Soğuk Havalar ve Evcil Kuş Bakımı

Soğuk havalar evcil kuşlar için ciddi anlamda güçlük yaratabiliyor. O yüzden böylesi durumlarda dostlarımıza nasıl bakmamız gerektiğini bilmek büyük önem taşıyor. Neyse ki tavsiyelerimizle oluşabilecek her problemi çözmek mümkün!

soğuk havalar

Önce bir soru: Sence evcil kuşların doğal ortamı sıcak mı olur soğuk mu? Yanıt veriyoruz: Sıcak elbette! Birçok evcil kuş aslen tropikal ortamlarda yaşarlar. O yüzden soğuk havalar onlar için pek alışkın olmadıkları bir atmosfer yaratıyor. Böylesi durumlarda da sorumluluk, biz kuş ebeveynlerine kalıyor.

SOĞUK HAVALAR İÇİN İLK TAVSİYE: UYGUN SICAKLIĞI UYGUN ŞEKİLDE BUL

Makavlar, muhabbet kuşları ya da diğer papağan türleri fark etmiyor. Bu dostlarımız illa ki sıcak havalarda yaşamaya alışlınlar. O yüzden evini 20 derecenin altına düşürmemeye gayret göstermelisin. Hatta açılan pencereden girecek bir anlık soğuk bile kuşların ufak çaplı bir travma yaşamasına yol açar. Bundan dolayı bir gözün, sürekli kuşunun sergilediği davranışlarda olmalı. Eğer tüylerini kabartıp uzun süre sabit duruyorsa bil ki üşüyor. Yok dostun uygun sıcaklığı bulmana rağmen bu şekilde kalmaya devam ediyorsa veteriner hekime danışmalısın.

Bu arada evini hangi yöntemlerle ısıtıyorsun? Bazı evler şömineler veya klimalarla ısınabiliyor. Böylesi yöntemler, kanatlı dostlarımız için oldukça tehlikeli. Kuşların solunum sistemi oldukça hassas ve dumandan veya onlara üflenen havadan hastalanıyorlar çünkü. Ya da kafesi doğrudan elektrikli ısıtıcıların yanına koyanlar da var. Bu da ısının kontrolden çıkması anlamına gelebileceği için kuşlar için sakıncalı bir durum yaratır. Bundan ötürü dostunun kafesini soğuğun girebileceği yerlerden uzak tutman aslında büyük ölçüde sorunu çözer.

NEM MESELESİNE DE DİKKAT ETMEK GEREK

muhabbet kuşlarında stres

Yine birçok ısıtma sistemi, havayı ısıtırken nem konusunda birtakım dengesizlikler yaratıyor. Havanın kurumasına yol açarak kuş dostlarımızın ihtiyaç duyduğu nemi alamamalarına yol açıyorlar. Bu da kuşalrda kuru bir cilt, solgun tüyler, solunum sorunları ve kaşıntı gibi bazı sıkıntılara sebep oluyor. Neyse ki nem meselesinin çözümü bir o kadar da kolay. Elektronik nemlendiricler veya basitçe kuşuna arada bir su spreyinden püskürteceğin su, nem sorununu rahatlıkla giderir. Üstelik kuşların neredeyse hepsi, bu püskürtülen sudan büyük keyif alır. Tabii burada da dikkat etmen gereken yegane şey, havanın bunun için yeterince sıcak olması. Yani önce uygun sıcaklığı tutturmuş olman. Yoksa kuşunun tüylerinde kırağı oluşabilir, dikkat!

Gördüğün üzere soğuk havalar sorun yaratma potansiyeline sahip olsa da çözümler gayet el altında. Tek yapman gereken şey biraz olup bitene dikkat etmek, o kadar!

Paylaşan heymypet