Köpek Havlamasını Engellemenin Yolları

Köpeğinin aşırı havlama sorunu mu var? Sence bu davranışı hangi durumlarda sergiliyor? Peki köpek havlamasını engellemenin yollarını biliyor musun? Haydi, birlikte öğrenelim!

Köpek havlamasını

 

 

Bu yazımızda senin için köpeğinin havlamasını engelleyecek altı teknikten bahsedeceğiz. Her şey başarılı olsa da, bir gecede mucizevi sonuçlar beklememen gerektiğini ve yavruların için işe yarayabilecek olan bir başkası için işe yaramayabileceğini de unutmadan söyleyelim. Haydi köpek havlamasını engellemenin yollarını birlikte bulalım!

 Köpeğin havlama davranışını ne kadar uzun süre uygularsa, diğer iletişim araçlarını geliştirmesi veya şimdi havlamasına neden olan şeylere karşı duyarsızlaşması o kadar uzun sürer. Köpeğinin neden havladığını anlamak, özel durumun için en iyi sonucu verebilecek teknikleri seçmek için çok önemli bir husus.

Antrenman yaparken her zaman şu ipuçlarını aklında tutmayı unutma:

  • Köpeğine sessiz olması için bağırmak havlamasını azaltmaz. Amaç, köpeğinin neden havladığını belirlemek ve daha sonra ona havlamasına neden olan uyaranı iletmek veya ortadan kaldırmak için alternatif bir yol sunmak.
  • Egzersiz seanslarını olumlu ve iyimser tut. Unutma, tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarır. Havlama, köpeğinin iletişim araçlarının tamamen normal bir parçası.
  • Tutarlı ol, böylece köpeğinin kafasını karıştırmamış olursun. Evindeki herkesin aynı tutarlılıkta olması daha hızlı sonuçlara yol açabilir.

Havlayan Köpek Nasıl Susar?

Köpeğinin daha az havlamasını sağlamak; zaman, çalışma, pratik ve tutarlılık gerektirir. Bir gecede olmayacak, ancak uygun teknikler ve zamanla ilerlemeyi görebilirsin.

Bağırmak köpeğini daha fazla havlamaya teşvik eder çünkü sizin de katıldığınızı düşünür. Havlama partisi mi bayılırım deyip devam ediyor olabilir. Bu yüzden ilk kural sakin ve kararlı bir şekilde konuşmak. Tabii bağırmadan.

Çoğu köpek, onlara “sus” diye bağırırken ne istediğimizi bilmez. Bu yüzden köpeğini “Sessiz!” kelimesini anlayacak şekilde eğit.

köpek havlamasınıKöpeğim Çok Havlıyor Ne Yapmalıyım?

Köpeğinin havlamasını azaltmaya yönelik ilk adım, köpeğinin ifade ettiği havlama türünü belirlemektir. Aşağıdaki sorular, köpeğinizin sorununu en iyi şekilde çözebilmen için onun ne tür havlama yaptığına doğru bir şekilde karar vermene yardımcı olabilir. Farklı havlama türleri ve tedavileri hakkında aşağıdaki bilgileri okurken bu sorulara vereceğiniz yanıtları düşünmelisin.

  1. Havlama ne zaman ve nerede olur?
  2. Havlamanın hedefi kim veya ne?
  3. Hangi şeyler (nesneler, sesler, hayvanlar veya insanlar) havlamayı tetikler?
  4. Köpeğin neden havlıyor?

Bölgesel davranış genellikle algılanan bir tehdidin hem korkusu hem de beklentisiyle motive edilir. Bölgeyi savunmak onlar için çok yüksek bir öncelik olduğundan, birçok köpek, evleri ve bahçeleri gibi tanıdık yerlerin yakınında bilinmeyen insanların veya hayvanların yaklaşımını algıladıklarında havlamak için oldukça motive olurlar. Bu yüksek motivasyon seviyesi, köpeğinin bölgesel olarak havladığında, azarlama veya bağırma gibi hoş olmayan veya cezalandırıcı tepkileri görmezden gelebileceği anlamına gelir. Havlamanın kendisi ceza ile bastırılsa bile, köpeğinin bölgesini koruma motivasyonu güçlü kalacaktır ve bölgesini uyarmadan ısırmak gibi başka bir şekilde kontrol etmeye çalışabilir.

