En Zeki Evcil Kuşlar! Birbirinden Zeki 6 Kuş Türü

Normalde “kuş beyinli” nahoş bir hakaret anlamına gelir. Ancak bu lafın ardında öylesine büyük bir yanlış yatıyor ki! Dünyanın en zeki canlılarındandır kuşlar. Aşağıda sıraladığımız 8 kuş dostumuz da bunu kanıtlar nitelikte zeki!

en zeki evcil kuşlar: lovebird

Kuşların hayvan zekasına dair birçok araştırmayı parlak zekaları sayesinde kökten değişikliğe uğrattığını biliyor muydun? Ya da dilbilimi konususunda önemli adımlar katetmemizi sağladıklarını? Dememiz o ki, evcil olanları da dahil olmak üzere kuşlar esasında o kadar akıllı ki! Peki sahiplenip evde bakabildiklerimiz arasında en zeki evcil kuşlar hangileri?

1) EN ZEKİ EVCİL KUŞLAR DENİNCE AKLA İLK GELEN: AFRİKA GRİ PAPAĞANI

Afrika Gri Papağanı uzun yıllar insanlığa yoldaşlık etti ve halâ da etmeye devam ediyor. En zeki kuşları arasında yer alan bu dostumuz araştırmalara göre küçük bir çocuk kadar akıllı! Düşünsene, 6-7 yaşındaki çocuklardan bahsediyoruz. Biçimleri tanıma, birbirlerinden ayrıştırma, hiçlik ve yokluk gibi kavramları kavrayabiliyorlar. Ek olarak renkleri birbirinden ayırma konusunda da uzmanlar. Üstelik dil öğrenme konusunda da bir numaralar. E daha ne!

2) MAKAV (AMERİKAN PAPAĞANI)

Konuşmaları taklit etme ve zor numaraları hemencecik kavrama yetenekleri sayesinde Makavlar’ı sevmeyen yok! Birçok boyutta türleri bulunan Makav’lar benzersiz kişiliklere de sahip oluyorlar. O yüzden evcil kuş sahiplenmek isteyenler bu güzelim dostlarımızı mutlaka düşünsün deriz!

3) AMAZON PAPAĞANLARI

en zeki evcil kuşlar

Yine asırlardır bizlere dostluk eden bir tür Amazon papağanları. Papağan türleri arasında insan konuşmasını en iyi taklit eden tür diyebiliriz. Üstelik onlara öğrettiğimiz her numarayı da hızlıca kavrayabilirler.

4) KAKADU PAPAĞANI

en zeki evcil kuşlar

Maalesef Kakadu papağanı son günlerde soyu tükendiği için gündeme geliyor, zekasıyla değil. Yine de dostumuzun zeka testlerinde gösterdiği başarıyı da gözardı etmemek gerek. Ek olarak sahiplerine pek bir bağlı olurlar. O yüzden onlara kendilerini oyalayacakları numaralar öğretmen şart!

5) EKLEKTUS PAPAĞANI

Sadece harika gözükmekle kalmıyor, aynı zamanda oldukça zeki de! Tıpkı listedeki diğer dostlarımız gibi eklektus papağanları da birçok numara öğrenebilir. Bir de, pek sosyal canlılardır eklektuslar. O yüzden sahiplenmek istiyorsan, çift olarak sahiplenmeyi düşünebilirsin.

6) GÖNLÜMÜZÜN SULTANI, EN ZEKİ EVCİL KUŞLAR ARASINDA FAVORİMİZ: MUHABBET KUŞLARI

Muhabbet kuşu ebeveynliği yapan herkes, kanatlı dostlarımızın ne kadar zeki olduğuna tanık olmuştur. Hem en zeki evcil kuşlar arasında yerini alıyorlar, hem de evlerimizi bizimle paylaşıyorlar. Konuşma kaabiliyetlerinin yanı sıra çeşitli numaralar da öğrenen muhabbet kuşları canımızın içi!

Bu zeki dostlarımızı sahiplendin diyelim, bir sonraki adım: onlarla bağ kurmak. Nasıl mı? Bu konuyu tüm detaylarıyla ele alan yazımıza buradan ulaşabilirsin!

Paylaşan heymypet