Muhabbet Kuşum Su İçmiyor, Ne Yapmalıyım?

Muhabbet kuşum su içmiyor diye dertleniyorsan, dertlerine derman olmaya geldik! Evet belki fazla iddialı oldu ama muhabbet kuşlarının neden su içmediğine dair detaylı yazımızı okuduğunda sen de bize hak vereceksin…

muhabbet kuşum su içmiyor

“Muhabbet kuşum su içmiyor, imdat!”. Bu çığlık, birçok muhabbet kuşu ebeveyninden zaman zaman yükselir. Ancak bu durumun önüne geçmek, biz muhabbet kuşu ebeveynlerinin elinde. O yüzden paniklemeye gerek yok. Yeter ki elimizden geleni yapıp dostlarımızın daha sık su içmesini sağlayalım. Sonuçta su hayattır, haksız mıyız?

Bağlantılı olarak muhabbet kuşları düzenli olarak su içmezse, hastalanabilirler. Fakat ne yazık ki, özellikle yeni muhabbet kuşları evine ilk geldiğinde su içmeyebilir. Bu durum, genellikle korku ve stresle alakalı. Çünkü dostlarımız bir anda bambaşka bir ortamda kendilerini bulunca korkmuş ve güvensiz hissederler. Bu güvensizlik de onları su içmekten alıkoyar. Peki neden? Çünkü o suyu içmek için başlarını eğdiklerinde kendilerini savunmasız sanarlar. Ayrıca, su kabının nerede olduğundan emin olamayabilirler.

Bazen de yeni muhabbet kuşları lıkır lıkır sularını içerler ama… Ortalıkta kimse yokken! Bu yüzden önce dostumuzun gerçekten su içmediğinden emin olman gerekir. Bunun için de kasedeki su miktarına dikkat kesilmeni öneririz. Eğer dostumuzun su içmediğinden eminsen, şimdi geçelim bu durumu düzeltmek için tavsiyelerimize.

Muhabbet Kuşum Su İçmiyor!

Özellikle evine yeni gelen muhabbet kuşlarının su içmeyi bırakmasının nedenleri:

 • Korku: Muhabbet kuşları korktuğunda su içmemeye başlar.
 • Güvenlik hissini kaybetme: Eğer su kaseleri, dostlarımızın kendilerini savunmasız hissetmesine yol açan bir yerdeyse, su içmeyi reddedebilirler.
  Kirli kap veya su: Bulanık bir su, kirli bir kap ya da suya düşen yiyecekler dostlarımızı sudan soğutabilir.
  Koku: Su kabında temizlik malzemelerinden kalan bir koku varsa, ya da kap güçlü bir şekilde plastik kokuyorsa dostlarımız kaptan uzak durabilir.
 • Rekabet: Eğer kafeste birden fazla kuş varsa, belki de bir kuş diğerlerine su bırakmıyordur?

Muhabbet Kuşları Su Olmadan Ne Kadar Dayanabilir?

Muhabbet kuşları, içme suyuna erişim olmadan 24 saatten fazla hayatta kalamaz. Dostlarımız susuz kaldıkça bir müddet sonra organlarında hasar, halsizlik ve hareket bozuklukları ile karşı karşıya gelirler. Sonuçta su, muhabbet kuşları için büyük önem taşır ve dostlarımız susuzken hızla kötüye giderler. Peki dostumuzun genel anlamda susuz kaldığını nasıl anlarız?

Muhabbet Kuşları Ne Sıklıkta Su İçer?

Normal şartlar altında sağlıklı bir muhabbet kuşu, günde en az 2-3 kez su içer. Elbette bazı muhabbet kuşları daha sık bir biçimde su içmeyi tercih ederler. Ancak bu suyu tek seferde çok miktarda değil, azar azar zamana yayarak tüketirler. Bununla birlikte, aşağıdaki faktörlere bağlı olarak dostlarımızın içtiği su miktarında değişimler de gözlenir:

 • Oda sıcaklığı
 • Nem
 • Aktivite düzeyi
 • Yiyecekler
 • Suyun tazeliği

Muhabbet Kuşları Günde Kaç Mililitre Su İçmeli?