Köpekler, başkalarını ziyaretçilerin varlığına karşı uyarmak veya davetsiz misafirleri korkutmak veya her ikisini birden yapmak için bölgesel havlamalara girerler. Bir köpek, kapıya gelen insanları, postayı teslim eden postacıyı ve gaz sayacını okuyan bakım görevlisini gördüğünde veya duyduğunda havlayabilir. Ayrıca evinin veya dairenin önünden geçen insan ve köpeklerin görüntülerine ve seslerine de tepki verebilir. Bazı köpekler özellikle arabadayken çıldırırlar ve insanların veya köpeklerin geçtiğini görürler. Köpeğinin vücut duruşu ve davranışından “Hoş geldiniz, içeri gelin!” diye havlayıp havlamadığına karar verebilmelisin. Hatta “Hey, yola çıksan iyi olur. Benim yerime hoş karşılanmıyorsun!”

Bölgesel havlama tedavisi için, köpeğinin motivasyonu ve bölgesini savunma fırsatları azaltılmalı. Köpeğinin davranışını yönetmek için insanları ve hayvanları görme yeteneğini engellemen gerekir. Çıkarılabilir plastik film veya sprey bazlı cam kaplamalar, köpeğinin evinin içinde gözlemlediği ve koruduğu alanlara bakışını engellemeye yardımcı olabilir. Onun erişebildiği dış alanları çevrelemek için güvenli, opak çit kullan. Köpeğinin ön kapıda, ön bahçe kapısında veya mülk sınır çizginizde insanları selamlamasına izin verme. Bunun yerine, onu sandık veya mat gibi alternatif bir yere gitmesi için eğit ve uygun şekilde selam vermesi için davet edilinceye kadar sessiz kalmasını sağla.

Alarm havlaması, manzaralar ve seslerle tetiklendiği için bölgesel havlamaya çok benzer. Bununla birlikte, havlayan köpekler, tanıdık bir çimde olmadıklarında onları ürküten veya üzen şeylere tepki olarak bunu yapabilirler. Örneğin, yaklaşan yabancıların görüntüsüne tepki olarak bölgesel olarak havlayan bir köpek, genellikle bunu yalnızca kendi evinde, bahçesinde veya arabasındayken yapar. Buna karşılık, alışılmış bir şekilde havlayan bir köpek, başka yerlerde de yaklaşan yabancıları gördüğünde veya duyduğunda ses çıkarabilir. Bölgesel havlama ve alarm havlaması biraz farklı olsa da, aşağıdaki öneriler her iki sorun için de geçerlidir.

Köpek Havlamasını Engellemek İçin Neler Yapılır?

Köpeğin havladığında, sakin ve kararlı bir sesle “Sessiz” de. Sadece bir nefes almak için bile olsa havlamayı bırakmalarını bekle. Sonra ona övgüler eşliğinde ödül maması ikram et. Sadece havlarken onları asla ödüllendirmemeye dikkat et. Sonunda, “sessiz” kelimesine havlamayı bırakırlarsa bir ikram aldıklarını anlayacaklardır.

Alternatif olarak, köpeğine konuşurken beden dilini kullan. Parmağını dudaklarını götürürken “sessiz” gibi farklı bir komutla havlamayı bırakmalarını söyle (köpekler genellikle vücut sinyallerini sesli komutlardan daha hızlı alırlar.) Bu komutları sakin olduklarında uygula. Bir şeye havlamak istediklerinde bile, emrinize havlamayı kesmeyi öğrenmelidir.

Yorgun bir köpek sessiz bir köpektir. Köpeğin yalnızken havlıyorsa, gitmeden önce onunla oyunlar oynayıp yorulmasını sağlayabilirsin. Ayrılmadan önce uzun bir yürüyüşe çık veya koş. Hatta top oynayın veya köpek parkına gidin.

Sorunların devam etmesine izin verme. Bir köpek bir şeyi ne kadar uzun süre yaparsa, o kadar kökleşmiş olur. Havlama, köpeklere adrenalin verebilir, bu da havlamayı keyifli hale getirir. Ve postacı geldiğinde olduğu gibi belirli durumlarda bir köpeğin havlamasına izin vermek, sonunda bu durumlarda köpeği agresif hale getirebilir. Posta teslim edilirken köpeğin bir gün dışarı çıkarsa ne olur? Havlama problemleriyle mümkün olduğunca çabuk ilgilen.

Arı sokmasından beyin hastalığına ve devam eden ağrıya kadar bazı tıbbi problemler aşırı havlamaya neden olabilir. Daha yaşlı evcil hayvanlar, aşırı seslendirmelere neden olan bir tür köpek yaşlılığı geliştirebilir. Bir problem için tıbbi bir neden olmadığından emin olmak için bir evcil hayvanın veteriner tarafından kontrol edilmesi her zaman iyi bir fikir.

Paylaşan heymypet