Evcil Kuşlar Neden Isırır?

Evde uçuşup duran dünyalar güzeli dostun bazen kafesinin içerisine elini uzattığında veya eline konduğunda ısırıyor değil mi? Neden bu davranışı yapıyor olabilir? Kuşlar neden ısırır ki? 

 

 

Evcil bir kuş elini ısırdığı zaman, ısırıldığını sanıyorsun ancak aslında sen gagalandın. Gagalansan bile kuşlar neden ısırır ki? Kuşlar, nesneleri kavramak ve dengeyi sağlamak için ayakları gibi gagalarını kullanır. Gagalama, bu davranış için doğru olan terim. Evcil kuşun seni ısırdığı zaman uygun yanıtı verebilmen için gagalama ve ısırma arasında ayrım yapmak çok önemli. 

Kuşlar Neden Gagalar?

Bir kuşun seni ısırması yerine gagalamasının birkaç nedeni var. İlk olarak, evcil kuşlar, tüneklerin gücünü test etmek için gagalarını üçüncü bir el olarak kullanır. Ayrıca, tırmanmadan önce sahibinin eli de dahil olmak üzere, tüm tırmanma yapılarının fiziksel sertliğini genel olarak kontrol etmek için gagalarını kullanır. Yeni kuş sahipleri de genellikle bu keşif amaçlı gaga kullanımını ısırılmakla karıştırır.

Ayrıca, bir kuşun dili sayısız sinir ucu içerir ve tat ve kuşlar dokuyu algılamak için dilini kullanır. Yeni giysiler giyiyorsan veya elinde yeni bir aparat tutuyorsan, bu gaga, kuş dünyasında yeni olan nesneleri değerlendirmede dile yardımcı olmak için.

Sebebi ne olursa olsun, gagalanmak hoş bir deneyim değil ve gerçek bir ısırmadan oldukça farklı hissettirir. Gagalama, duruşu değiştirirken ve çevresi hakkında yeni bilgiler toplarken sizi dengeleyici bir bağlantı noktası olarak kullanıyormuş gibi bir his uyandırır.

kuşlar neden ısırırKuşların ‘Gerçekten’ Isırması Nasıl Olur?

Kuşlar arada sırada gerçekten ısırır. Ancak yalnızca korktuklarında, ürktüklerinde veya kendilerini köşeye sıkıştırılmış ve savunmasız hissettiklerinde. Kuşlarda ısırma baskın bir davranış olmadığı için, kuşun saldırgan olmaya çalışmıyor. Yabani kuşları ısırmak, genellikle sadece bir nefsi müdafaa eylemidir ve bir “gagalama emri” sinyali veya herhangi bir tür ceza veya sosyal düzeltme durumu değil. 

Gerçek ısırık genellikle yıldırım hızında ve serttir. Isırmaya genellikle, kuşun daha fazla alana ihtiyacı olduğu için geri çekilmeyi öğretmesi amaçlanan “fırfırlı tüyler” vücut dili eşlik eder. Bununla birlikte, çoğu zaman bu kendini savunma eylemi, ağrılı bir dişe neden olur. Bu küçük yaralanma, genellikle ısırılmakla gagalanmak arasındaki farkı anlamanın en iyi yolu.

Gagalamaya Vermen Gereken Yanıtlar

Kuşuna istemeden sizi daha sık gagalamayı öğretmenin bir yolu, gagaladığında yüksek ölümde bir çığlık atman. Yanlış duymadın, patlat bir yaygara! Bu, özellikle hala sosyal normları öğrenen genç kuşlar için geçerli.

Kuşlar, özellikle de papağanlar, sesini olumlu bir yorum ve pekiştireç olarak yorumlar. Kuş ona kızman yerine onu övdüğünü düşünecek. Bu şekilde, bir kuşu sosyalleştirmek, bir köpek yavrusunu sosyalleştirmek gibi. Onay için yüksek ses tonları kullan ve istenmeyen şeyleri caydırmak için alçak tonlar kullan.

Hangi tür gaga kullanımının daha sık meydana geldiğini belirledikten sonra, her iki durumu da değiştirmek daha kolay olacak. Gagalamanın herhangi bir kuşa sahip olmanın bir parçası olduğunu anlaman gerek. Ancak kuşunun gagası sorun yaratıyorsa, en iyi seçenek, giysilerin ve cildin için ek bir koruma katmanı olarak; deri kol örtüsü veya yelek kullanmak.

Aslında ısırılıyorsan, farklı bir yanıt gerekir. Kuşunu rahatlatmak ve bu istenmeyen davranışı engellemek için atabileceğin bazı adımlar var. Neler mi?

kuşlar neden ısırır

Isırma Davranışını Nasıl Engellersin?

Kuşlardaki kötü davranışları düzeltmek için heyecanlanmamaya veya sesli bir şekilde bağırmamaya çalış. Bunun yerine, mutsuz olduğunu gösteren somurtkan bir vücut dili kullan. Ona bunun kabul edilebilir bir davranış olmadığını söylemek için sakin ve yumuşak bir sesle alçak tonlarda konuş. Bunu yaparken kuşu hemen kafesine geri koy.

Muhteşem tüyleri olan dostunu ısıracak kadar köşeye sıkıştırmış gibi hissettiren şeyin ne olduğunu düşünürken, odadan çıkarak, göz temasına birkaç dakika ara ver. Herhangi bir aranın en önemli unsuru, kuşunla olumlu bir şekilde (10 dakika içinde) etkileşime devam etmek. Bu da sana kendilerini biraz daha öfkelendirmeyi öğrendiklerini göstermelerini sağlar.

Evine gelen konuklara zaman zaman gagalayabileceğini ve buna heyecanlı veya sesli tepki vermemelerini söyle. Bu, yabancı biri tarafından tehdit edildiğini hissetmesini önlemeye yardımcı olacak.

Özel not: Küçük çocuklar bir kuşa doğru tepki verecek kadar olgun olmaz. Yumuşak cilt, bir ısırık veya gagalama ile yaralanabilir. Bu nedenle kuşun genç misafirlerin yanındayken dikkatli ol. Görev her zaman sana düşüyor, unutma!

Senin kuşunun ısırma davranışı var mı? Peki bu sorunu nasıl çözdün. Umarız küçük ağrısız sıyırırlar ile atlatmışsındır. Deneyimlerini çok merak ediyoruz!

Paylaşan heymypet