Muhabbet Kuşu Kafesi İçin Olmazsa Olmaz Eşyalar Neler?

Muhabbet kuşu ebeveynleri ve kanatlı dostlarımız için bir numaralı konu: Muhabbet kuşu kafesi! Bu kafeste hangi eşyalar yer almalı? Sorunun cevabı yazımızda!

Kuşum Neden Ters Duruyor

Zamanının büyük bir kısmını geçirdiğin yere, yani evine ne denli kıymet veriyorsun? Eminiz ki her bir köşesinin sana uygun şekilde tasarlanmasını istersin. Biraz empati yaptığında, aynı hakka muhabbet kuşu dostlarımızın da sahip olduğunu anlayabilirsin. Yani her muhabbet kuşunun uygun bir kafese ihtiyacı var diyebiliriz. Üstelik çoğu zaman, muhabbet kuşu ebeveynleri bilgi eksikliğinden dolayı bu kafesi düzgünce kuramıyor. O yüzden her halükarda en ideal muhabbet kuşu kafesi için tavsiyelerimize kulak ver deriz!

Tek bir muhabbet kuşunun en az 30 x 45 x 45 santimlik bir kafese ihtiyacı var. Çünkü dostumuz ancak bu şekilde kanatlarını tam anlamıyla açabilecek bir alana sahip olur. Tabii bir yandan da  muhabbet kuşları, dikey kafeslerde daha rahat eder. Bunun nedeni de: Dostlarımız aşağı yukarı zıplamaktan pek hoşlanırlar! Bundan dolayı muhabbet kuşları, en çok diklemesine uzun dikdörtgen kafeslerde mutlu olurlar. Yapı malzemesi olarak metal veya plastik kafesleri tercih edebilirsin fakat ucuz plastik kafeslerden kaçın lütfen. Yoksa dostumuzun kafesi kolaylıkla kırılır ve sonra tekrar uğraş dur… Metal kafesler ise paslanmaya karşı dayanıklı bir malzemeyle kaplandığı takdirde uzun süre kuş dostlarımıza dayanabilir.

Kafes işi tamam, şimdi sırada ne var? Elbette yiyecek ve su için kaplar ve oyuncaklar!

Muhabbet Kuşları Kafeslerinde Nelerden Hoşlanır?

Muhabbet kuşları hem zeki, hem de hassas doğalarından ötürü kendilerini kafeste oyalayacak birçok şeye ihtiyaç duyarlar. Bunları şöyle sıralayalım:

  • Tüneklik
  • Yemlik ve suluk
  • Banyo kabı
  • Oyuncaklar
  • Yer varsa bitkiler
  • Aynı zamanda yaşadığın yere bağlı olarak bir nemlendiriciye veya bir ısı lambasına da ihtiyacın olabilir. Muhabbet kuşlarının bunlara mutlaka ihtiyacı vardır diyemeyiz. Ancak dediğimiz gibi, eğer çok nemli veya soğuk yerlerde yaşıyorsan bunlar da kafeste yer alabilir.

Ne yazık ki tam teçhizat muhabbet kuşu kafesi ile karşılaşmak pek zor. Bu yüzden mutsuz olan muhabbet kuşu dostlarımız ise saymakla bitmiyor. O yüzden biz en iyisi mutlu bir kuş için kafeste ihtiyaç duyduğu bu eşyaları daha derinden inceleyelim.

Muhabbet kuşlarının ne tür tüneklere ihtiyacı var?

Muhabbet kuşu tünekleri, doğal malzemelerden yapılmalı. Ahşap veya örgülü ip, bunun için ideal. Çünkü bu yumuşak hammaddeler, muhabbet kuşunun hassas ayaklarına zarar vermeden yüzeyi kavramasına izin verir. Aynı zamanda tünekler, doğru boyutta olmalı. Çok dar ve çok geniş bir tünek, dostumuzun ayaklarına zarar verebilir. Yaklaşık 2.5 cm çapında bir tünek, gayet yeterli olur.

Bu arada, adı tünek olmasına rağmen tünekler yalnızca tünemeye yaramazlar… Dostumuzun gaga ve pençe sağlığını korumasında da önemli bir rol oynarlar. Nitekim muhabbet kuşları, gagasını temizlemek, keskinleştirmek ve törpülemek için tünekleri çiğneyebilir. Tam da bu nedenle mümkün olduğunca ahşap tünekleri tercih etmen gerekir.

Muhabbet Kuşu Kafesinde Banyo Kabı Gerekir Mi?

