Kuşun İçin Vitamin Deposu Atıştırmalık Önerileri

Kuşunun nasıl beslendiği sağlığı açısından çok önemli. Bu nedenle kuşun için hem lezzetli hem de çeşitli yiyecekler seçmeye çalışman gerek. Özellikle vitamin açısından zengin yiyecekler, kuşların sağlıklı olması için kesinlikle ihmal edilmemeli. Senin için kuşunun zevkle yiyeceği 5 basit vitamin kaynağını aşağıda sıraladık.

Kuşun İçin Vitamin Deposu Atıştırmalık Önerileri

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

Ispanak, pazı ve kaşık marul gibi yeşil yapraklı sebzeler, besin değerleri açısından oldukça zengin olmanın yanı sıra ev kuşlarının beslenmesine de farklılık katabilir. Örneğin ıspanak vitamin dışında omega 3 yağ asitleriyle de doludur ve bu da kuşunun derisine ve tüylerine sağlık kadar.

KAVUN VE KARPUZ

İnsanlar için anti-aging etkisiyle bilinen kavun ve karpuz, kuşun için de çok faydalıdır. Bu kategoriye balkabağını da dahil edebiliriz. Tüm bu meyveler kuşunun sindirimini kolaylaştıran birer lif deposu olmanın yanı sıra kuşunun bağışıklığını güçlendiren C vitamini de içerirler.

ORMAN MEYVELERİ

Orman meyveleri ve diğer koyu renkli meyvelerdeki antioksidanlar, kuşların tüylerine sağlık katar. Özellikle yabanmersini C ve K vitaminiyle dolu lezzetli bir kuş atıştırmalığı olarak bağışıklık ve dolaşım sistemini düzenler. Haftada birkaç kez azar azar verebilirsin ama fazlasından kaçın. Aksi takdirde fazla şeker tüketimi kuşunun sağlığına zarar verir.

BAKLAGİLLER VE FİLİZLER

Baklagiller ve filizler bütün kuşlar için sağlıklı bir beslenme takviyesi olabilir. Protein zengini baklagiller kuşlar için hem eğlenceli hem de lezzetli gıdalardır. Dilerseniz baklagilleri meyvelerle karıştırıp kuşuna tanımadığı lezzetleri tatması için geçerli sebepler yaratabilirsin. Kuşun baklagilleri sevmiyorsa o zaman filizleri denemeni tavsiye ediyoruz. Kuşunun yemindeki darı tanelerinden birkaç tanesi ıslak bir peçetenin içinde pencere kenarına yerleştirmen yeterli. Birkaç gün içinde tazecik vitamin deposu filizlerin olacak.

HAVUÇ

Taze havuç da kuşun için çok faydalıdır. Göz sağlığına destek olan vitaminler içeren havuç ayrıca sert olması sayesinde kuşunun güçlü çene kaslarını çalıştırmasına da yardımcı olur. Ancak bu sebzeyi de kuşuna vermeden önce iyice yıkamayı unutma ve mümkünse organik ürünler seçmeye çalış. Böylece kuşunun kimyasallar ve tarım ilaçları yemesiyle ilgili endişe duymamış olursun.

Kuşunun iştahı kapandıysa sebebinin depresyon olabileceğini biliyor muydun?

Paylaşan heymypet