Muhabbet Kuşu Yemi Bozulur Mu?

Kuşuna verdiğin mamanın tazeliğinden emin misin? Ya bozulduysa ve onun sağlığına kötü etkide bulunursa. Muhabbet kuşu yemi bozulur mu ki? İşte bilmen gereken her şey.

 

 

Kuşlarımızı da tıpkı diğer evcil hayvanlar gibi en iyi şekilde beslemeyi isteriz. Çünkü aynı hayatı paylaştığımız canlıların sağlıkları bizler için çok önemli. Zengin besin değeri içeren besinlerle beslerken bazen sürelerini kaçırabiliyoruz. Sonradan bulduğun mamayı vermeden önce iyi durumda olup olmadığından emin olman gerek. İşte ‘muhabbet kuşu yemi bozulur mu?’ Sorusunu cevaplayacak yazımız.

Kuşunu Beslediğin Sebzeler Nasıl Olmalı?

Çok sevdiğin kuşuna verdiğin taze yiyecekler buzdolabında veya meyve kasesinde saklanmalı. Muhtemelen kuşunu kendi yediğin meyve ve sebzelerden az miktarda besliyorsundur zaten. Bu yüzden bu sorun olmaz. Aşırı soğutulmuş yiyecekler muhabbet kuşunun dilini ve boğazını tahriş edebileceğinden, buzdolabında saklanan her şey beslenmeden en az bir saat önce çıkarılmalı.

Tohum ve tahıl serin, karanlık ve kuru bir yerde, hava geçirmez kaplarda saklanmalıd Bu, raf ömrünü uzatacak ve genellikle (ancak her zaman değil) un akarları, tahıl böcekleri, güveler ve diğer istenmeyen ziyaretçilerin istilasını önleyecektir. 

Yalnızca iki kuşun varsa – hatta tek bir kuşun varsa – herhangi bir zamanda çok fazla tohum karışımına ihtiyacın olmaz. Yani küçük bir kutu yiyecek senin için yeterli olur. Sadece iki hafta kadar süreceği için istilalar konusunda fazla paranoyak olmana gerek yok. Ancak hava geçirmeyen bir kapta tutmak, mamaların bozulmasını önlemek için iyi bir alışkanlık. Ne olur ne olmaz önlemini almalısın değil mi?

Daha büyük bir muhabbet kuşu sürüsü için daha büyük miktarlarda satın alıyorsan, özel kuş tohum kaplarına ihtiyacın yok. Renkli bir plastik kutu veya sıkı kapaklı bir saklama kabı veya başka herhangi bir plastik veya cam sızdırmaz kap uygun olur (ancak cam veya şeffaf plastik kullanıyorsan, karanlık bir dolapta tutulmalı). ‘Islak’ gıda maddeleri – bahçendeki yabani otlardan toplanan veya kuru tohumlardan filizlenen yabani tohumlar – hava geçirmez dondurucu kutularında dondurulabilir. Otları buzları çözüldükten sonra ortalıkta asılı bırakma, yoksa küfler oluşmaya başlar. Tabii çözüldükten sonra tekrar dondurmayı da düşünme. 

muhabbet kuşu yemiYemler Ne Kadar Sürede Bozulur?

Kuru, hava geçirmez, serin ve doğrudan ışıktan uzak tutulan bir tohum ve tahıl karışımı altı aya kadar taze kalabilir. Bu süreden sonra tahıl hala kuru olsa bile birçok vitamin ve besin maddesi kaybolacaktır. Besin değerlerini dondurarak saklamak sorunu çözer ama yalnızca belirli bir süre. Çözüldükten sonra tohumlar nemli olacaktır ve bu, muhabbet kuşunu hasta edebilecek mantar ve bakteri üremesine yol açabilir. En iyi seçenek, toplu olarak satın almaktan kaçınmak. Bu şekilde tohumlar bayatlamaz ve besin değerlerini kaybetmez.

Yukarıda belirtildiği gibi, tohumların ıslanırsa küf hızla yayılabilir. Tohum yığınının yüzeyinde hafif bir küf tozu bile görürsen veya mantarlı bir şeyin kokusunu alırsan, çürümenin tüm tohumları bozduğunu varsaymalısın. Onu at ve daha kuru bir saklama alanı bul.

Muhabbet kuşu yem kapları, yalnızca küçük miktarlarda depolasan bile, parazitler için düzenli olarak kontrol edilmeli.

Umarız verdiğimiz bilgiler kuşun için yeterli olur ve sen de bayatlayan yemleri tekrardan kuşun ile paylaşmazsın. Bir an bile bir şey olmaz düşüncesine kapılırsan bizce onu kuşuna vermekten derhal vazgeç. Çünkü onlar her açıdan bizlerden daha hassas canlılar. Ne zaman kuş yeminin bozulduğundan şüphe edersen bilgileri hatırlamak için ‘muhabbet kuşu yemi bozulur mu?’ İçeriğimizi ziyaret edebilirsin.

Sen kuşunun yemlerini toplu şekilde mi alıyorsun? Yoksa haftalık taze porsiyonlar halinde mi? Deneyimlerini çok merak ediyoruz. 

Paylaşan heymypet