Muhabbet kuşları banyo yapmayı pek sever. Bu onlar için sadece hijyen amaçlı değil, bir oyun biçimidir de. Bununla birlikte, muhabbet kuşlarının kafesinde kalıcı bir banyo olmazsa olmazdır diyemeyiz. Yine de eğer alan varsa bir banyo dostumuz için harika olur. Özellikle de yaşadığın yer kuruysa!

Bu arada, banyo kapları sığ ve geniş olmalı ve içlerinde 3-4 cm’den fazla su olmamalı. Yani muhabbet kuşun tabağa sığabilmeli ve içinde rahat hareket edebilmeli.

Muhabbet Kuşlarının Yatağa İhtiyacı Var mı?

Muhabbet kuşları herhangi bir yatağa ihtiyaç duymazlar. Zaten tünekleri üzerinde rahat rahat uyuyabilirler. Sen uğraşıp didinip dostun için harika bir düzenek kurarsın ama… O belki de bu düzeneği hiç kullanmayabilir. Ancak, hiç tavsiye etmeyiz ama dostumuz insanların sık girip çıktığı bir odadaysa işler değişir. Böylesi bir durumda muhabbet kuşun, sığınacak bir yere ihtiyaç duyabilir ve böyle zamanlarda yatak, onun için kıymet kazanır.

muhabbet kuşu nasıl konuşturulur

Muhabbet Kuşlarının Gece Işığına İhtiyacı Var mı?

Normal şartlar altında muhabbet kuşlarının herhangi bir gece lambasına da ihtiyacı olmaz. Zaten dostumuzun uyku zamanı geldiğinde tamamen karanlık bir oda, ona daha iyi gelir. Fakat şu soruyu sormamıza izin ver: muhabbet kuşun geceleri huzursuzluk yaşıyor mu? Eğer yanıtın evet ise belki de dostumuz gece korkusu yaşıyordur. Böylesi zamanlarda gece lambasına ihtiyaç duyabilir.

Muhabbet Kuşlarının Ne Tür Oyuncaklara İhtiyacı Olur?

Muhabbet kuşu kafesi için olmazsa olmaz: Oyuncaklar! Belirttiğimiz gibi, muhabbet kuşlarının mutluluğu ve iyiliği için oyuncaklar olmazsa olmaz. Çünkü bu oyuncaklar, dostlarımızın vahşi doğadaymış gibi davranmalarına yardımcı olur. Mesela oyuncaklar sayesinde yiyecek arama ve çevreyi keşfetme davranışlarını taklit edebilirler. Ek olarak muhabbet kuşunu aktif ve meşgul tutarken eğlenmelerini de sağlarlar. Şimdi gelelim oyuncak kategorilerine:

Bulmaca oyuncakları: Bulmaca oyuncakları, muhabbet kuşlarını zihinsel olarak zinde tutarlar. Çiğneme oyuncakları: Çiğneme oyuncakları sinir stres atma ve gaga bakımı için önem taşır.
Eğlence oyuncakları: Bu oyuncaklar dostlarımızın boş zamanlarını değerlendirmelerini sağlar. Çan ve top oyuncaklarından tırmanmayı teşvik eden ip merdivenlere kadar birçok oyuncak, bu kategoride yer alır.

Yalnız muhabbet kuşları bir müddet sonra oyuncaklardan sıkılırlar. O yüzden kafesteki oyuncakları haftalık olarak değiştirmen iyi olur.

Muhabbet Kuşlarının Aynaya İhtiyacı Var mı?

Evet, muhabbet kuşları aynaya ihtiyaç duyar ama keşke duymasalar…

Aslında muhabbet kuşu kafesi için en gerekli şey, bir başka muhabbet kuşudur! Ancak böyle bir fırsata sahip değilsen, dostlarımız kendini yalnız hissetmesin diye kafeslerine ayna koyabilirsin.

Tabii dediğimiz gibi, yine de ayna o kadar da sağlıklı bir çözüm değil. Mesela yalnız muhabbet kuşları, yansımalarına takıntılı hale gelebilir. Bir bakmışsın yalnızca aynayla etkileşime giriyor ve nadiren dikkatini aynadan uzaklaştırır. Bu da bazen yıkıcı davranışlara, hayal kırıklığına ve hatta depresyona dönüşebilir.

Muhabbet Kuşları İçin Yemek ve Su Kapları

Son olarak muhabbet kuşlarının olabildiğince hijyenik su ve mama kaplarına ihtiyacı var. Bu kapları günlük olarak temizleyip içindekilerini değiştireceğin için bunu kolaylaştıracak kaplar seçmeni öneririz.

Paylaşan heymypet