Geceleri Kuşumun Kafesinin Üzerine Örtü Örtmeli Miyim?

Evinde muhabbet kuşu, papağan gibi evcil bir kuşla yaşayanların akıllarındaki sorulardan biri geceleri kafesin üzerine örtü örtülmesinin gerekip gerekmediği. Kimi kuş ebeveynleri bu iş için özel üretilmiş örtüleri kullanırken kimileri çarşaf ya da masa örtüsü gibi hafif bir örtüden faydalanıyor. Bazı kuş ebeveynleri ise kafesi gece gündüz açık bırakmaktan yana. Peki hangisi doğru?

Geceleri Kuşumun Kafesinin Üzerine Örtü Örtmeli Miyim?

Doğrusunu söylemek gerekirse örtü konusu senden ziyade kuşunun tercihine kalmış. Bazı kuşlar geceleri de kafesin üzerinin açık kalmasını tercih ederken bazı kuşlar ise örtüleri olmadan rahat edemiyor.

Ne var ki kuşunun sağlıklı olmak için her gece aşağı yukarı 12 saat uyuması şart. dahası tıpkı insanlar gibi kuşlar da parlak ışık ve yüksek ses gibi ortam faktörlerinden rahatsız olup uykusuz kalabiliyor. Böyle durumlarda kafesin üzerine bir örtü örtmek en kolay çözüm.

ÖRTÜ NE İŞE YARAR?

Peki kafesin üzerine örtü örtmenin mantığı nedir? Onu da hemen anlatalım…

Papağan türü kuşlar doğada ağaçların kovuklarına yaptıkları yuvalarda yaşar uyurlar. Bu kovuklar doğal olarak karanlıktır ve kuşlar için bir koruma kalkanı görevi görür. Özellikle yumurtlamış, kuluçka aşamasındaki kuşlar için kovuğun koruması çok önemli ve değerlidir. Kuş burada rahatlar, kendini güvende hisseder.

Bu bağlamda düşününce kafesin üzerine örtülen örtü de benzer ortam oluşturur. Kuşunu hem ortam aydınlıksa ışıktan korur hem de özellikle yaz aylarında çalışmakta olan klima, vantilatör gibi cihazların neden olduğu hava akımını keser. Geceleri kafesin üzerini örtmek aynı zamanda gece korkusunu önlemeye de yardımcı olur.

ÖRTÜ İHTİYACINI NASIL ANLARIM?

Eğer ses ve ışık sorun değilse, davranışlarını gözlemlemek için kuşunu birkaç gece üzerini örtmeden bırakabilirsin. Bu denemeler sonucunda kuşunun davranışları normalse o zaman örtüye ihtiyacı yok demektir. Ama üzeri örtülmediği zaman stres, huysuzluk, davranış değişimleri sergilemeye başlayan kuşların geceleri rahat bir uyku çekmesini sağlamak için üzerini örtmek en iyisidir.

Diğer yandan kuşunun kafesi karanlık, sessiz ve rahatsız edilmeyeceği bir yerde duruyorsa, o zaman örtü çok da gerekli değildir. Ancak bir kez daha uykunun kuşlar için öneminin altını çizmek isteriz. Dolayısıyla kuşunun örtüsü olmadan uyuyamayacağından eminsen, o zaman örtüyü her koşulda örtmeni tavsiye ederiz.

Kuşum Neden Ters Duruyor? Muhabbet Kuşlarında Ters Durma Alışkanlığı

Paylaşan heymypet