Kuş Yaşı Hesaplama: Kuşların Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Kuş yaşı hesaplama konusunda sana yardım edeceğiz. Hem de senin yaşın ile! Yanlış duymadın, sana kendi yaşın ile kuşunun yaşını hesaplamayı öğretiyoruz…

Kuş yaşı hesaplama konusunda sana söyleyeceğimiz ilk şey, hesaplamanın kuşun cinsine göre değiştiği…

Çünkü kuşların yaşam şekilleri değişiklik gösterdikçe ömürleri de ona doğru orantılı uzar veya kısalır. Genellemeye vuracak olursak büyük kuşlar genellikle küçük kuşlara nazaran daha uzun ömürlüdür. 

Aslında çoğu büyük papağan türünün ömürleri, insan ömrü ile kıyaslanır. Bizden duymuş olma ama insandan daha fazla yaşayan papağanlar bile var. Ancak diğer kuşlar maalesef papağanlar kadar uzun ömürlü değil. 

Peki, sence senin kuşun kaç yaşında? Matematiğine güveniyorsan başlıyoruz!

kuşların yaşı

Kuş Yaşı Hesaplama Taktikleri

Kuş yaşını hesaplaman için sana muhabbet kuşundan örnek vererek ilerleyeceğiz. 

Muhabbet kuşunun yaşını insan yaşı cinsinden hesaplamak istiyorsan, önce muhabbet kuşunun yaşam süresini bilmen gerek. Genel olarak, bir muhabbet kuşu 8 ila 10 yıl yaşar. Bu aralığın ortalamasını alırsak, çoğu muhabbet kuşunun ortalama 9 yıl yaşadığını varsayabilirsin.

Bir muhabbet kuşunun yaşını insan yılına çevirmek için çok basit bir işlem yapman yeterli. O da bir insanın ortalama ömrünü bir muhabbet kuşunun ortalama ömrüne bölmek. Örneğin, 81 yaşında birinin yaşını muhabbet kuşunun ortalama yaşı olan 9’a böl (81/9 = 9).

Sonra muhabbet kuşunun gerçek yaşını çıkan cevap ile çarp. Anlaman için kolaylaştıralım; diyelim ki muhabbet kuşun 3 yaşında, bu yaşı insan yaşı ile böldüğünde çıkan sonuç ile çarpmalısın (3×9 =27). Bu da muhabbet kuşun insan ömrüyle 27 yaşında olduğu anlamına geliyor.

Kafanı karıştırmadık değil mi?

Kuşunun Ömrünü Uzatıyoruz!

Kuşların yaşını hesaplamayı da öğrendiğine göre, sırada onun ömrünü uzatman için izleyeceğin yollar var…

Birçok papağanın yaşlanma süresi, ortalamaya vuracak olursak insan ile yakındır. Bu, kuşların orta yaş ve yaşlılık gibi yaşam evrelerine yaklaşık olarak insanlar ile aynı zamanda girdiği anlamına gelir. 

Kuşlar da tıpkı bizler gibi aynı yaşam evrelerinde eklem romatizması gibi yaşa bağlı sağlık sorunları geliştirirler. Ancak, bu büyük ölçüde genetiklerine, beslenme şekillerine ve uygulanan diyetlerine bağlıdır. 

Küçük kuş türleri için durum biraz daha farklı. Nasıl mı? Yaşam süreleri çok daha kısa olduğu için birçok küçük kuş türünün ömrünü hesaplamak o kadar da kolay değil. 

Evcil hayvan olarak popüler olan kuş türleri; sultan papağanı, muhabbet kuşu ve Mont (Quaker) Papağanı sayılabilir. Bu verdiğimiz türlere göre konuşacak olursak ortalama 20 yıllık bir yaşam ömürleri vardır. 

Bir insanın ortalama ömrünün 80 yıl olduğunu düşünürsek, 10 yaşındaki bir papağan insan ömrü olarak aslında 40 yaşına gelmiş demektir. 

Sultan papağanının bu hesaplamaya göre orta yaşlı kategorisinde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, bu tür bir hesaplama her zaman doğru sonuç vermez. Çünkü, sultan papağanları genellikle 1 yaşında yetişkinliğe ulaşır ama insanlar 4 yaşına geldiklerinde yetişkin kategorisinde yer almaz. 

