Alman Çoban Köpeği Özellikleri

Alman Çoban Köpeği

DİĞER ADLARI

Alman Kurdu, Kurt Köpeği, K9


RENKLERİ

Siyah, kahverengi


ÇIKIŞ YERİ

Almanya


FAMİLYA

Bekçi köpeği

Oyunculuk Potansiyeli
Sadakat
Eğitilebilirlik
Hayvanlarla Dostluk
Sağlık & Cesaret
Zeka Seviyesi
Bekçilik
Sıcağa Dayanıklılık
Çocuklarla Dostluk

Alman Çoban Köpeği Özellikleri Nelerdir?

Alman Çoban Köpeği, Alman kurdu veya kurt köpeği olarak da anılır. Adından da anlaşılacağı üzere Almanya kökenli bir ırktır. İri, çevik ve güçlü köpeklerdir. Öte yandan muazzam bir zekaya sahiptirler. İyi bir eğitimden geçerlerse harika birer aile köpeği olacaklardır. Kalça çıkığı ismiyle bilinen eklem hastalığına genetik bir yatkınlıkları vardır. Dünyada en çok beslenen köpek ırklarının başında gelir. 

Sert hatlı bir yüze ve uzun bir burna sahiptirler. Güçlü çeneleri ve keskin bakışları ile ürkütücü bir görünüme neden olabilir. Bu güçlü çene sert ısırışlar sağlar. Uzun boynu hızlı koştuğu zamanlarda ileri geri hızla hareket eder. Uzun ve tüylü bir kuyruğa sahiptir. Genelde renkleri siyah, kahve, gri tonlar içerirler.

Alman Çoban Köpeği Hangi Ülkeye Ait Bir Irktır?

Alman çoban köpeği veya Alman kurdu, adından anlaşılacağı üzere Almanya kökenli bir köpek ırkıdır. 

Alman Çoban Köpeği Nasıl Beslenmelidir?

Bu ırkın sindirim sistemleri oldukça hassastır. Kuru mamayla beslenirler. Bunun yanı sıra, barf diyetiyle yani çiğ besinlerle de besleyenler vardır. Hassas bir mideye sahip oldukları için özel bir diyet ile, çok çeşit içermeyen ve alerji riski taşımayan mamalar ile beslenmelidir.

Alman Çoban Köpeği Yıkanır mı?

Alman Çoban Köpekleri de diğer köpek ırkları gibi çok sık yıkanmamalı. Bunun yerine temizlik için kuru şampuan kullanabilirsiniz.

Alman Çoban Köpeği Ne Zaman Yıkanır?

Alman Çoban Köpekleri de diğer köpekler gibi 3 aylıktan önce yıkanmamalı. Bu zamandan önce köpeklerin bağışıklıkları yeterince güçlenmez. Dolayısıyla üşütmek ciddi oranda hastalanmalarına yol açar. Apartmanda bakılan Alman Çoban Köpeklerinin yılda maksimum 2-3 kez yıkanmaları önerilir. Mevsim geçişlerinde yıkayabilirsiniz. Ancak hastalanmamaları için iyice kurutulduklarından emin olun. Yılda  2-3 kereden fazla yıkanan köpeklerin ciltlerindeki koruyucu yağ tabakası zarar görür.

Alman Çoban Köpeği Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Alman Kurdunun tüyleri düzenli bakılmazsa alt katmanı sağlığını yitirip matlaşacaktır. Bu da deride dökülmelere ve yer yer kelleşmelere yol açar. Tüyler düzenli bakıldığında ciltleri de nefes alıp sağlıklı hale gelecektir. Düzenli taramalar ayrıca fazla tüy dökülmesini de önleyecek ve bit, pire gibi zararlı parazitlerden koruyacaktır.  Bunların yanı sıra tırnaklarının düzenli kesilmesi ve kulak temizliğinin de aksatılmaması gerekir.

Alman Çoban Köpeği Kaç Kilo Olmalıdır?

Alman Çoban Köpeklerinin ağırlıkları dişi köpeklerde 22-32 kg, erkeklerde ise 35-40 kg. aralığında değişiklik gösterir.

Alman Çoban Köpeği Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Bu ırk da tüm diğer köpekler gibi kendilerini kurt sürülerindeki birer kurt olarak görürler. İçlerinde bir alfa çift yer alır ve sürü bu çiftin isteği doğrultusunda hareket eder. Onlar karınlarını doyurmadan önce diğer kurtlar yemek yemeye başlamazlar. Kurtlar köpeklerin atasıdır. Bu nedenle küçük köpekler de büyürken bir alfaya ihtiyaç duyarlar. Eğer bir alfa bulamazlarsa da kendileri alfalığa soyunurlar. Bu nedenle sizin onun alfası olmanız işinizi kolaylaştıracaktır. 

Köpeğiniz yavru ise eğitime tuvalet eğitiminden başlamalısınız. Düzgün bir tuvalet eğitimi almayan köpekler evi kirletecekleri için hane halkını rahatsız ederler. Tuvalet eğitimine başlamanın ideal zamanı 3 aylık olduklarındadır. Bu zamandan önce tuvaletlerini tutabilecek kadar gelişmemiş olurlar. Tuvalet eğitimi boyunca evin belirli bir köşesini tuvalet pedi ve gazete kağıtlarıyla kaplayabilirsiniz. Böylece kendilerini rahat hissederler. Tuvaletini bu alana yaptıkları her sefer ödül maması ile ödüllendirmeniz önerilir. Zamanla bu alanı git gide daraltabilirsiniz. yice büyüdüğünde ise yürüyüşler sırasında dışarıda yapmaya hazır hale gelir. Bu eğitime çok erken ya da çok geç başlamak istenilen sonucu vermeyecektir.

