Rutin Akvaryum Bakımı Nasıl Olmalı?

Balıklarınızı sağlıklı tutmanın büyük bir kısmı, yaşam alanlarının sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Akvaryum ortamını güvende tutmanın anahtarı olan düzenli bakımı nasıl yapacağını biliyor musun? Senin için rutin akvaryum bakımı hakkında detaylı bir yazı kaleme aldık. Haydi hazırsan başlıyoruz!

rutin akvaryum bakımı

 

 

Akvaryum sahiplerinin hangi bakımı yapmaları gerektiğini bilmeleri gerekir. Uzmanlar, akvaryum bakımının belirli noktaları konusunda hemfikir değil. Ancak herkes, herhangi bir türden düzenli bir rutini izlemenin hiç bakım yapmamaktan daha iyi olduğu konusunda hemfikir. Bu önerilen bir rutin akvaryum bakımı planı hakkında da bizden öğrenmen gerekenler var. Tabii düzenli bakım yapıyorsan orası ayrı. 

Akvaryum Bakımı Neden Yapılır?

Akvaryum sahipleri genellikle bakımı pek düşünmez. Ne de olsa, bir filtreleri ve oraya düşen şeyleri toplamak için dipten beslenen balıkları var. Peki başka ne gerekiyor? ‘Nehirleri, gölleri ve okyanusları kimse temizlemiyor ama iyi durumda. Peki akvaryumu neden temizleyelim?’ dediğini duyar gibiyiz. Bu aslında iyi bir soru. 

Tabiat Ana boş durmaz, açık havada bir şeyleri temizlemek için oldukça iyi bir iş çıkarır. Göller, nehirler ve okyanuslar, suyu dolaşan akıntıları ve dalgaları olan büyük su kütleleri. Yağan yağmur tatlı su ekler ve canlı bitkiler karbondioksiti emerken oksijen üretir. Suyun saf hacmi ayrıca zararlı toksinleri seyreltmeye de hizmet eder.

Doğadaki su kütlelerinin aksine, bir akvaryum nispeten az miktarda su bulunur. Buna kapalı bir sistem olduğu gerçeğini de ekle ve doğadaki bir habitattan oldukça farklı halde olduğunu kabul et. Bunun gerçekleşmesinde bir etkin olmadıkça, akvaryumun içine veya dışına hiçbir şey girmez. 

Filtreler kesinlikle yardımcı olur, ancak bakım yapılmazsa filtreler tıkanır ve yarardan çok zarara neden olur. Bu arada balıklar atık üretmeye, yenmemiş gıda çürümeleri ve potansiyel olarak zararlı yan ürünler üretmeye devam eder. Bir akvaryumun temiz kalmasının tek yolu, düzenli olarak bakım yapmak için zaman ayırmandan geçer. Aksi takdirde, zamanla habitat balıklar için daha az sağlıklı hale gelecek…

Hangi Sıklıkta Bakım Yapılmalı?

Akvaryumdaki her yüzeyi günlük hatta haftalık olarak temizlemek ne pratik ne de sağlıklı bir durum. Bu nedenle, her şeyi aynı anda temizlemek asla akıllıca değil. Temizliğin yararlı bakteriler üzerindeki etkisini en aza indirmek için, filtre ve alt tabaka gibi koloni açısından zengin alanların temizliği kademeli olarak yapılsa iyi olur. Bakteri kolonileri çok fazla rahatsız edilirse, nitrojen döngüsünü amonyak ve/veya nitritlerde bir artışa neden olacak kadar bozar. Bu nedenle, temizlikten birkaç gün sonra suyu test etmek de akıllıca olur. Herhangi bir sorun olup olmadığından net bir şekilde emin olmak istiyorsan tabii…

rutin akvaryum bakımı

Akvaryumun Günlük Bakımı Nasıl Olmalı?

Filtrenin tam güçte çalıştığından, ışıkların düzgün çalıştığından ve sahip olduğunuz diğer ekipmanların normal çalıştığından emin olmak için akvaryumu hızlı bir şekilde görsel olarak kontrol et. Uygun aralıkta olduğundan emin olmak için sıcaklığı da. Balıkları say ve sağlıklı görünüp görünmediklerini kontrol et. 

Tüm bunları kontrol edebileceğin zaman dilimi yemek zamanı. Çünkü dışarıda olacaklar ve gözlemlenmesi kolay. Yemeklerini bitirdikten sonra, dipte yenmemiş yiyecek olup olmadığını görmek için akvaryumu incele. On dakika sonra genellikle yenmemiş yem kaldığını fark edersin. Her yemlemede balığına verdiğin yem miktarını azalt. Akvaryumun dibinde yenmemiş yiyeceklerin birikmeye başladığını fark edersen, çıkarmak için bir sifon kullan. Su seviyesi düşmüşse, gerektiği şekilde arıtılmış veya eskitilmiş su ile tamamla.

Bu şekilde günlük bakımı tamamlamış olursun. Ancak, henüz yapmadıysan, günlüğe kaydetmek için iyi bir zaman. Her şeyi kaydetmeye gerek yokken, günlük kontrollerinde olağan dışı herhangi bir şeyi not etmende fayda var. Bu şekilde meydana gelebilecek eğilimleri yakalamış olursun. 

Örneğin, sıcaklığın bir derece düşmesi çok büyük bir şey değil. Ancak arka arkaya dört gün bir derece düşerse, bu ısıtıcında bir sorun olduğuna dair bir ipucu. Tüm bunlar kelimenin tam anlamıyla birkaç dakika içinde yapılacak şeyler. Bu nedenle çok büyük bir zaman kaybı olarak görme. Güzel dostun yalnızca birkaç dakikayı hak ediyor değil mi?

