Kuşların Beden Dili: Ötüşler, Kanatlar ve Ayaklar

Geçen hafta dostlarımızın gözlerinden, tüylerinden, baş ve gagalarından bahsetmiştik. Şimdi sıra, o bıdık vücutlarının geri kalanını deşifre etmekte!

Kuşların beden dili

Kanatlı dostlarımızın bazıları epey geveze olabiliyor. Konuşmayı bilmeyenleri anlayabilmek içinse onları izlemeyi öğrenmek gerekiyor. Kuşların beden dili, nelere dikkat edilmesi gerektiğini bildikten sonra okuması çok kolay! Gözleri, tüyleri ve başlarından sonra, şimdi ötüşlerine, kanatlarının durumuna, bacaklarına ve kuyruk tüylerine odaklanacağız.

 

Hadi başlayalım!

Ötüşleri ve Çıkardıkları Sesler

Doğada dostlarımız bir tehdit varsa herkesi uyarmak, kur yapmak ve bölgelerini korumak için farklı farklı sesler çıkarırlar. Evcil dostlarımız da ebeveynlerine dert anlatmak için benzer seslerden yararlanırlar.

  • Islık Ötüşü: Günün ilk ışıklarında duyduğumuz o güzel şakımalardır bunlar. Herkese günün başladığını duyuruyorlar! Kuşlar güvende ve mutlu olduklarında ıslık ötüşü ile seslenirler.
  • Hırlama/Homurdanma: Kuşlar bir tehdit algıladıklarında hırlama benzeri sesler çıkarırlar. Bu sırada onu elinize almaya çalışmak yerine onu rahatsız eden şeyi uzaklaştırın. Yoksa stresten sizi ısırabilir.
  • Dil Şaklatma: Muhabbet kuşlarının ve tepeli papağanların bu hareketi yaptığı çok görülür. Bunu çoğunlukla dikkat çekmek için ya da eğlence için yaparlar.

Kanatlar

Minik dostlarımız gerinmek için, mutlu olduklarında kanatlarını çırparlar. Bu hareketi ayrıca serinlemek için de kullanırlar. Fakat kanatlarını düşürmesi bir hastalık belirtisi olabilir. Genç kuşlar kanatlarını kullanmayı öğrenirken bazen düşürebilirler. Ama erişkin ve yaşlı kuşlarda bu hareket görülüyorsa dikkat edilmelidir.

Kuyruk Tüyleri

Kanatlı dostlarımız da tıpkı patililer gibi kuyruk sallayarak mutluluklarını gösterir. Ama onu heyecanlandıracak herhangi bir şey yokken sallıyorsa, bu dışkılamanın habercisidir.

Yorucu bir aktivitenin ardından hızlı hızlı nefes alırken kuyruğunu bir aşağı bir yukarı sallıyorsa dinleniyordur. Ama ortada yorulmasını gerektiren bir durum yokken böyle davranıyorsa nefes alışında bir sorun vardır. Böyle bir durumda veteriner hekiminize danışmalısınız.

Eğer kuyruğunu yelpaze gibi açtığını görürseniz, ondan biraz uzaklaşsanız iyi olur! Çünkü bu bir saldırı habercisidir.

Ayaklar ve Bacaklar

Dostunuz tek ayağı üzerinde, tüyleri kabarmış şekilde duruyorsa uyuyordur. Tüneğine ya da yere ayak vuruyorsa tedirgin olduğu bir şey vardır. Bazı papağan türleri bu hareketi bölgelerinde dominans göstermek için de kullanırlar.

Tüneğinde hareketsiz durup size bakıyor ya da sürekli ileri gidip geliyorsa ele alınmak için hazırdır. Ancak iki ayağı ile sıkıca tutunuyorsa, bu onun pek güvende hissetmediğini gösterir.

Başlarından ayaklarına, kuşların beden dili işte bu kadar! Umarız dostlarınızı daha iyi anlamanıza, onlarla ilişkinize yardımcı olur bahsettiklerimiz 🙂

Paylaşan heymypet