Evcil Hayvanın İçin Tehlikeli Olan Taşıma Çantaları

Biliyorsun ki evcil hayvanın için sıcak çarpması çok ciddi bir sorun. Peki onların iyiliğini düşündüğünü sanıp, taşıma çantasına koyduğun evcil hayvanının aslında tehlikede olduğunu biliyor musun?

Bazen veterinere giderken, taşıta binerken ya da evcil hayvanın ile gezmek istediğin zaman onu taşıma çantasına koyduğun oluyordur. Taşıma çantalarının bazılarının evcil hayvanının hem fiziksel hem psikolojik açıdan kötü etkilediği belki aklının ucundan bile geçmemiştir. Ama maalesef bu çantaların bazıları evcil hayvanını fiziki ve psikolojik olarak kötü etkiliyor. Bazılarınız da taşıma çantasına giren evcil hayvanının ne kadar huzursuz olduğunu anlamıştır. Aslında minik dostlarımız her şeyi belli ediyorlar.

Bazen de evden dışarı çok fazla çıkmamış olan evcil hayvanın dışarı çıkacağı zaman kucağına alsan bile sorun çıkarır. Bu evden çok fazla çıkmadığı için kendi güvende hissedememesinden kaynaklanan bir durumdur. Gayet normal çünkü, düşünsene uzun zamandır olduğun yerden farklı bir yere çıkartılıyorsun. Bu nedenle endişeli olmaları, huysuz olmaları ve çok ses çıkartmaları beklenir bir durumdur.

Evcil hayvanına taşıma çantası alırken önce iyi bir araştırma yapmalısın. Ama merak etme biz senin için alman ve almaman gereken taşıma çantalarını sebepleriyle açıkladık.

Taşıma Çantası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Boyut

Evcil hayvanın için taşıma çantası alırken bakacağın en büyük kriter boyutudur. Taşıma çantasının boyutu evcil hayvanınla hemen hemen orantılı olmalıdır. Ne çok daha büyük olması ne çok küçük olması taşıma açısından sana ve evcil hayvanına kolaylık sağlamaz. Özellikle küçük olması evcil hayvanın için rahat nefes alamamasına sebep olur. Uygun boyutu ise evcil hayvanının ayakta durduğu ve bir miktar hareket edeceği şekilde ayarlaman çok iyi olacaktır.

2. Güvenlik

Alacağın taşıma çantasının belki de en önemli koşulu evcil hayvanının güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde tasarlanmış olmasıdır. Bir yerden bir yere seyahat ederken evcil hayvanın her ne kadar yanında olsa da bazen takip edemeyeceğin konumda olur.

Mesela sırt çantası şeklinde bir taşıma çantası tercih edersen arkandaki tehlikeyi fark edemezsin. Bu sebeple aldığın çantanın oldukça sağlam ve açılmaz olduğuna dikkat et. Burada sadece tasarımın güvenirliği değil senin de dikkatin söz konusu.

Taşıma çantasını doğru kapattığından ya da yanlış bir şey yapmadığından emin ol. Dikkatsizlikle doğru kapatmazsan evcil hayvanının sen fark etmeden düşmesi, bu düşmeyle yaralanması durumunun yaşanması olasıdır. Ya da taşıma çantasını yanlış bir şekilde kapattın ve fermuar ya da açma kapama bölgesi sıkıştı. Bu durum da evcil hayvanın hem belki uzun süredir o çantanın içinde ve artık nefes almakta zorlanıyor olacak. Hele ki yaz aylarındaysak sıcak çarpması kaçınılmaz olacak. Aynı zamanda kilitli kalması durumunda psikolojik bir travma yaşayacak

3. Besin

Evcil hayvanınla bir yerden bir yere giderken öncelikle geçireceğin süreye dikkat et. Bu süre az ve kısa mesafede ise evcil hayvanın için ekstra bir şeye ihtiyaç olmasa da sen ne olur ne olmaz diye yanına mama ve su kabı al. Hayat bu ne olacağı belli olmaz. İşin uzayabilir. Önceden önlemini alman senin için daha rahat olacaktır.

Uzun süreli olarak bir yere gidiyorsan zaten kesinlikle yanına su, mama ve kaplarını al. Aksi halde evcil hayvanın taşıma çantasının içerisinde uzun süre stres olacak ve istediği anda besin bulamamak onu daha da gerginleştirecek. Sonuçta minik yavrularımız sana acıktığını söyleyemez. Bunu senin düşünmen gerekiyor. Ama açıkçası uzun bir seyahatte evcil hayvanını bir çantanın içine hapsetmeni önermiyoruz.

4. Fiyat

Aldığın ürünün fiyat performans açısından ihtiyaç duyulan tüm işlevleri kapsar nitelikte olması önemlidir. Özellikle uzun yolculuklar için bir taşıma çantası arıyorsan iyice araştırıp, en kalitelisini almanı öneririz.

Dikkat Etmen Gereken Hijyen Unsurları Neler?

1. Temizlik

 Yolculuk boyunca evcil hayvanının mutlaka tuvalet ihtiyacı gelişecektir. Aynı zamanda da evcil hayvanın stres altındayken, çantayı oldukça kirletecektir. Mama veya su gibi ihtiyaçlarla da kirlenecek olan çantayı mutlaka kullandıkça üşenmeyip temizle. O pisliklerin çantada uzun süre kaldığını düşünebiliyor musun? Felaket bir durum.

