Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır? Banyo Vakti!

Muhabbet kuşu nasıl, ne sıklıkla yıkanır diye merak ediyorsan doğru yerdesin. Minik geveze dostlarımız suya bayılır. Banyo yapmayı çok severler. Suya değdikleri an tüylerini kabartarak işini çok kolaylaştırırlar. Özellikle sıcak yaz aylarında haftada 1-2 kez bile yıkayabilirsin. En azından suyla oynamasına izin verirsen ihya olur.

Muhabbet kuşu nasıl yıkanır?

MUHABBET KUŞU BANYOSU

Muhabbet kuşu nasıl yıkanır sorusunun cevabı oldukça basit. Bu çok zahmetsiz, üstelik keyifli bir uygulama. Dikkat etmen gereken tek nokta kuşunun kaçmasına engel olmak ve su sıcaklığını doğru ayarlamak. Aşağıda 6 kolay adımda muhabbet kuşunu nasıl yıkayabileceğini detaylıca anlattık.

6 ADIMDA MUHABBET KUŞU NASIL YIKANIR?

1) Sığ bir kabı ılık suyla doldur. 2.5 – 3 cm derinliğinde su yeterli olacaktır. En önemlisi suyun ne çok sıcak, ne çok soğuk olmaması gerektiği. Parmağınızı rahatlıkla içine sokabileceğiniz kadar ılık olması gerekiyor.  Ayrıca kuş kafesinin yan tarafına yapışan banyolardan da edinebilirsin.

2) Sabun kullanmana gerek yok. Düzenli sabun kullanımı muhabbet kuşunun cildine zarar verebilir ve tahriş edebilir. Özel olarak satılan kuş sabunları sadece kafesi temizlemek için kullanılır, muhabbet kuşunun kendisini değil.

3) Su sıçramasından endişe ediyorsan kafesin altına temiz bir havlu koy. Kaseyi kafesin kapısının altına yerleştir. Kafesten çıkıp içine atlayabilsin. Olası herhangi bir kazayı önlemek için hem kasenin hem kafesin düz bir zeminde olduğundan emin ol.  

4) Bir alternatif de banyo lavabon.Temiz olduğundan emin olduğun lavabonu tıkayıp içini ılık suyla doldurabilirsin. Banyodan çıkmasını önlemek için kapıyı kapat ve eğlence başlasın… 

5) Eğer muhabbet kuşun suya hemen atlamıyorsa, alışması için biraz  zaman ver. Bir süre beklemene rağmen hala atlamıyorsa, azıcık teşvik etmek için bazı ikramlar, oyuncaklar kullanabilirsin.

6) Banyo bittiğinde kuşunun kurumasına izin ver. Kuşun üzerindeki fazla suyu almak için kanatlarını çırpıştıracaktır. Ancak kurudukları bölgenin çok havadar veya fazla serin olmadığından emin ol, üşümesin. 

Muhabbet kuşunu yıkamak zor değil, üstelik ikiniz için de çok eğlenceli bir aktivite olabilir. Özellikle sıcak yaz aylarında suyla oynamaya bayılan minik dostunu bu zevkinden mahrum etmemeni öneririz. Kışın ise iki haftada bir, ayda bir gibi sürelerde, üşümeyeceğinden emin olduğun ortamlar yaratarak bu zevki ona yaşatabilirsin. Su keyfi bittiğinde kısa sürede kuruyabileceği ortamı sağladığından emin ol. Kimi kuş sahipleri kurutmak için saç kurutma makinesi kullanmayı tercih ediyor, fakat biz önermeyiz. Canını yakmadan bir havluyla kurulayabilir, sonrasında sıcak bir odada kendi kendine kurumasını sağlayabilirsin. Bu keyifli aktivitenin tadını çıkarın 🙂 Güle güle kirlensin…

Paylaşan heymypet