Kuşumun Kilo Almasını Nasıl Sağlarım?

Kuşlar zaman zaman çeşitli nedenlerden dolayı kilo kaybedebiliyor. Bu durumda kuşunun kilo almasını sağlamak için alabileceğin birçok önlem bulunuyor. Bu içeriğimizde bazı ipuçlarıyla işini kolaylaştırmaya çalışacağız ama öncesinde şu uyarıyı yapalım: Kuşlarda kilo kaybı birçok ciddi sağlık sorununun habercisi olabilir. Bu nedenle her şeyden önce kuşunu en kısa zamanda uzman bir veterinere götürüp, kontrol ettirmelisin. Ardından kuşunun kilo almasını sağlamak için aşağıdaki önerilerimizi değerlendirebilirsin.

Kuşunun Kilo Almasını Nasıl Sağlarsın?

Kuşun çok zayıfladı ve kuşumun kilo almasını nasıl sağlarım diye kendine sormaya başladın! Eğer veterineriniz, kuşunun zayıflamasının altında bir sağlık sorun yattığına karar verirse zaten çözümü için yapılacaklar konusunda da zaten sana yol gösterecektir. Ancak eğer herhangi bir sorun ya da hastalık söz konusu değilse kuşunun kilo almasını beslenmesinde birkaç ufak değişiklik yaparak sağlayabilirsin.

Kuşunun sevdiği yiyecekleri beslenmesine daha fazla katarak tüylü dostunun iştahının açılmasını ve daha fazla yemesini sağlayabilirsin.

KUŞUNUN KİLO ALMASINI SAĞLAYACAK YİYECEKLER

Kuşların çok sevdiği hem lezzetli hem de yüksek kalorili yiyeceklerden biri yerfıstığıdır. Kuşunun yediği yerfıstığı sayısını artırarak tükettiği protein ve yağ miktarını artırabilirsin. Böylece kuşun kolayca kilo alabilir.

Ancak abartmamaya dikkat et. Çünkü kuşlar yemek seçmeleriyle bilinen hayvanlardır. Mama kaplarının içinden bazı taneleri seçip diğerlerini olduğu gibi bıraktıklarına mutlaka şahit olmuşsundur. Bu da zaman zaman bazı besinleri yeterince alamamaları anlamına gelir. O nedenle özellikle egzotik kuşlar için tohum yemlerden ziyade pelet yemler önerilir.

Kuşunun Kilo Almasını Nasıl Sağlarsın?

Peki, kuşumun kilo almasını başka nasıl sağlarım? Kuşuna kilo almasını sağlamak için verebileceğin bir diğer şey de ayçiçeği çekirdekleridir. Akşam yemeği olarak ya da gün içinde atıştırmalık olarak birkaç çekirdek yiyen kuşun bol miktarda yağ ve protein almış olur. Özellikle muhabbet kuşu, ara papağanı gibi çengel gagalı kuşlar bu çekirdekleri çok severler.

KUŞUNA KİLO ALDIRIRKEN BUNLARA DİKKAT!

Kuşunun kilo almasını sağlayacak bir diğer şey de akdarıdır. Ancak akdarıyı kuşunun beslenmesine dahil ederken dikkatli olmanda fayda var. Çünkü bu yemler yüksek kalorili olmakla birlikte fazla besleyici değildir, yani boş kalori içerirler. O nedenle örneğin kuşun için yapacağın minik krakerlerde akdarı kullanarak tüylü dostunun alacağı kalorilerin yanına çeşitli vitaminler ve mineraller de eklemelisin.

Bunların dışında kuşunu her gün tartmak için bir tartı almanı tavsiye ediyoruz. Kuşunun ağırlığında 25 gram ve üzeri dalgalanmalar görüyorsan hemen veterinerinize başvur. Acil önlem almamak kuşunun sağlığına geri dönülmez zararlar verebilir.

Kuşun İçin Vitamin Deposu Atıştırmalık Önerileri

Paylaşan heymypet