Muhabbet Kuşumu Kendime Nasıl Alıştırabilirim?

“Dünyalar tatlısı sevimli bir muhabbet kuşum var ve bana hala alışamadığını hissediyorum.” mu diyorsun? Paniğe hiç gerek yok, kuşunu nasıl kendine alıştırabileceğine dair altın değerinde tüyolarımız var!

muhabbet kuşunu alıştırma

Muhabbet kuşları harika arkadaşlardır. Kişiliklidirler, hayat doludurlar ve uygun şekilde büyütülüp bakılırlarsa sadık bir dostluk olurlar. Bazı kuşların anında bağlantı kurması kolaydır, bazılarınınki ise biraz zaman alabilir. Yeni bir evcil kuşun var ve bu yeni hayvanla bir bağ kurmak istiyorsun. Bu ipuçlarını ve püf noktalarını kullanarak evcil hayvanınla uzun süreli bir dostluk bağı kurmaya başla.

ALÇAK SESLE VE DAVETKAR BİR TONLA KONUŞ

Kuşunla laflarken yumuşak konuşmak önemlidir. Bu, kuşun sakin ve rahat kalmasına yardımcı olacaktır. Yüksek sesler kuşunu korkutabilir ve senden uzaklaşmasına neden olabilir. Sesin sakin ve davetkarsa, kuşun sen onunla konuşurken merakla ve dikkatle dinleyecektir.

SAKİN HAREKET ET

Kuşun ani hareketlerden ürkebilir. Kuşunu güvende hissettirmek için daha yavaş hareketler yap ve sakin bir ortam yarat. Kuşun tehdit altında ya da korkmuş hissederse, ilişkinize korkuyla başlamak kuşunla bağlantı kurmayı zorlaştırabilir.

EN SEVDİĞİ YİYECEKLERLE ÖDÜLLENDİR

Kuşuna meyve, sebze gibi en sevdiği ikramları sun. Kuşlar lezzetli ikramları sever ve bunu yapan sensen, seni arkadaş olarak görürler. Arkadaş canlısı olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için yeni tüylü arkadaşına ara sıra biraz rüşvet vermekten asla zarar gelmez! Lütfen unutma, kuşunun sağlıklı bir diyet sürdürmesi çok önemli. Herhangi bir evcil hayvana olması gerekenden fazla ödül vermek sağlığına iyi gelmez.

KENDİNİ RAHAT HİSSETMESİNİ SAĞLA

Kuşunuzla bağ kurarken, onları yaşam alanlarından çıkarmanız önemlidir. Bu habitat dışı zaman zenginleştiricidir ve mutlu ve sağlıklı olmaları için ihtiyaç duydukları uyaranları sağlar. Kafeslerinden dışarı keşfe çıktıklarında, onları yaşam alanlarından uzakta başka bir odaya götürmeye çalış, böylece güvenli yuvalarına sığınma arzusu varsa, muhtemelen habitatları yerine sana geri çekilecektir. Evlerini/kafeslerini güvenli bir alan olarak görürler, ancak onlara rahatlık da getirmen önemlidir. Bu seni evcil hayvanının bağ kurmak isteyeceği güvenli bir alan olarak konumlandırır.

ONUNLA SOSYALLEŞ

Kuşlar akıllı hayvanlardır. İnsanlarla olan etkileşimlerini hatırlarlar. Mesela onu sonradan evlat edindiysen, geçmiş sahipleriyle olumsuz bir deneyim yaşamış olabilir. Kuşunu yavaşça sosyalleştirerek sana ısınmalarına yardımcı ol. Kafesine yaşlandığında gergin görünüyorsa, yaşam alanlarının yanında oturmak, onunla konuşmak veya sadece onla vakit geçirmek için mutlaka günde birkaç dakika ayır.

Paylaşan heymypet