Muhabbet Kuşu Kafesi Nasıl Olmalı?

Muhabbet kuşları, ülkemizde ve dünyada çok popüler olan ve çok sevilen evcil hayvanlardan biridir. Güzel görünümleri ve çarpıcı renkleri ile gönlümüze taht kuran bu sevimli kuşlar, aynı zamanda evlerin de neşesidir. Bize hissettirdiği olumlu duyguların yanında muhabbet kuşlarının da her canlı gibi ilgi ve bakıma ihtiyacı vardır. Muhabbet kuşlarının bakımı için ihtiyaç duydukları birçok ürün var. Bunların en önemlisi ise muhabbet kuşu kafesleridir. Kafesler, öncelikle muhabbet kuşları için kendilerini güvende hissedecekleri birer yuvadır. İçinde huzurla uyuyup beslenerek rahatça oyun oynayacakları alanlar olması gereken kafesler, muhabbet kuşu sahiplenmek isteyenlerin ilk alacağı bakım ürünüdür. İşte muhabbet kuşu kafesinin nasıl olması gerektiğine dair bilgiler!

Muhabbet Kuşu Nasıl Bir Yerde Olmalı?

-Muhabbet kuşunun yaşayacağı alan, rahat hissedeceği büyüklükte bir kafes olmalıdır.

-Kafesin üzerine yapılacak olan tünek ile her yere tuvaletini yapması engellenebilir.

-Soğuğa karşı narin olmaları nedeniyle, rüzgârlı havalarda ve kış aylarında muhabbet kuşunu balkona veya dışarı çıkarmaman gerekir.

Muhabbet Kuşu Kafesi Evde Nerede Durmalı?

  • Pencerenin yalıtımı iyi seviyede değilse, kafesi pencere kenarlarına koyma. Ev sıcaklığı ile dış ortam sıcaklığının açık ara farklı olduğu dönemler, kuşunun sağlığını bozar.
  • Muhabbet kuşları uyurken ses duymak istemez. Gün içerisinde ne sıklıkla uyuyacakları değişkenlik gösterdiği için, kafeslerini televizyon veya radyo gibi ses çıkaran cihazlar yanında bulundurmamalısın. Ani sesler, kuşunun ürkmesine sebep olur. Uzun süre boyunca ani seslere maruz kalan bir muhabbet kuşunun psikolojik sağlığı kötü etkilenir.
  • Muhabbet kuşu kafesi, çok yüksek veya alçak mesafede bulunmamalıdır. Yüksek yerler, kuşunun insanları görmesini zorlaştıracağı için sosyalleşme sürecine olumsuz etkide bulunur. Kafeslerin alçak yerlerde bulunması da aynı sebeple tavsiye edilmez. Oturduğun koltuklarla yaklaşık aynı yüksekliğe sahip olan bir masa, kafesin koyulacağı en uygun yerdir.

Muhabbet Kuşuna Ahşap Kuş Kafesi Olur Mu?

Ahşap kafesler papağan, kanarya, muhabbet kuşu başta olmak üzere bütün kuş çeşitleri için uygundur.

Muhabbet Kuşu Kafesi Ne Kadar Yüksekte Olmalı?

Каfеѕ, kuş tünеğіndеуkеn göğüѕ hіzаѕındа оlасаk şеkіldе уеrlеştіrіlmеlіdіr. Вundаn dаhа аlçаk оlmаѕı, kuşun hеуесаnlаnmаѕınа vе kеndіnі ѕаvunmаѕız hіѕѕеtmеѕіnе nеdеn оlur. Göğüѕ hіzаѕındаn уükѕеğе dе уеrlеştіrіlmеmеlіdіr. Çünkü уükѕеklіk, kuşlаrdа üѕtünlük аnlаmınа gеlіr. Dоğаdа dаhа bаѕkın kuşlаr dаhа уükѕеğе tünеrlеr.

Muhabbet Kuşu Kafesinin Altına Ne Konulur?

Muhabbet kuşu kafesinin altına; odun parçaları, mısır kırıntıları ve kedi kumu yerine kağıt havlular veya diğer basit kafes altı kağıtları tercih edilmelidir. Аhşар раrçаlаrı vе tаlаş, tоz уараr vе kuşun ѕоlunum уоllаrını rahatsız еdеr. Aynı zamanda kаğıt gіbі mаtеrуаllеrіn kullаnımı іlе dışkılаrın ѕауıѕı vе görünümü günlük оlаrаk dаhа kоlау іzlеnеbіlіr. Bu da kuşunun sağlığında bir sıkıntı olup olmadığını hemen anlamanı sağlar.

 

 

Paylaşan heymypet