Cüce Hamsterlar Ve Kafes Seçimleri

Cüce hamsterlar için bir kafes seçerken, kafesin boyutunu, kaçmaya karşı korumaları olup olmadığını, güvenliğini ve temizlemenin ne kadar kolay olup olmadığını göz önünde bulundur. Ne yazık ki, evcil hayvan dükkanında bulacağın birçok kafes, cüce hamsterler veya Çin hamsterleri söz konusu olduğunda, daha büyük Suriye hamsteri kuzenlerinden çok daha küçük oldukları için tüm bu gereksinimleri karşılamıyor. Bir cüce hamster için bir kafesin nasıl seçileceği ve doğru şekilde donatılacağını aşağıda açıkladık.

Cüce Hamsterlar Hakkında

Aslında dünyanın her yerindeki çöl bölgelerine özgü bir dizi küçük hamster türüdür. Bu sosyal küçük yaratıklar, daha büyük, daha bölgesel kuzenlerinden farklıdır. Yalnız yaşamak yerine çiftler veya küçük gruplar halinde gelişirler. Evcil hayvanlar olarak, genellikle uysaldırlar ve idare etmeleri kolaydır. Ayrıca mahfazalarında tünel açıp yuvarlanmalarını izlemek çok eğlencelidir. Bakımları da basittir. Oldukça basit bir beslenmeleri ve düzenli kafes temizliği gerektirirler.

Cüce Hamster Türüne Genel Bir Bakış

Ortak İsimler: Cüce hamsteri, Campbell hamsteri, Robo (Roborovski) hamsteri, Suriye hamsteri, kara ayı hamsteri, Çin hamsteri

Bilimsel İsimler: Phodopus campbelli, Phodopus roborovskii, Cricetulus griseus

Yetişkin Boyutu: Ortalama olarak yaklaşık 2 inç uzunluğunda; kabaca 1 ila 2 ons ağırlığında

Yaşam Süresi: 3 yıl

Cüce Hamster Davranışları ve Mizaçları

Cüce hamsterler bir dizi türden oluşur ve her birinin belirli kişilik özellikleri vardır. Örneğin, Campbell hamsteri, bakımı oldukça kolay olan meraklı küçük bir yaratıktır. Robo (veya Roborovski) hamsteri, 3/4 ons’un biraz üzerinde ağırlığa sahiptir. Özellikle küçük bir cüce hamster gün boyunca diğer türlerden daha fazla uykuda kalır. Çin hamsteri (teknik olarak bir cüce türü değil, sadece aynı derecede küçük), özellikle tünel açma sevgisiyle bilinir. Genel olarak, cüce hamsterler büyüleyici ve az bakım gerektiren evcil hayvanlardır. İnsanlarla bir köpek veya kedi gibi güçlü bir bağ kuramazlar. Ancak sizi tanımayı öğreneceklerdir.

Tüm hamsterler gececidir. Bazı hamsterlar sahiplerinin uyku ve uyanma saatlerine uyum sağlasalar da, gece boyunca oyun oynar, yemek yer ve gün boyunca dinlenirler. Bununla birlikte, uyuyan bir hamsterı uyandırmaya çalışırsan, hamster huysuzlaşır ve ısırır. Genel olarak, birçok hamster akşam saatlerinde uyanır. O zaman sahipleriyle mutlu bir şekilde etkileşime girerler. Hafif bir uykun varsa, hamsterınla aynı odada uyuma. Çünkü ses çıkarırlar.

Cüce Hamster Kafesi Tarzı

Ana seçeneklerin bir tel kafes (genellikle plastik bir taban üzerinde), plastik bir modüler kafes (birçok bölmeli ve tüplü tür) veya bir akvaryum (güvenli ağ kapaklı) arasında olacaktır. Her kafes stilinin avantajları ve dezavantajları vardır.

