sürece de tekrar aynı yere işer. Resmen koku onu bölgeye çağırır ve işemesini söyler. Kokunun konuştuğunu bir düşünsene! Haha!

İşte kedinin tuvaletini yanlış yerlere yapmasını engelleyen taktiklerimiz. Geliyor!

kedi çişini

Kedi Çişini Nasıl Temizleyebilirsin?

1. Lekeyi Ovalama!

İlk olarak, yerde biriken fazla kedi çişini ovalama. Fazla idrarı temizlemek için bir kağıt havlu veya normal bir havlu kullan.

Lekeyi ovalamaktan kaçın çünkü idrarı halıya gerçekten sürtüp daha derine sokmak istemezsin. Eğer halının derinlerine kaçarsa, ne kadar çabalasan da fayda etmez. Bunun yerine; kedi çişini yok edene kadar hafifçe çitile. 

Kokuya karşı gerçekten hassassan, bir maske taksan iyi olur. Kedi idrarı çok güçlü kokar ve bu yüzden temizlerken seni rahatsız etmesine izin verme. Hem böylelikle kedi idrarından dolayı alerji yaşıyorsan, atakları engellemiş olursun.

2. Amonyak Kullanmaktan Kaçın

Amonyağın kedi çişini taklit ettiğini biliyor muydun? Bunu bilen çok kişi yok. Eğer biliyorsan, muhtemelen evinde kullanmıyorsun. Amonyak içeren bir temizleyici kullanmak, kedinin kafasını karıştıran bir koku bırakır. Dolayısıyla bu karışıklık da çiş kazalarına sebep olur. 

Minik dostlarımız amonyağın kedi çişi olduğunu düşünürse, sen temizledikten hemen sonra aynı noktaya tekrar püskürtmek ister. Böylece başladığın noktaya geri dönmüş olursun. Amonyak içeren temizleyicileri temizlik dolabından elemenin zamanı geldi. Belki de daha önce temizlediğin için yapıyor? Kim bilir…

3. Evde Kendi Temizleyicini Yap

Kedi idrarını temizleme konusunda biraz kurnaz olmak ister misiniz? Kim istemez ki? Haha! 

Sihirli temizleyici tarifimiz geliyor! Ölçüyü sana bırakıyoruz ancak, 1’e 3 oranında sirke ve ılık suyu karıştırman gerek. Mesela, 1 su bardağı sirke koyuyorsan, 3 su bardağı ılık su ekle. Karışımı oluşturduktan sonra lekenin üzerine 3 dakika boyunca püskürt ve bekle. Kokunun ve lekenin içine hapsolan karışım, hem kokusunu değiştirecek hem de temizliği sağlayacak. Sonra silsen iyi olur. Sirke kokusu evi sarsın istemiyorsan tabii. Ayrıca su/sirke karışımını temizledikten sonra kabartma tozu da serpmeyi düşün. 

Biraz daha karmaşık bir tarif, bir çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanını ¾ fincan hidrojen peroksitle karıştırıp kabartma tozu serpmeyi içeriyor. Ancak denemek sana kalmış. Sanırım ilk tarifi denemen daha kolay. Nasılsa evde her daim bulunan malzemeler. 

4. Bir Enzim Temizleyici Kullan

Ev yapımı kedi temizleyicileri, kedi çişinde her zaman yüzde 100 çalışmaz. En iyi sonuçları almıyorsan veya kedicik aynı noktaya geri dönüyor gibi görünüyorsa, farklı bir şey denemenin zamanı geldi.

Kedi çişini temizlemenin bir numaralı püf noktası, enzimatik temizleyici olarak da adlandırılan enzimli bir temizleyici kullanmak. Peki enzim olduğunu nereden bileceğim? Dediğini duyar gibiyiz. Cevap çok basit! Ürün etiketleri, temizleyicinin içinde enzim olup olmadığını gösterir.

Enzimler idrardaki ürik asidi parçalayarak nötralize eder. Ürik asit, kedi idrarının temizlenmesi en zor kısmı! Düzenli temizleyiciler, ürik asidi gerçekten etkilemeden kokuyu geçici olarak kapatır veya idrarın diğer kısımlarından kurtulur.

Bir enzim temizleyici ile çişin üzerine biraz püskürtme yapmasan iyi olur. Bunun yerine, idrarı enzim temizleyici ile gerçekten ıslat. Ardından 15 dakika beklet ve fazla sıvıyı al. Sonra kurumaya bırak. İşte bu kadar!

kedi çişini

5. Islak Çalışan Elektrikli Süpürge Kullan

Kedi idrarını temizlemeyi kolaylaştırmak için ev tipi ıslak bir elektrikli süpürge satın alabilirsin. Tabii bunu evde olmadığını düşünerek söyledik. Eğer varsa hemen işe koyul. Islak çalışan bir elektrikli süpürgen yoksa, internetten satın alabilirsin. Birçok seçenek mevcut…

Islak elektrikli süpürgeyle birlikte gidecek enzimleri olan özel bir evcil hayvan temizleyicisi alsan iyi olur. Bu, kedi idrarından kurtulmanın en hızlı ve en etkili yolu.

Islak elektrikli süpürgeler bölgeye su ve temizleyici püskürtür ve ardından kirli suyu bir tanka çekmek için emmeyi kullanır. Derinlemesine temizlenen bölgede çişten eser kalmayacak! Bakalım sevimli dostun yeniden bölgeye gidecek mi…

6. Siyah Bir Işık Kullan

Her çiş noktasını her zaman görmen ve kokusunu alman mümkün değil. Kedinin çiş yaptığı her alanı tespit etmek de oldukça zor. Ama şanslısın ki, kedi idrarı siyah bir ışık altında parlıyor! Sihirli çişler! Haha!

Sadece siyah bir ışık al ve tüm ışıkları kapat. Böylece oda süper karanlık ortamda siyah ışığı yere ve duvarların dibine tuttuğun zaman kaçırdığın sihirli çişleri göreceksin. Kedinin zıplayabileceği tezgahları veya masaları unutma. Tezgaha ve masaya yapar mı deme! Bu miniklerin yaptıklarına akıl sır ermiyor! 

Kedi çişinden kurtulmak zor bir durum ancak kesinlikle imkansız değil. En iyi enzim temizleyici bile kokuyu tamamen gidermiyor gibi mi görünüyor? Pisi sürekli aynı noktaya dönüyorsa, işlemi birkaç kez tekrarla. Bazen, özellikle halı kaplı bir alanda, tüm kedi çişinden kurtulmak için bir kez temizlemek yeterli değil.

Ve unutma ki, ne tür bir temizleyici kullanırsan kullan, güvenli olduğundan ve herhangi bir rengi çıkarmadığından emin olman gerek. Bunun için, önce küçük bir halı veya zemin noktasında test etsen iyi olur. İşini şansa bırakmamak gerek.

Evindeki kedi idrarını temizlemek için senin ipuçların neler? Her zaman işe yarayan denenmiş ve gerçek yöntemlerin var mı? Belki de bizden daha iyi önerilerin vardır ve başkalarına da yardım eder. Senin uzman kedi ebeveyni olarak deneyimlerini çoooook merak ediyoruz! Lütfen bizlerle de paylaş! Sevgiler minik yavrusu için her şeyi deneyen güzel ebeveyn…

 

Paylaşan heymypet