8 En Nazik Evcil Kuşu Türü

Tüm evcil kuşların ısırma ve gürültüye neden olma yeteneği olsa da, bazı türler diğerlerinden daha arkadaş canlısı ve nazik olma eğilimindedir. Uygun şekilde evcilleştirildiğinde ve bakımı yapıldığında, bu kuşlar genellikle bakıcılarına karşı sevecendir ve ısırma eğilimi yoktur. Bazıları oldukça aktifken, diğerleri daha rahat bir şekilde mizacını korur. İşte 8 en nazik evcil kuş türü.

Not: Unutma, her kuşun kendine özgü bir kişiliği vardır. Tek tek kuşlar, türlerinden bağımsız olarak çevik veya evcilleştirilmesinin zor olması çok normaldir. Bu yüzden sana 8 en nazik evcil kuş türlerini sıraladık.

1.Pionus Papağanı

Güzel ve tatlı dilli pionus papağanları, en nazik evcil kuşlardan biri olarak ün kazanmıştır. Oldukça zeki olmalarına ve sosyal ortamlarda başarılı olmalarına rağmen, diğer bazı türlerden daha bağımsız olma eğilimindedirler. Bu genellikle onları dikkat edilmesi gereken papağan türlerinden biraz daha az huysuz yapar. Pionus papağanları çok aktif kuşlardır ve güvenli oyuncaklarla kolayca enerji yakarlar.

Türe Genel Bakış

Uzunluk: 11 inç

Ağırlık: 0.23 ila 0.26 kg

Fiziksel Özellikler: Mavi baş ve boyun; yeşil gövde; kulakların üzerinde siyah lekeler; kuyruğun alt tarafı kırmızı renkli; kırmızı kenarlı siyah gaga

2.Dove (Güvercin)

Güvercinler dünya çapında barış ve sevginin sembolü olarak görülüyor. Bu nedenle güvercinlerin en nazik kuş türleri arasında yer alması şaşırtıcı değil. Gerçekten de, bu sessiz, tatlı huylu kuşlar mükemmel evcil hayvanlardır. Hatta apartman yaşamı için iyi bir seçimdir. Bakıcılarından ilgi istemezler.

Türe Genel Bakış

Uzunluk: 11 ila 13 inç

Ağırlık: 0.14 ila 0.23 kg

Fiziksel Özellikler: Donuk gri ve kahverengi tüyler; ense çevresinde siyah yaka; siyah gözler ve gaga; mutasyonlar arasında beyaz, turuncu ve alaca (halka boyunlu güvercin)

3.Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşları, yumuşak tüylü bir arkadaş tercih etmek isteyenler için harika bir seçimdir. Üzüldüklerinde ısırsalar da, küçük gagaları pek fazla zarar veremez. Uygun eğitim ve kullanım ile muhabbet kuşu ısırıkları oldukça nadir bir olay haline gelecektir. Bu sosyal kuşlar, bakıcılarıyla vakit geçirmeyi, oyuncaklarla oynamayı ve hatta konuşmayı öğrenmeyi severler.

Türe Genle Bakış

Uzunluk: 6 ila 8 inç

Ağırlık: 0.03 kg

Fiziksel Özellikler: Yeşil karın; siyah ve sarı sırt; sarı kafa; koyu mavi kuyruk. Mutasyonlar mavi, sarı, beyaz ve gri renklerini içerir.

4.Sümbül Amerika Papağanı

Ara papağanların en büyüğü olmasına rağmen, kişiliği ona “nazik dev” lakabını kazandırmıştır. Bu kuşların, hindistancevizi kabuklarını kırabilen büyük, biraz da korkutucu gagaları vardır. Ancak uygun şekilde yetiştirilmiş sümbül Amerika papağanları, diğer papağan türleri kadar sık ​​veya kolayca ısırma eğiliminde değildir.

Türe Genel Bakış

Uzunluk: 40 inç

Ağırlık: 1.19 ila 1.45 kg

Fiziksel Özellikler: Düz mavi tüyler; göz ve gaga çevresinde sarı lekeler; siyah gaga; koyu gri ayaklar

5.İspinoz

İspinozlar, oldukça kırılgan küçük kuşlar oldukları için nazik olmaları gereken bakıcılarıdır. Çoğu durumda, ispinozları, eline almaman onlar için daha iyidir. Bu nedenle, bir kuşu tutmak senin için önemli değilse, kendine ait küçük bir ispinoz sürüsü almayı bir düşün. İspinozlara mümkün olduğunca geniş bir muhafaza sağla. Oyuncaklarıyla oynamayı severler ve hoş cıvıltıları vardır.

Türe Genel Bakış

Uzunluk: 4 inç

Ağırlık: 0.03 kg

Fiziksel Özellikler: Siyah ve beyaz boğaz çubukları, turuncu yanak lekeleri ve kırmızı-turuncu gaga (erkek zebra ispinozu); vücutta gri renklenme ve daha az canlı gaga (dişi zebra ispinozu)

6.Eklektus

Eklektus, sevecen bir kuş olduğu bilinen büyük bir papağan türüdür. Bu kuşlar, bakıcılarıyla sosyalleşme konusunda başarılı olurlar. Görmezden gelindiklerini hissederlerse kıskanırlar. Bazı insanlar der ki, dişi eklektuslar yuva yaparken erkek eklektuslar çok nazik olurlar. Ancak dişi kuşlar aynı zamanda stresle daha iyi başa çıkma eğilimindedir.

Türe Genel Bakış

Uzunluk: 17 ila 20 inç

Ağırlık: 0.37 ila 0.54 kg

Fiziksel Özellikler: Baş zümrüt yeşili, kanat altları kırmızı ve mavi, turuncu gaga (erkek); öncelikle parlak kırmızı, göğüs ve kuyrukta mavi ve siyah gaga (dişi)

7.Bourke Muhabbet Kuşu

Avustralya’ya özgü olan Bourke muhabbet kuşları, özellikle bebekken elle beslendiklerinden nazik, iyi huylu evcil kuşlar olma eğilimindedir. Genellikle şafak ve alacakaranlık vakitlerinde çok aktiflerdir. Günün geri kalan zamanında ise sakindirler. Bourke muhabbbet kuşları oldukça konuşkan kuşlardır. Bu kuşlar sosyal yapıya sahip kuşlardır.

Türe Genel Bakış

Uzunluk: 7 ila 9 inç

Ağırlık: 0.06 kg

Fiziksel Özellikler: Kahverengi tüyler; pembe karın; mavi kıç; sarımsı kahverengi gaga; erkeklerin mavi taçları varken kadınların beyaz taçları vardır

8.Sultan Papağanı

Sultan Papağanları, sevecen ve nazik tavırları nedeniyle uzun zamandır popüler evcil kuşlar olmuşlardır. Bu kuşlar oyuncu ve hareketlidir. Islık çalmayı ve evdeki sesleri taklit etmeyi severler. Düzgün bir şekilde evcilleştirilmemiş bir papağan huysuz olsa da, bu tür genellikle insanlara karşı çok arkadaş canlısıdır. Aynı zamanda onu elinde tutmaya karşı hoşgörülüdür.

Türe Genel Bakış

Uzunluk: 12 ila 13 in.

Ağırlık: 0.09

Fiziksel Özellikler: gri gövde; sarı yüz ve ibik; turuncu yanaklar; uzun kuyruk. Mutasyonlar arasında albino, lutino, alaca ve tarçın bulunur.

Paylaşan heymypet