Kedilerde Göz İltihabı

Kedilerde göz enfeksiyonları çok yaygındır. Bazı enfeksiyonlar kendiliğinden kolayca geçer. Bazıları da daha ciddi bir hastalığın belirtisidir. Senin için kedilerde göz iltihabı konusunu inceledik.

Kedilerde göz enfeksiyonlarının en yaygın nedenlerini ve semptomlarını bilmek bir kedi sahibiysen senin için iyi olacaktır. Kedin sana ağlamaklı veya sert bir şekilde bakıyorsa, bunun bir yardım çağrısı olması olasıdır.

Kedinin gözü sağlıklı olduğunda net ve parlak görünmelidir. Kedinde eğer göz akıntısı veya iltihap görürsen kedini mutlaka bir göz uzmanına götürmelisin. Kedilerde göz akıntısının çeşitli nedenleri hakkında bilgi sahibi olman önemlidir. Gelin bunlara bakalım.

Kedilerde Göz Akıntısı

Alerji

Kedin hapşırıyorsa nedeninin alerji olması mümkündür. Kediler de tıpkı biz insanlar gibi alerji olurlar. Kedinin alerjisinin birçok sebebi vardır. Ama kedinin alerjisi olduğunu doğrulayacak kişi kedinin veterineridir.

Yaygın Alerjenler:

-Pireler

-Polenler

-Kimyasallar

-Kedinin sahibinin veya bulunduğu ortamdan birinin sigara içmesi

-Şampuanlar

-Kulak akarları ve diğer parazitler

Belirtileri:

-Aşırı kaşıntı

-Sulu veya akan gözler

-Burun akması

-Ani horlama

Teşhis ve Tedavi

-Bakteri veya parazit varsa bunların yok olmaları için kan testleri veya idrar testlerine ihtiyaç olacaktır.

-Alerji teşhisi konulabilmesi için kediden kültür alınması ve alerjen testlerinin yapılması.

Kedi Üst Solunum Enfeksiyonları

Kedi calicivirüsü (bulaşıcı solunum hastalığı), pnömonit veya rinotrakeit ( her ikisi de kedi herpesvirüsü ailesinin bir parçası veya FHV) gibi kedilerin gözlerinin akmasına neden olan birkaç virüs vardır. Her bir üst solunum yolu enfeksiyonunun semptomları hafiften ciddiye kadar değişir. Bu semptomlardan biri de iltihap benzeri göz akıntısı içerir.

Belirtileri:

-Öksürük, burun akıntısı, hapşırma

-Konjunktivit (gözün dış zarının şişmesi veya iltihabı)

-Kornea ülserleri. Bu rahatsızlığı kedinde görüyorsan acilen kedini veterinere götür. Çünkü acil veteriner müdahalesi gerektiren ciddi bir göz sorunudur.

Kornea Bozuklukları

Kornea, gözün önünü kaplayan kubbe şeklindeki bir yüzeydir. Bulanıklığa, aşırı göz kırpmasına, iltihaplanmaya ve artan göz yaşı üretimine yol açacak şekilde iltihaplanabilir, yaralanabilir ve ülser haline gelebilir.

Konjunktivit

Konjunktiva, gözün pembe zar kısmıdır. İltihaplandığında, oldukça kırmızı ve şişmiş görünür. Aynı zamanda sulu göz akıntısına yol açar. Bir dizi virüs ve bakteri, konjunktivit iltihaplanmasına neden olur. Böyle bir durumda kedinin veterineri kapsamlı bir şekilde göz muayenesi yapacaktır.

Bu belirtilere ek olarak, kedin vücudunu yalıyorsa, ısırıyorsa, kaşınıyorsa bir veteriner dermatoloğuna danışman doğru olacaktır. Cilt sorunları ve alerjiler ikincil göz sorunlarına neden olur.

Belirtileri:

-Kedinin göz bebeği kırmızı ve şiş olur.

– Kedin gözlerini sık sık kırpar veya ovuşturur.

-Kedin hapşırır veya öksürür.

-Rengi değişik göz akıntısı olur.