Kafes Temizleme Kolaylığı

Genel olarak, plastik tepsili bir tel kafes, temizlenmesi en kolay olanıdır. Sadece teli alttan kaldır, yatağı temizle ve gerekirse tel kısmını ve tabanını sil. Kafes ne kadar karmaşıksa, temizlenmesi o kadar zor olacaktır. Örneğin çok bölmeli ve tüplü plastik bir kafese sahipsen. Bu kafesleri temizlemek gerçek bir angarya haline gelebilir. Akvaryumların temizlenmesi zor değildir. Ancak temizlik sırasında ağır ve kullanımı zor olabilir.  Kabul edelim, kafesleri temizlemek eğlenceli bir iş değil. Bu yüzden bu işi kolay tutmak bir hamster sahibi olmayı daha eğlenceli bir hale getirecektir.

Kafeslerde Havalandırma

Havalandırma ve kafesler söz konusu olduğunda, bir tel kafes en iyi seçenek olacaktır. Plastik modüler kafeslerin tüpleri ve kapalı bölmeleri, havalandırma ile ilgili gerçek sorunlar oluşturur. Bu nedenle hava kalitesi ve yoğuşma sorunları olur. Aynı şekilde akvaryumlar da yetersiz havalandırmaya sahiptir. Tel kafeslerin açıklığının onlara büyük bir havalandırma sağladığını, ancak kafesi hava akımından uzak tutman gerektiği anlamına geldiğini unutma. Plastik kafesler ve akvaryumlar daha iyi koruma sağlarlar.

Kafeslerin Boyutu

Küçük boyutlarına rağmen, cüce hamsterlerin koşmak ve oynamak için geniş alana ihtiyaçları vardır. Bu durumda kafesin gerçek taban alanı önemli bir faktördür. Genel olarak, hamsterlar için pazarlanan birçok kafes çok küçüktür. California Hamster Derneği’ne göre, evcil hayvan sahipleri, alttan ölçüldüğünde minimum 450 inç kare veya en az 25 inç genişliğinde ve 18 inç uzunluğunda hedeflemeli. Hamster kafesleri söz konusu olduğunda, daha büyüğü her zaman daha iyidir!

Kafes Güvenliği

Bir cüce hamster kafesindeki çubuklar arasındaki boşluk, yeterince büyük tel kafeslerde bulunması zor bir boyut olan 1/4 inçten fazla olmamalı. Hamsterlar kapıları açma konusunda oldukça uzmandırlar. Bu nedenle kafesin güvenli olduğundan emin olmak için kontrol et. Birden fazla seviyeli veya tüplü bir kafes seçersen, hamsterının uzun mesafelere düşeceği bir yer olmadığından emin ol.

Cüce Hamster Kafesleri ve Çiğneme

Hamsterlerin güdüsü ve çiğneme yeteneği, uygun oldukları kafes tipini etkiler. Plastik kafeslerle ilgili olarak, bir hamsterin kafesi çiğnemeye başlayabileceği açıkta kalan kenarlar veya plastik çıkıntılar olmadığından emin ol. Aksi takdirde, hamsterının bir noktada kaçması muhtemeldir. Hamsterler genellikle tel kafesten çıkamazlar. Ancak bazı hamsterlar çubukları çiğneme konusunda neredeyse takıntılı hale gelir. Akvaryumlarda genellikle çiğnenenecek hiçbir şey olmadığı için bu konuda avantajlıdır.

Cüce Hamsterler için Yürüyen Tekerlekler

Hamsterlerin tekerlekleri olmalı ve bu tekerlekler, hamsterların üzerinde koşması için sırtlarını bükmeleri gerekmeyecek kadar büyük olmalıdır. Tekerlekler sağlam bir yüzeye sahip olursa çok güzel olur. Hamsterının hiçbir uzvu veya vücudunun diğer parçalarının sıkışmaması için enine çubuklar olması önemlidir. Koşu topları da başka bir güzel seçenektir.

Cüce Hamsterler İçin Yatak

Hangi kafes stilini seçersen seç, oyuk oluşturması için güzel bir derin yatak tabakası sağladığından emin ol. Bu özellikle tel kenarlı kafeslerde önemlidir. Sadece kalın bir yatak tabakasına izin vermekle kalmayıp aynı zamanda hamsterının kafesten iteceği veya dışarı atacağı yatak miktarını azaltmaya yardımcı olacak güzel, derin bir tepsiye sahip bir yatak seç.

 

 

 

Paylaşan heymypet