-Balıkları say ve gözlemle

-Görsel ekipman kontrolü

-Sıcaklık kontrolü

-Yenmemiş yiyecekleri çıkar

-Su seviyesini tamamla

-Bir deftere günlük olarak endişeleri not et

Haftalık Bakım Nasıl Olmalı?

Bazı uzmanlar haftalık kısmi su değişimlerini savunurken, diğerleri bunu birkaç haftada bir yapmayı tercih ediyor. Birkaç haftada bir düzenli olarak kısmi su değişimi yaptığın sürece kritik bir sorun olmaz. Arıtılmış ve mümkünse eskitilmiş su kullan. Yedek su akvaryum sıcaklığına yakın olmalı. Ancak su değişimini yapmadan önce, diğer haftalık ve iki haftada bir görevleri ilk olarak gerçekleştir. Kısmi su değişimi yapman gereken son görev olmalı.

Bir veya iki haftada bir yapılması gereken bir diğer görev ise akvaryumun genel temizliği. Birkaç haftada bir hafif temizlik yaparsan, akvaryumun asla aşırı kirlenmemiş olur. Dış yüzeylerini amonyak içermeyen, akvaryum için güvenli bir temizleyici ile sil veya sadece nemli bir bez kullan. 

Canlı ya da cansız bitkileri, birikintileri çıkarmak için hafifçe salla. Algleri temizlemek için iç camı kazı, ardından on veya on beş dakika ara ver. Böylece tüm raylar yerine oturur. Geri döndüğünde, kalıntıları temizlemek için alt tabakayı yavaşça sifonla. Son olarak, kısmi bir su değişimi yap. Yaptığın bakımı ve akvaryumda olağan dışı olan her şeyi günlüğüne not etmeyi de unutma.

-Dış yüzeyleri sil

-Bitkilerdeki kalıntıları salla

-Camın içini kazı

-Sifon substratı

-Kısmi su değişimi

-Bakımı not et

rutin akvaryum bakımı

Aylık Bakımda Yapman Gerekenler

Görünmeyen hiçbir şeyin demlenmediğinden emin olmak için su testi aylık olarak yapılsa iyi olur. Parametreleri test et. Bunlar; pH, amonyak, nitrit ve nitrat. Yosun sorunların varsa, bunun temel nedenin bir parçası olup olmadığını görmek için fosfatları da test edebilirsin. Su değişimlerinden ve diğer bakımlardan önce su testleri yap. Canlı bitkilerin varsa, onları incele ve ölü yaprakları çıkar. Fazla büyüyen bitkileri ise biraz ‘kırt kırt’ yap.

Ardından haftalık/iki haftada bir temizlik görevlerini ve kısmi su değişimini gerçekleştir. Filtre bakımı yapmak için kullanmak üzere tanktan çıkarılan sudan bir kova sakla. Aktif karbon veya zeolit ​​gibi tükenebilir ortamlar kullanıyorsan değiştir. Su değişiminden tasarruf edilen suyu kullanarak mekanik ortamı durula. Mekanik ortam çok tıkanmışsa değiştir. Ancak, tüm filtre ortamını aynı anda değiştirmekten kaçın. Bunun yerine, faydalı biyolojik kolonilerin çok büyük bir kısmını kaybetmemek için ortamın bir kısmını sakla. Gelecek ay kalan filtre ortamını değiştirebilirsin. Mekanik filtre ortamı (köpük gibi) genellikle yılda yalnızca bir veya iki kez değiştirilmelse iyi olur.

-Su testleri

-Canlı bitkileri gerektiği gibi kes

-Haftalık/iki haftalık görevleri gerçekleştir

-Filtre ortamını değiştir

-Bakım ve test sonuçlarını bir günlüğe not et

Akvaryumun Periyodik Bakımı

Zamanlanmış bakım görevlerine ek olarak, gerektiğinde yapılması gereken birkaç şey var. Bunlar, yanmış olup olmadıklarına bakılmaksızın ampullerin yılda bir kez değiştirilmesi. Bir teneke kutu filtren varsa, hava pompası boru tesisatını ve filtre boru tesisatını incele. Bir filtre fırçası kullanarak teneke kutu filtre girişini temizle. Canlı bitkilerin varsa, onları gübrele.

-Ampulleri değiştir

-Tüpleri kontrol et ve temizle

-Temiz filtre girişi

-Bitkileri gübrele

Bakımda Kullanman Gereken Temizlik Ekipmanları

Akvaryum bakımı çok fazla ekipman gerektirmez. Bununla birlikte, elinin altında birkaç özel alet bulundurmak yardımcı olur. Sahip olunması gereken en önemli ekipman, özel bir akvaryum kovası. Kovayı başka bir şey için kullanmadığından emin olun. İki kovaya sahip olmak faydalı ancak kesinlikle gerekli değil. Kovaya ek olarak; bir sifon, su düzenleyici, yosun temizleyici, filtre fırçası, akvaryum için güvenli cam temizleyici, yumuşak bez, temizlik için yeterli. Tüm bu öğeler, temizlik gününü hızlı ve kolay hale getirmek için akvaryum kovasının içinde saklansa iyi olur. Ek olarak, taze filtre ortamına ve canlı bitkilere, gübreye ve bitkileri budamak için küçük makaslara ihtiyacın olacak.

-Su kovası

-Sifon

-Yosun yıkayıcı

-Filtre fırçası

-Akvaryum güvenli temizleyici

-Temizlik bezleri/kağıt havlular

-Yedek filtre ortamı

-Bitkileri budamak için makas

-Bitki gübresi

Paylaşan heymypet