Alman Çoban Köpeği tuvalet eğitimini tamamladığında temel itaat eğitimine geçilebilir. Burada köpeğiniz temel komutları öğrenir. Bu komutlar aranızdaki iletişim için elzemdir. Temel itaat eğitimine başlamak için ideal zaman 6 aylıktan itibaren kabul edilir. Bu eğitim süreci de yaklaşık 1 ay kadar sürer.  

Sonrasında eğitim süreci iileri itaat eğitimi ile devam eder. Burada temel itaat eğitiminde öğrendiği komutlar tekrar edilir. Bu kez süreç tasmasız devam eder. Bu eğitimlerde ebeveyni olarak sizin ya da eğitmenin yapması gereken en önemli şey köpek üzerinde otorite kurmaktır. Otorite eksikliği başarısızlık anlamına gelir. 

Alman Çoban Köpeği Saldırır mı?

Alman Çoban Köpeği hem zeki, hem de çok cesur ve koruma içgüdüsü yüksek bir köpektir. Ebeveynine sadakatle bağlıdır. Ama saldırgan bir tür değildir.  İyi bir eğitimden geçmez, ya da çok kötü bir muamele görürse agresif bir yapı geliştirebilir. 

Alman Çoban Köpeği Kaç Saat Uyur?

Köpeklerin insanlardan daha çok uykuya ihtiyaçları vardır. Yetişkin köpeklerin günlük uyuma süresi 15-16 saat arasında değişir. Yavru köpeklerin uyku süreleri ise çok daha uzundur. Köpeğiniz çok daha az ya da daha uzun süre uyuyorsa veterinerinizle görüşmenizi tavsiye ederiz.

Alman Çoban Köpeği Tüy Döker mi?

Alman kurtlarının tüyleri 2 katmanlıdır. Üstte yer alan koruyucu tüyler yıl boyunca sürekli dökülür. Alttaki katman ise yılda 2 kez, mevsim geçişlerinde dökülür.

Alman Çoban Köpeği Ne Kadar Büyür?

Dişi Alman çoban köpeklerinin ideal boyu 57,5 cm, erkeklerin ise 62,5 cm’dir. 2 – 2,5 santimetreye kadar sapma olabilir.

Alman Çoban Köpeği Ne Zaman Kısırlaştırılır?

Köpekler için ideal kısırlaştırma zamanı ergenlikten hemen önce, yani yaklaşık 7 – 10 aylıkkendir. Ancak bu zamanlama köpeğin cinsiyetine ve ırkına göre de değişiklik gösterir.

Irksal farklılıklar köpeklerde kısırlaştırma yaşı üzerinde belirleyici etkiye sahiptir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre büyük ırk köpekler küçük ırklara göre daha geç olgunlaşır. Bu yüzden kısırlaştırmanın daha geç olması gerekir.

Alman Çoban Köpeği Kaç Yıl Yaşar?

İyi bakılan Alman Çoban köpekleri 9 ila 13 yaşına dek yaşarlar.

Alman Çoban Köpeği Nasıl Tıraş Edilir?

Bu ırkın üyeleri yıl boyunca çok tüy dökerler ve yılda 2 kez mevsim geçişlerinde de aşırı miktarda dökerler.  Haftada birkaç kez düzenli tararsanız halinde dökülecek tüylerin yere düşmesini engeller ve fırçaya toplanmasını sağlarsınız.

Taramazsanız da tüylerde topaklanma ve keçelenme gibi sorunlarla karşılaşırsınız. Bu sorunla ancak traş ettirerek başa çıkabilirisniz. Güvenli bir pet kuaföründe ya da hastanede köpeğinizi makine ile tıraş ettirebilirsiniz.  

Alman Çoban Köpeği Kaç Yavru Doğurur?

Alman Kurdu ırkının mensupları ilk doğumda ortalama 7-8  ya da sekiz yavru doğurur. Bebek sayısı annenin yaşına, annenin ve babanın sağlık durumuna ve kaçıncı doğum olduğuna göre değişiklik gösterebilir. 

Alman Çoban Köpeği Yasaklı Irk mıdır?

Alman Çoban Köpeği yasaklı bir ırk değildir. Güvenle besleyebilirsiniz.

Alman Çoban Köpeği Neden İshal Olur?

Köpeklerde ishal bir hastalık değil, bir semptomdur. Halk arasında kanlı ishal olarak bilinen Parvoviral enteritis  genel bir tanımlamadır. Oysa ki tüm kanlı ishaller parvoviral enteritis değildir. Dışkı içindeki çeşitli materyaller kalın bağırsaktan çok hızlı geçtiklerinde su emilmeye vakit bulamaz. Bu da ishale neden olur. Çeşitli ishal tipleri ve nedenleri vardır. En yaygın nedenlerden biri  köpeğinizin yememesi gereken bir şeyler yemesidir. Yabancı cisimler, sabun, bozuk yemekler ishale neden olur.