Büyüklüğü ne olursa olsun her kuş, yetişkinliğe insanlardan daha hızlı ulaşır. Bu durum da onlara vahşi doğada hayatta kalma ve üreme şansı verir. Atlamamız gereken nokta ise, bir kuşun tam olarak hayatının hangi evresinde olduğunu, yani yaşlı mı yoksa orta yaşlı mı olduğunu belirlemek için yeterli araştırma mevcut değil.

Yahu, nasıl hesaplayacağım o zaman kuşumun yaşını diyorsanız, kuşlar da insanlar gibi hayatını üç evrede sürdürür. İlk evre hızlı bir gelişim ile büyüme evresi, ikinci evre yaşa bağlı birkaç sorunla birlikte yetişkinliğe geçme evresi, üçüncü evre ise yaşa bağlı çökme evresidir. 

İnsan yaşına göre ilişkilendirip, kuşunun davranış ve sağlık durumu ile orantılı olarak yaşını doğrudan hesaplayamasan da, yaşlı mı orta yaşlı mı olduğunu anlayabillirsin. 

kuş yaşı hesaplama

Kuşun İçin Bakımlar

Kuşunun yaşını hesaplama konusunda kötüysen üzülme, sana daha iyi taktikler vereceğiz. Kuşunun yaşı ne olursa olsun, onun ömrünü uzatmaktan memnun olursun değil mi?

Kuşun yaşlandıkça; yeşillik, meyve, tahıl, kuruyemiş ve sebze içeren bir beslenme düzeniyle desteklemen önemlidir. Günlük beslenmesinde çeşitlilik ne kadar fazlaysa sağlıklı bir ömür geçirme ihtimali de o kadar artar. 

Tabii, bu beslenme düzenini veterinerin ile birlikte oluşturmalısın. Çünkü, bolca tohum içeren beslenme şekli genelde kuşlar için önerilmez. Kararında bir beslenme şeklini veterinerin senin için en iyi şekilde planlayacaktır. 

Dışarıdan alınan tohum karışımlarının içerisinde renklendirme gibi sağlıksız katkı maddeleri bulunduğundan, sadece tohum ile beslenen kuşların genellikle tüyleri dökülmeye eğilimlidir. 

Eğer tohum içerikli besliyorsan ve beslemeye devam edersen, kuşun orta yaşa geldiğinde beslenme şeklinden kaynaklı karaciğer yağlanması gibi sağlık sorunları ile karşılaşabilir. 

Kuşunun beslenme düzenine ek olarak tohumlar ile takviyede bulunabilirsin ancak tamamen tohum içerikli beslenme şeklini tercih etmen onun için doğru olmaz. Ömrünü uzatmak istiyorsan sadece tohum içeren beslenme düzeninden uzak durmalısın. Bizden söylemesi!

Kuşunu sağlıklı ve mutlu tutmak için bir diğer faktör de rutinleridir. Yeterli miktarda egzersizin yanı sıra her gece yaklaşık olarak 12 saat kesintisiz uyuyacağı bir düzen tutturmalısın. 

Fiziksel olarak aktif olmaları için yeterli alan ve onu hareket etmeye teşvik edecek oyuncaklar ile kuşunun ömrünü uzatabilirsin. Eğer kuşun hareketsiz bir alandaysa, tıpkı aynı tip insanlar gibi diğerlerine nazaran daha kısa ömürleri vardır.

Son olarak, kuşun için düzenli kontrolleri sağlamak amacıyla veterinere gitmelisin. Veteriner ziyaretlerini bir rutin haline getirirsen, oluşabilecek bir hastalık karşısında erken teşhis olacağı sağlamış olursun. 

Sağlık sorunlarının erken evrede yakalanması, kuşunun hayatta kalıp kalmayacağını belirleyecek olabilir. 

Böylelikle kuş yaşı hesaplama konusunu tüm detaylarıyla ele almış olduk. Umarız ki yazımız işine yaramıştır!

Paylaşan heymypet