Obez Kedilere Nasıl Egzersiz Yaptırılır?

Kedin ince, düzgün ve ayakları hızlı mı yoksa kanepede oturup bir sonraki yemeğini mi bekliyor? Kilolu bir kedinin veya obez bir kedinin ebeveyni isen, kedini daha aktif olmaya teşvik etmeyi düşünüyorsundur. Halihazırda aktif, formda bir kedin varsa, tüylü arkadaşını ideal kedi ağırlığında tutmak için bu egzersiz planlarını kullanabilirsin. Peki obez kedilere nasıl egzersiz yaptırılır? İşte yanıtları…

İdeal Kedi Ağırlığını Korumak Çok Önemlidir

Egzersiz, kedinin sağlığı için kritik bir öneme sahiptir. Oturmanın öldürdüğünü hepimiz biliyoruz. Aynı şey kedin için de geçerli. Obez bir kedin varsa, kendi insülinlerine karşı dirençli hale gelirler ve bu da şeker hastalığına neden olur. Diyabetik bir kedi kilo kaybı, idrara çıkma, aşırı su içme ve iştahta artış gibi semptomlar gösterecektir.

Birçok kişi şişman bir kedinin mutlu bir kedi olduğunu düşünürken, aksine, düzenli egzersiz yapan bir kedinin daha uzun yaşaması ve daha sağlıklı olması çok daha olasıdır. Güçlü kaslara sahip formda bir kedi, sağlıklı bir metabolizmayı sürdürür. Bu da kedinde aşırı kilo birikmesini etkili bir şekilde önleyecektir.

Ayrıca, fit kediler sonuçta hastalıklara ve yaralanmalara karşı daha az hassastır. Bu da veteriner faturalarının daha düşük olması anlamına gelir. Öyleyse, kedinin diyetine dikkat etmesinden sonra egzersiz yapması da önemli!

Kedin Egzersiz Yapabiliyor Mu?

Herhangi bir kediyi bir egzersiz rutinine dahil etmeden önce, yeterince sağlıklı olup olmadığını öğren.

Evcil hayvanın için yapabileceğin en önemli şeylerden biri, artrit nedeniyle ağrılı olmadığından emin olmaktır. Çoğu yaşlı, fazla kilolu kedinin bir miktar artriti vardır. Bunu evcil hayvan ebeveynlerinden çok sinsi bir şekilde saklarlar.

Kedini bir egzersiz planına dahil etmeden önce veterinere danışman en iyisidir.

10 Dakikada Fit Kedi Egzersiz Planı

Konu kedilere geldiğinde, bunun egzersiz yapmaktan çok onları oyuna dahil etmek ve doğuştan gelen yırtıcı davranışları için çıkışlar sunmakla ilgili olduğunu unutma. Yavru kediler genellikle her seferinde yaklaşık bir saat olmak üzere günde 4 periyot halinde oynarlar. Yavru kedi yetişkin hale geldikçe bu durum azalacaktır. Daha az yoğun, daha az sıklıkta ve daha kısa süreli hale gelecektir.

Kediler nispeten hızlı bir şekilde ilgilerini kaybederler. Sahiplerin kediyle oynamaya ayıracakları 30 dakikalık bir vakitleri olabilir. Ama kedi sadece 5-10 dakika oynamak isteyecek ve dinlendikten sonra tekrar oynamaya hazır olacak. Kedinin ilgisini çekmediğini fark edersen, 5 dakikalık kısa bir mola vermeni ve ardından yeni bir aktivite denemeni iyi olacaktır.

Kedin için zenginleştirici bir ortam yaratmak, fiziksel ve zihinsel sağlığını iyileştirmek istiyorsan, kediler için bu 10 dakikalık egzersizlere göz at ve kedinle günde en az bir kez bunlardan birini dene.

Yemek Zamanından En İyi Şekilde Yararlanmak

Kedinin mamasını birkaç kaseye böl ve evin her yerine koy. Bazılarını tezgahlara veya yükseltilmiş çıkıntılara yerleştir. Böylece kedin ona ulaşmak için atlamalı veya tırmanmalı. Bir kedi ağacı bunun için mükemmeldir. Sadece kedi mamasını kedi kulesinin tepesine koy ve kedicik mamaları için kedinin yaygarasını izle! Diğer bir eğlenceli seçenek ise, mama kaplarını farklı yerlere yerleştirmektir. Bu, kedinin yalnızca mamayı bulmasını değil, aynı zamanda mamasını almadan önce oyuncağa bağlanmasını da gerektirir.

Fit Bir Kediye Giden Merdiven

Aynı kedi ağacını veya daha da uzun olanını kullanarak, üstüne bir ödül maması veya biraz kedi maması koy. Kedinin bunu yaptığını gördüğünden emin ol. Ödüllerini almak için tepeye tırmandıktan sonra, ağacın dibine başka bir ziyafet yerleştirmeni izlemelerini sağla. Dibe sıçradıklarında veya zıpladıklarında, bu işlemi yaklaşık 10-15 kez tekrarla.

Lazer Işık

Kediler, küçük memelilerin ve kuşların doğal yırtıcıları olduklarından, fare ve kuşların yaptığı hareketi, görünümü, hissi ve sesleri taklit eden oyuncaklar genellikle tercih edilen oyuncaklardır. Bir lazer ışık ile, kedine kovalamacanın heyecanını yaşatarak doğal avlanma içgüdülerini tatmin edeceksin. Sadece cihazı aç ve lazeri evin veya bahçenin farklı yerlerine doğrult.

Avlanma içgüdüsünü etkin bir şekilde devreye sokmak için, “kedinin avı ‘yakalamasına’ izin vermek önemlidir. Bu nedenle, eğer bir lazer ışık kullanıyorsan, kedinin üzerine atlayıp yiyeceği bir terapinin üzerinde durmasını sağla. Kedinle günde yaklaşık 15 dakika oyna ve can sıkıntısını önlemek için yaklaşık 5 ila 8 adet sağlıklı mama dağıt.

İnteraktif Kedi Oyuncakları

Etkileşimli kedi oyuncakları, kedinin fiziksel, zihinsel ve duygusal zindeliğinin inanılmaz derecede önemli bir parçasıdır. Kedinin sağlıklı, mutlu ve davranış sorunları geliştirme olasılığını azaltan tırmanma, avlanma, tırmalama, koşma ve saklanma gibi doğal davranışlarda bulunmasına izin verirler.

Kedileri etkin bir şekilde egzersiz yapmaya teşvik eden interaktif oyuncaklar da vardır. Bunları da araştırabilirsin. Bu oyuncaklar, herhangi bir kedinin avlanma içgüdülerini harekete geçirir. Bu oyuncaklardan bir tanesi düğmesine basınca çalışan, bir çubuğun üstündeki tüy yumağının hareket etmesinden oluşur. Tüy yumağı hareket ettikçe, kedi bir tüy yumağının etrafında döner. Kedi avlanma içgüdülerini kullanacağından dolayı, oyuncakta tüy yumağı kullanılmıştır. Sadece aç ve kürklü bebeğinin tüy oyuncağına tekrar tekrar saldırmasını izle. Aşırı zorlamayı önlemek için oyuncağı 15 dakika sonra kapattığından emin olun.

 

Paylaşan heymypet