Kanarya Neler Yer?

Hepimiz evcil kuşumuzun beslenmesini en iyi şekilde planlamak isteriz. Ancak veterinerden alınan bilgiler dışında alternatif yiyecekler de düşünülmeli. Biz de senin için ‘kanarya neler yer?’ diye araştıralım istedik.

 

Kuş beslenmesi konusundaki bilgimiz, hem beslenmenin önemine ilişkin artan farkındalık hem de kuşların farklı ihtiyaçlarına yönelik artan araştırmalar nedeniyle sürekli olarak gelişmektedir. Diğer tüm hayvanlarda olduğu gibi, kuşların da uygun bir karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve su dengesine ihtiyacı vardır. Farklı kuş türlerinin genellikle türlerine göre beslenme şekilleri değişir. 

Kanaryalar Nasıl Beslenir?

Kanaryalar genellikle tohum yerler ve çeşitli tohumlar (çim tohumları dahil) tüketirler. Vahşi doğada, tohum yemeleri mevsime göre değiştiğinden, böcek ve belirli meyvelerin, kanaryaların diyetlerinin çoğunu oluşturacağı yılın belirli zamanları vardır. 

Evcil kanaryalar ise her zaman dengeli ve çeşitli bir diyetle beslenmelidir. Büyük miktarlarda tohum yiyen kanaryalar, obezite ve diğer beslenme sorunlarına karşı savunmasızdır.

Yabani kanaryalar, mevsim değişikliklerine göre farklı bitkiler ortaya çıktığından, vahşi doğada çok çeşitli tohum türleri yer. Pet kanaryalar için ticari olarak temin edilebilen tohum karışımları, az sayıda farklı türde tohum içerir. Bununla birlikte, bu tür tohumlar yağ ve karbonhidrat bakımından yüksek olma eğiliminde ve birçok besin maddesinde eksik veya dengesizdir.

Bir kanarya için tamamen tohumlu bir diyet beslenme açısından doğru değil. Kötü beslenme, sağlıksızlığa yol açabilir ve kanaryanın ömrünü kısaltabilir. Kanaryalar, bir karışımdan en sevdikleri tohum türlerinden yalnızca 1 veya 2 tanesini seçici olarak yeme eğilimindedir. Genellikle sahipleri tarafından darı spreyi veya dalı olarak sunulan darı tohumu, en sık tercih edilen besinlerden biridir. Darı sadece başka bir tohum şeklidir ve besinsel olarak kanarya için asla yeterli olmaz. 

Kanaryaya Bal Verilir Mi?

Evcil kuşların kafesinde mutlaka bulunan besinlerden biri de tohumlarla zenginleştirilmiş bal çubukları. Bu çubukları neredeyse her kafeste muhakkak görmüşsündür. Peki beslenmesinin tamamını oluşturacak bir besin mi? 

Bal çubukları da sıklıkla sunulur; ancak bunlar sadece şeker ve bal ile birbirine yapışmış ve beslenme açısından dengesiz tohumlardan oluşur. Kanaryalar için tüy dökücü yiyecekler, ötücü yiyecekler ve yumuşatıcı yiyecekler de mevcuttur. Bu ürünler, ağırlıklı olarak yağ olan ve kanaryalara verilmemesi gereken daha fazla tohumun farklı kombinasyonlarıdır. Sağlıklı tüyler, canlı ötüş ve güçlü kondisyon, kanaryalara çok sınırlı miktarda tohum ve az miktarda taze yeşillik ile birlikte kanaryalar için formüle edilmiş iyi dengelenmiş pelet yemler sunulduğunda elde edilir.

kanarya neler yer

Kanaryaya Yumurta Verilir Mi?

Kurallara göre ailenle birlikte yediğin besinlerden bazılarını kanaryan ile paylaşabilirsin. Bunlardan biri de yumurta. Bazı kuşlar ara sıra yağsız pişmiş et, balık, peynir ve yumurta yiyebilir. Ancak, yumurta yiyebileceği diğer kahvaltı öğelerine izin vermen gerektiği anlamına gelmiyor. Mesela laktoz içeren besinler kanaryaların çoğunun intoleransı olduğu için verilmemeli. İçerisinde susam olduğu için simit vermeyi aklından bile geçirme. Ayrıca patlamış mısırı da. Çünkü tuzlu yiyecekler olduklarından kuşun için toksik etkiler yaratır. 

Kanaryaya Patates Verilir Mi?

Sorumuzun kısa cevabı, kocaman bir evet! Doğru koşullar altında, kuşlarınızı patates beslemek sadece sorun değil, aynı zamanda ne kadar besleyici olabilecekleri göz önüne alındığında iyi bir fikirdir.

Patateslerin kuşlarınız için neden bu kadar iyi bir fikir olduğuna dair iyi bir ipucu, tarihsel olarak patates yeme şeklimizde bulunabilir. İrlanda tarlalarından Van Gogh’un ünlü “Patates Yiyenler”ine kadar patates, 18. ve 19. yüzyıl boyunca büyük ölçüde işçi sınıfı diyetlerinin temelini oluşturuyordu, çünkü o kadar çok karbonhidrat ve protein sağlıyorlar ki, ender gıdalardan biriler. Ayrıca ucuz ve büyümesi kolay olduğundan insanlara günlük enerjiyi sağlayacak kadar yarar sağlar. 

Neyse ki kuşlarımız tarlalarda çalışmak zorunda değiller, ancak patateslerden alabilecekleri büyük karbonhidrat, protein ve enerji patlaması hala büyük bir artı.

Dahası, çok fazla yağ kuşlar (veya bizler) için iyi olmasa da, kışın vücuda biraz yağ almak faydalı olabilir. Mesela üşümemek için. 

Kanaryaya Ceviz Verilir Mi?

Kanarya ve muhabbet kuşu gibi kuş türlerine günde en fazla birkaç ceviz olacak şekilde ceviz verilebilir. Ceviz besin değerleri açısından içerisinde oldukça yağ barındırdığından kanaryanda çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceğinden sınırlı bir şekilde beslenmesine dahil edilmeli. 

Kanaryaya Salatalık Verilir Mi?

Salatalık, kanaryalar için harika bir atıştırmalıktır! Ancak ona vermeden önce iyice yıkaman gerek. Çoğu zaman, organik olmayan salatalıklar balmumu ile parlatılır ve kabuklarına böcek ilacı püskürtülür! Bu onları tüketiciler için daha çekici hale getirir. Hemen endişelenme, faydaları hala olumsuzluklardan çok daha ağır basıyor.

Salatalıkların kanaryan için hayati önem taşıyan mükemmel sağlık yararları var! Magnezyumun faydalarından, kanserle savaşmaya yardımcı olabilecek beta karoten faydalarına kadar hem de…

Salatalıkların su içeriği yüksek olmasına rağmen, ölçülü olarak kanaryalara verilmeli. Ancak, ölçülü olarak verilirse, su içeriği bir fayda sağlayabilir! Kanaryanı sağlıklı ve nemli tutmanı yolunu söyledik işte. 

Salatalık sadece kuşun için sağlıklı bir atıştırmalık olmakla kalmaz, aynı zamanda harika bir bağ atıştırmalığıdır. Kuşunu omzunuza veya kafesinin üstüne koy ve bir dilim besle! Bu, kanaryanla bağ kurmak için harika bir adım olacak. Ayrıca doğru yapıldığında her öğün bir bağ kurma zamanı olabilir!

Paylaşan heymypet