Jako Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey!

Nam-ı diğer Gri Afrika papağanı, evcil kuş aleminin en zeki üyesidir. Epey sosyal ve yetenekli kuşlardır. Peki, acaba onlarla yaşamak nasıl bir şey? Ne tür ihtiyaçları vardır? Nelerden hoşlanırlar?

Öncelikle belirtmeliyiz ki Jakolar uzun ömürlü kuşlardır. Ortalama ömürleri 70 yılı bulur. Ebeveynlerini sevdikleri halde son derece gevezedirler. Yeterince sosyalleşemediklerinde de kolayca strese girebilirler. Bu yüzden Jako bakımı biraz titiz ve ilgili olunmasını gerektirir.

Jakolar, çocuk gibi duydukları şeyleri tekrar etme huyları ile ünlüdür. Bu yüzden etraflarında ne konuştuğunuza dikkat etseniz iyi olur. Jakoların bir kelimeyi ya da sesi bir kere öğrendikten sonra unutmaları neredeyse imkansız.

Yaşam alanı

Yetiştin Jakoların kanat açıklığı yarım metreyi bulur. Rahat hareket edebilmek için kafeslerinin minimum genişliği 1 metre, yüksekliği de 90 cm olmalıdır. Daha fazla alan ayırabiliyorsanız, kanatlı dostunuz da tabii ki daha mutlu olacaktır. Jakolar kolayca strese girebildiklerinden kafesleri ilginin odağında olmasa iyi olur. Dostunuzun etrafta olan biteni izleyebileceği ama kargaşanın ortasında olmadığı, sakin bir köşede konumlandırılmalıdır.

Kafeslerinde 2 yem kabı bulundurulması daha iyi olur.Böylece taze yiyecekleri ile yemi ayrı durur. Kendi kendine oyalanabilmesi için kafesinde bir kaç oyuncağı da olmalı. Örneğin asılıp sallanabileceği kalın bi ip sarkıtabilirsiniz.

Hoşuna giden bir oyuncaksa evin bir kaç yerine de böyle ipler asılması harika olur! Çünkü Jakolar günün en az 1-2 saatini kafeslerinin dışında geçirmelidir. Günlük egzersizleri için kafesleri yeterli değildir. Etrafta yanlış şeyleri kemirmemesi için çiğneme oyuncakları bulundurmak iyi bir fikir olabilir.

Nasıl beslenirler?

Jako bakımı konusunda en çetrefilli nokta beslenmeleridir. Çünkü yemek konusunda seçicilerdir. Faydalı olanların değil de sevdiklerinin peşinden gidiyorlar daha ziyade. Hangi meyve ve sebzeleri sevip sevmediğini deneme-yanılma yöntemiyle biraz araştırmak gerekiyor yani.

Doğal ortamlarında Jakolar günlerinin büyük bir kısmını yemek aramak ve bulduklarının kabuklarını ayıklamakla geçirirler. Ceviz ya da fındık gibi kabuklu yemişler hem gün içinde oyalanmaları hem de vitamin almaları için birebirdir.

Eğitilebilirler mi?

Elbette! Son derece zeki ve yetenekli kuşlar olduklarından bahsetmiştik. Ona ayırdığınız tüm vakti onu eğiterek geçirebilirsiniz. Sevdiği yiyecekler ve oyuncaklarla onu ödüllendirin. Böylelikte tüm vaktiniz ona koca bir oyun gibi gelecektir.

Evdeyken onunla sohbet etmeyi ihmal etmeyin. Gün geçtikçe size daha çok cevap verecektir. Taklit ve tekrar yetenekleri çok üst düzeydedir ve öğrendiklerini unutmazlar.

Paylaşan heymypet