Hem daha sonradan temizlemesi daha zor olacaktır. Ama bu çanta temizliğinin senin açından daha pratik hale gelmesini istiyorsan, kolay temizlenir bir çanta tercih et. Tercih ettiğin sert çantalar silinir yüzeyden oluşurken, yumuşak çantaların ise yıkanır taban malzemesinden oluşması mükemmel olacaktır.

2. Havalandırma

Seyahat ederken en önemli noktalardan biri de evcil hayvanının bulunduğu çantada havalandırmasının yeterince sağlanıyor olmasıdır. Başta steril ve havadar olan bir ortam bile zamanla hava akışı sağlanmadığı takdirde sıcaklaşmaya başlar. Bu da evcil hayvanının da sıcaklaşmasına ve nefes alma zorluğuna sebep olur.

Dolayısıyla aldığın taşıma çantasının hava akışını yeterince sağlayıp sağlamadığına dikkat et. Ama dediğimiz gibi her ne kadar mükemmel hava akışı sağlayan bir taşıma çantası edinsen de uzun süre bir evcil hayvanın bir çantanın içinde hapsolması iyi bir durum değildir.

Taşıma Çantası Türleri Nelerdir?

1. Sırt Çantası

Uzun ve ince yapıda olan bu çantalar adı üstünde sırta takılan çantalardır. Kullanışı sana pratik gelecektir. Fakat evcil hayvanının rahatı ve sağlığı açısından bu çantaları kesinlikle önermiyoruz. Özellikle bu çantaları uzun bir mesafede kullanırsan yavrunun ölümüne bile neden olabilirsin. Hele ki yaz aylarında olduğumuz şu günlerde aman diyelim, bu çantaları kullanmayalım. Sıcakta bu çantaların içinde evcil hayvanlarımız sıcak çarpması tehlikesiyle yüzleşirler.

Bu tarz çantaların kolay taşınır olması ve şeffaf oluşunun evcil hayvanını daha iyi hissettireceğini düşündün muhtemelen. Zaten maalesef bu düşünce bu çantalara rağbeti arttırdı.

Bu taşıma çantaları, plastik yapılarından ve az hava deliğine sahip olmalarından dolayı ciddi sıcaklık artışına neden oluyor. Bu sıcaklık artışına minik yavrularında maalesef maruz kalıyor. Hayvanların vücut ısıları zaten 38,5 derece. Yaydıkları ısı çok fazla. Dış ortamın sıcaklığı ile kendi sıcaklıkları birleşince, bu çantalar hayvanlar için tam anlamıyla cehennem ateşine dönüşüyor. Hipertermi denilen sıcak çarpması ne yazık ki ölümcüldür.

Aynı zamanda bu çantalar evcil hayvanını psikolojik açıdan da kötü etkiliyor. Hayvanlar doğaları gereği, stresli bir durumda gizli, saklı, kuytu köşelere sinerler. Özellikle evcil hayvanın dışarıya çıktığında ciddi bir strese maruz kalırlar. Bu tarz şeffaf çantalar onların kendilerini, tehlikelere açık hissetmelerine neden olur. Bu da travmalara neden olur. Evcil hayvanlar her şeyi görmek isterler ama stres altında olmayacak şekilde.

Bu kendilerini özgürce sakladıkları durumlarda bu geçerlidir. İlla sırt veya omuz çantası alacağım diyorsan; bu çantanın sağının, solunun ve arkasının yarım kapalı veya tam kapalı olması gerekir. Ön ve üst kısımları ise fileli, hava akışının düzgün sağlandığı çantaları tercih et. Dışarıdan çantaya bakıldığında, evcil hayvanının vücudunun ney bir şekilde gözükmemesi gerekir. Bu kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacaktır.

2. Çift Taşıma Çantası 

Her canlı kendi benzerini bulduğunda rahat eder. Eğer iki tane evcil hayvanın varsa, bu çantalar sana göre. Çantanın boyutunu seçerken evcil hayvanlarının iki katı büyüklüğünde olacak şekilde seç. Ancak yine uyarımızı yapalı. Zaten taşıma çantaları tam olarak çok iyi diyemeyeceğimiz bir şey. Bir de her ne kadar büyük olursa olsun iki tane hayvanın bir çantada olması çokta sağlıklı bir durum değil.

En önemli etkeni iki nefesin aynı havayı soluyarak iyice çantanın içindeki havanın bitmesini sağlaması. Dediğimiz gibi evcil hayvanların kendileri zaten sıcaklardır. Hele bir de hava sıcaksa ve taşıma çantasında iki tanelerse bu durum daha da kötü. Aynı zamanda belli mi olur küçük bir alanda kavga etme, birbirilerine zarar verme ihtimalini de düşünmek lazım.

3. Kenarları Izgaralı Taşıma Çantası

Klasik eski usul çantalardır. Bizim de sana evcil hayvanın için önereceğimiz taşıma çantası budur. Çünkü bu taşıma çantası eski usul olmasına rağmen hayvanları psikolojik açıdan strese sokmaz ve daha havadar. Bir taşıma çantası alacaksan bu klasik çantayı diğer moda çantalara tercih etmen daha sağlıklı olacaktır.

UYARI: Lütfen önerdiğimiz çanta dahi olsa bile evcil hayvanını çok uzun süre bu çantalarda bırakma. Hele ki sıcak havada arabada bu çantanın içinde hiç bırakma!

Paylaşan heymypet