Muhabbet kuşlarının günlük su ihtiyacı, yaklaşık 1 çay kaşığı kadardır! Evet, gerçekten bu kadar az! Tabii bu su miktarı, dostlarımızın bedenleriyle de doğru orantılı. O yüzden dostlarımız ufakken bundan bile az su içerler… Ya da normalden daha iri bir muhabbet kuşu, bağlantılı olarak 1 çay kaşığından daha çok su içer. Ancak dikkat, bu kadar az içiyorlar diye su kaplarına da az miktarda su koyma lütfen. Aksi takdirde dostumuz o sığ suya gagasını daldırıp su içemeyebilir.

Peki Muhabbet Kuşunun Su İçtiğini Nasıl Anlarsın?

Muhabbet kuşum su içmiyor iddiasında bulunabilmen için önce dostumuzun su içip içmediğini iyi analiz etmen gerekir. Nitekim bu minik kanatlı dostlarımız, bazen su içmiyormuş gibi görünse de sen görmezken suyu midesine indiriyor olabilir.

Bu yüzden muhabbet kuşunun kasesinden su içip içmediğini:

 • Dolu kaptaki su seviyesini işaretleyip seviyenin düşüp düşmediğini kontrol ederek
 • Dostumuzun kafesini bir gün boyunca telefon kamerasıyla kayıt altına alarak
 • Uyuşukluk, nefes nefese kalma ve garip renkli dışkı gibi susuzluk belirtilerine dikkat ederek anlayabilirsin.

Eğer tüm bu kriterlere dikkat ettikten sonra dostumuzun su içmediğine karar kıldıysan, onu bir şekilde teşvik etmen gerekir.

muhabbet kuşu nasıl serinletilir

Muhabbet Kuşunun Su İçmesini Nasıl Sağlarsın?

Aşağıda sıraladığımız sorunları ortadan kaldırarak muhabbet kuşunun su içmesine yardımcı olabilirsin:

1. Karışıklıktan Kaçın

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne göre kafeslerinde birden çok kap varsa birçok genç kuşun kafası karışıyor. Hangi kapta su, hangi kapta mama, hangi kapta takviye gıdalar olduğunu bilemiyorlar. Bu yüzden de su içemiyorlar! Bu yüzden muhabbet kuşuna kaseyi güvenli ve su ile dolu bir nesne olarak tanıtman önemli. Bunu, kasenin içindeki suyu hafifçe sağa sola sallayarak veya biraz yere dökerek yapabilirsin.

2. Kase Değiştirebilirsin

Muhabbet kuşun su kabının şeklini, boyutunu, rengini veya kokusunu beğenmeyebilir. Evet, dostlarımız zaman zaman böyle seçici davranışlar sergiliyorlar. Bundan dolayı kanatlı dostumuza birden fazla su kasesi sunarak bu sorunu aşabilirsin. En olmadı, çare cam kase. Çünkü camın kokma, tuhaf bir renge sahip olma veya herhangi bir kimyasal kalıntı tutma olasılığı yok!

3. Suyu Renklendirebilirsin

Hayır hayır, gıda boyası ile suya renk katmaktan bahsetmiyoruz! Bazı musluk suları, dostlarımızın hoşuna gitmeyebilir. Bunun için dostlarımıza içme suyu sunmanı öneririz. Baktın ondan da haz etmiyor, suyu daha cazip hale getirmek için meyve veya sebze suyu ekleyebilirsin.

4. Kabın Yerini Değiştirebilirsin

Yukarıda da değinmiştik, muhabbet kuşları zaman zaman kendilerini savunmasız hissetmemek için su içmezler. Bundan dolayı kabı biraz daha kuytu köşe olarak adlandırabileceğimiz bir yere koyman oldukça önemli.

Yazımızı okuduktan sonra önce kanatlı dostlarımızın neden su içmediğini öğrendin. Sonra ne kadar su içmeleri gerektiğini kavradın. Neden su içmeyeceklerine dair fikirler edindin ve bu durumu düzeltmek için tavsiyeler aldın. Tüm bunlardan sonra hala muhabbet kuşum su içmiyor diyorsan, veteriner hekim ziyareti şart. Umarız ki yazımız, bu sorunu çözmende sana yardımcı olmuştur!

Paylaşan heymypet