Muhabbet Kuşlarının Ani Ölüm Sebepleri

Tüylü dostlarımızın kaybıyla başa çıkmanın ne kadar güç olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Ölümcül hasta olduklarında bilirken bile ayrılığa hazır hissetmezken, bir de ani gidişleriyle baş etmek oldukça zor. Dileriz kimse bu acıyı deneyimlemek zorunda kalmaz ama bu yazımızda muhabbet kuşlarının ani ölüm sebeplerini inceleyelim istedik.

muhabbet kuşlarında ani ölüm

Muhabbet kuşlarının ani ölüm sebepleri nelerdir onları araştırdık. Evinizin arkadaş canlısı, konuşkan dostları oldukça iyi, neşeli görünürken ve her şey çok yolundayken aniden ölüverdi… Küçük gövdelerindeki hayat fonksiyonlarını düzenleyen minik sistemleri birçok yönden çok kırılgandır. Bazen bir şeyler yolunda gitmezken alarm verdiğinde her şey için çok geç olabilir. Peki ama neden?

MUHABBET KUŞLARINDA ANİ ÖLÜM SEBEPLERİ

Diyet

Muhabbet kuşlarının çeşitli ama dengeli beslenmeye ve bol suya ihtiyacı vardır. Dehidrasyon, kuşunu çabucak öldürebilir. Bu nedenle kafesinde daima yeterli su olduğundan emin ol. Standart bir kuş tohumu satın almak yerine, özellikle muhabbet kuşları için tasarlanmış bir tohum karışımı bul. Bunlar genellikle kurutulmuş meyveler ve kuşunun ihtiyaç duyduğu kalsiyum gibi diğer besinleri içerir. Unutma ki kanındaki kalsiyum düşüşü de ani ölümlere neden olabilir. Diyetini tamamlamasına yardımcı olması için ona küçük parçalar halinde taze, çiğ meyve ve sebze ver. Yine de kafesinde her zaman meyve bulunmasın. Çok fazla meyve yemek kan şekerini bozabilir ve bu dengesizlik aniden ölmesine neden olabilir.

Toksinler

Muhabbet kuşun seni etkilemeyecek birçok toksine karşı hassastır. Örneğin, kaplamanın bir parçası olarak politetrafloroetilen (PTFE) içeren yapışmaz bir tava kullanarak bir muhabbet kuşunun yanında yemek pişirmek, kuşunu aniden öldürebilir. PTFE, ütüler gibi diğer yapışmaz yüzeylerde de bulunur ve kuşunun çok ısınmasını sağlayarak ölümcül olabilir. Ayrıca böcek ilacı ve boya bileşenleri gibi güçlü dumanları solumak da onun için ölümcül olabilir. Bu nedenle bu tür durumlarda onu en az 24 saat evden çıkarmayı unutmamalısun. Kafein, çikolata, meyve çekirdekleri, avokado, yer fıstığı ve soğan gibi bazı yiyecekler de küçük sistemi için toksiktir.

Hastalık

Bazı hastalıklar sinsidir; muhabbet kuşun herhangi bir hastalık belirtisi olmadan ölebilir. Örneğin klamidiyoz veya papağan ateşi tüm kuşları etkileyebilir ve muhabbet kuşlarının ani ölüm sebepleri arasında görülebilir. Kuşun uyuşuk davranabilir veya iştahını kaybedebilir veya tam tersine hiçbir belirti göstermeyebilir. Tümörler genellikle kuş ölünceye kadar teşhis edilmez, ölmeden önce herhangi bir belirti göstermeyebilir.

Sıcaklık

Sıcağa maruz kalmak kuşunu hızla öldürebilir. Bu nedenle kuşunun mevcut çevresine ve bu ortamın gün boyunca nasıl değişebileceğine dikkat etmelisin. Örneğin, kafesini açık bir pencerenin yanına yerleştirmek ona sabahları hoş ve taze bir esinti verebilir, ancak öğleden sonra çarpan güneş ve sıcak ölümcül olabilir. Ayrıca, yaz aylarında sıcaklık tehlikeli derecede yükselebileceğinden,  kuşunu asla arabada bırakma. Güvenli olması için kafesini şöminelerin, havalandırma deliklerinin ve oda ısıtıcılarının doğrudan sıcaklığından uzak tut.

Bu durumlara karşı dikkatli olursan sevgili dostun uzun yıllar seninle olabilir. Muhabbet kuşlarının ne kadar yaşadıklarını merak ediyorsan seni buraya bekliyoruz.

Paylaşan heymypet