Blefarit

Göz kapaklarının iltihaplanmasıdır. Sağlıksız ciltte meydana gelir. Kediler için oldukça rahatsız edici bir durumdur. Tedaviden sonra tekrarlayabilir. Ama neyse ki kedilerde nadir görülen bir sorundur. Göz kapağı iltihabının deri enfeksiyonu, parazitler ve alerjilerle ilişkili olması mümkündür.

Tıkalı Göz Yaşı Kanalları

Düz burunlu kedilerin yüz anatomisi uygun göz yaşı kanalı drenajını bozar. Göz çevresindeki tüyler, döküntüler ve yabancı cisimler de göz yaşı kanallarını tıkayarak aşırı göz yaşlarının birikmesine neden olur.

Üveit

Travma, kanser, bağışıklık sorunları veya enfeksiyonlar nedeniyle gözün iç yapısının iltihaplanması durumudur.

Diğer Göz Akıntısı Nedenleri

Enfeksiyonlu kedi peritoniti (FIP) belirtilerinin de arasında göz iltihaplanması vardır.

Not: Kedinin gözlerinde akıntı veya kızarıklık olduğunu fark edersen, kedini mutlaka veteriner göz uzmanına götür.

Kedilerin Göz İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Kedinin iltihaplanmış gözü ve göz çevresi, göz temizleme losyonu ile temizlenmelidir. Gözün temizliği tamamen yapılmalı hiç iltihap kalmamalıdır.

Göz temizleme losyonunu bir pamuğa dökerek gözün içinden dışına doğru hafifçe silmen doğru olacaktır. Bütün bunlara belirtiler bitene kadar devam etmende fayda var.

Eğer kedinin veterineri verdiyse, antibiyotikli göz damlası da uygulanır. Sakın kafana göre göz damlası alma. Çünkü bazı göz damlaları kediler için zararlıdır. Kedine iyilik yapmak isterken gözüne zarar verebilirsin. Her zaman bu tarz kritik durumlarda veterinere danışmak en doğrusudur.

Kedilerdeki Göz İltihabı İnsanlara Bulaşır Mı?

Kedilerde enfeksiyona bağlı olan konjonktivitde ve enfeksiyona bağlı olmayan konjonktivitde insanlara bulaşmaz. Ancak biz insanların yine de dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü gözü enfeksiyonlu bir kediye dokunduktan sonra sağlıklı bir kediye dokunursan bu enfeksiyonu sağlıklı kediye bulaştırırsın. Bu nedenle birden fazla kedinin yaşadığı bir evde bir kedinin gözünde enfeksiyon varsa onu mutlaka karantinaya al. Aynı zamanda gözü enfeksiyonlu kedinin tedavisini sen yapıyorsan mutlaka eldiven tak. Sonrasında da eldivenleri çöpe at ve ellerini güzelce yıka. Bu sıralamadan sonra diğer kedilerine gönül rahatlığıyla dokunabilirsin.

Kedilerde Göz İltihabı Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer kedinde göz iltihabı olduğunu farkettiysen ve hemen veterinere gidemeyeceksen, bir pamuğa ılık çay damlatıp kedinin kapanmış gözünü fazla bastırmadan sil. Çay antiseptik olduğu için gözü güzelce dezenfekte eder. Çay yoksa ılık suyla yap.

Tabi daha sonra kedini mutlaka veterinerine götür. Kedinin veterineri göz iltihabının sebebini anlayacak ve ona göre bir tedavi uygulayacaktır. Sen de kedinin veterinerinin verdiği ilaçların kullanımını dikkatlice dinle ve muntazam bir şekilde kedine uygula. Kedinin veterineri kedine başka bir sebepten dolayı enfeksiyon olmadıysa muhtemelen göz damlası verecektir. Bu göz damlasını kedinin veterinerinin anlattığı gibi uygulamaya özen göster. Kedin genelde bu esnada hırçınlaşacaktır fakat pes etme ensesinden tut ve göz damlasını damlat. Damlanın göze nüfuz ettiğinden emin ol. Her şey miniğin için.

 

 

 

Paylaşan heymypet