Gloster Kanarya

İngiltere’nin Gloucestershire kentinden adını alan Gloster Kanarya ya da diğer adı ile Glorya Kanaryası, 1920’li yıllarda üretilmeye başlanmıştır. 1960 yılında Amerika’ya getirilerek ünü İngiltere’nin dışına taşan bu kuşlar, ülkemizde de çok popülerdirler. Glorya Kanaryaları’nın iki çeşidi bulunmaktadır. Corona adı verilen ilk Glorya Kanaryası türünün başında şapkayı andıran tüyler bulunmaktadır. Bu tüyler, kuşun yüzünü tamamen kapatır ve Gloster Kanaryası’nı özel bir kuş haline getiren de bu özelliktir. Gloster Kanaryası’nın ikinci bir türü ise Consord’dur. Consord Kanaryası’nda şapka benzeri tüy yapısı bulunmadığı için “Şapkasız Glorya Kanaryası” adını alır.

Gloster Kanarya Özellikleri

• İngiltere’nin Gloucestershire kenti anavatanlarıdır.

• Ortalama olarak 12 santimetre boyundadırlar.

• En belirgin fiziksel özellikleri yüzlerini kapatan şapka biçimindeki tüylerdir. Bu tüylerin arasından gözlerini görmek neredeyse imkansızdır. Bu tüy yapısı Corona adı verilen türünde de bulunur. Consord Glorya Kanaryası’nda bu tüy yapısına rastlanmaz.

• Tüyleri diğer kanarya türlerinden farklı olarak vücutlarına yapışık şekilde, düz ve oldukça parlaktır.

• Tüy renkleri genellikle sarı tonlarında olup başlarındaki şapka misali tüyler kahverengidir.

• Göğüs kısımları yuvarlak ve geniştir.

• Çok fazla ötmezler. Erkekler dişilere göre daha ötücüdür ve sesleri dişilerden daha güzeldir.

• Bu kuşlarda cinsiyet ayrımı yapmak çok zordur. Fiziksel özellikleri çok benzeyen erkek ve dişi Gloster Kanaryalarının cinsiyetlerini belirlemek için seslerine ve ötüşlerine bakılır. Fakat erkeklerinin tüyleri biraz daha parlak ve canlı renklerden oluşur.

• Yavruları 18 ila 21 gün sonra yumurtadan çıkar.

• Sağlam ve dayanıklı kuşlardır. Fakat soğuk hava şartları ile sürekli hava akımı olan yerlerde ciddi şekilde hastalanabilirler. Ayrıca ısı değişimlerinden çok etkilenirler.

• Bronşit, astım, zatürre gibi solunum yolları problemleri ve pullanma bu kuşlarda sık görülen rahatsızlıklardır.

• 10 ila 12 yıl arasında bir ömre sahiptirler.

Gloster Kanarya Çeşitleri Nelerdir?

Corona Gloster ve Consorts Gloster olarak iki türü bulunmaktadır. Corona Gloster başının üzerinde bulunan ve bir şapkayı andıran benzersiz şekildeki tüyleri ile tanınmaktadır. Consord Gloster türünde ise baş üzerinde şapka bulunmaz ve tüyler düzdür.

Bu kanarya türünün farklı pek çok rengi bulunmaktadır. Tüyleri çoğunlukla renk kombinasyonları şeklindedir. Sıklıkla sarı, kahverengi, gri, yeşil, beyaz, tarçın ve buz grisi renklerinin birleşimleri şeklindedir. Bu türün tüyleri kabarık değil aksine vücuduna yapışıktır.

Gloster Kanarya Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Her kuş gibi kanaryalar da hassas hayvanlardır ve onların yaşam kalitesini artırmak için temiz ve geniş bir kafes gereklidir. Gloster Kanaryası’nın yaşam alanı olan kanarya kafesleri hijyenik olmalı ve düzenli olarak temizlenmelidir. Ayrıca su kapları ile yemliklerin de her gün temiz kalması sağlanmalıdır. Kafes genişliği ise kuşa oyun oynayacağı ve tüm yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayacağı alanı verecek kadar fazla olmalıdır. Glorya Kanaryası’na özel olarak tel kafesler tercih edilmelidir. Çünkü Gloster Kanaryası’nın tüy yapısı elektriklenmeye müsaittir ve plastik malzemeler onlara zarar verir.

Glorya Kanaryası için yem seçerken nemlenmeye yatkın olmayan ürünlerin satın alınması önemlidir. Nemli gıdalar ve yemler tüm kuşların bağırsaklarında rahatsızlık yaratırken bu kanaryalarda olumsuz sonuç daha sık görülmektedir. Keten tohumu gibi gıdalar Glorya Kanaryaları’nın tüylerini sağlıklı ve parlak hale getirdiği için bu kuşların beslenme programlarında sıkça yer almalıdır. Ayrıca belirli ölçülerde yeşil sebze de Glorya Kanaryasına faydalı olacaktır.

Gloster Kanaryaları, her ne kadar sağlıklı kuşlar olsalar da soğuk hava şartlarına dayanıklı değillerdir. Soğuk ve rüzgâr onlar için ölümcül hastalıklara yol açan bir etkendir. Kanaryanızı solunum hastalıklarına karşı korumanızın yolu kafesini esintinin olmadığı, en az 20 derece civarında bir sıcaklığı bulunan mekanlarda konumlandırmanızdır.

Gloster Kanarya Kaç Yıl Yaşar?

10-15 yıl yaşarlar.

Gloster Kanarya Tüy Döker Mi?

Sağlıklı bir tüy devresi, doğru birkaç kuralı izleyerek atlatılabilir.Unutulmamalıdır ki Glosterler küçük bedenleri ile ters orantılı olarak uzun tüylere sahiptirler.

1.Tüy dönemi, hassas üreme mevsiminden sonra, soğuk ve karanlık kış aylarından önce gerçekleşir.


2.Tüy dökümünü geçirecekleri ortam temiz olmalıdır.Bu dönemden önce yavrulara iyi bakılmalıdır.

3.Kafeslerin, salmaların bulunduğu yerler iyice havalandırılmalıdır.

4.Tüylerin büyümesine izin veren zengin proteinli bir besin programı yapılıp, uygulanmalıdır. Özellikle yumurta mamaları ve ıslatılmış tohumlar eksik edilmemelidir.


5.Değişmez bir kural olarak, tüy dökümü süresince banyo ihtiyaçları karşılanmalı ve banyo basınçlı ılık sprey uygulaması ile bitirilmelidir.


6.Bu önemli dönemde stres faktörü ortadan kaldırılmalı, rahatsız olmayacakları bir ortam sağlanmalıdır.


7.Tüy dökümü Glosterler için en stresli zamandır.Bunun için çok kalabalık olmayan kümesler hazırlanmalıdır.Tüy dökümü bilindiği gibi bir hastalık değildir.Fakat dönem atlatılıncaya kadar sessizliğe ve durgunluğa ihtiyaç duyarlar.Gerekirse küçük gruplar halinde ve tek tek de tüy döküyor olabilirler. 
Erkek kuşlar, tüy dökümünün başlangıcından sonuna kadar ayrı olmalıdırlar.Ayrıca gösteri yapan genç, zarif dişilerinde ayrılmasında fayda vardır.Bu arada gösteri kafesine alıştırma acele edilmeden, tatlılıkla tüy dönemi boyunca sürdürülmelidir.Burada potansiyeli olan kuşun, tüy dökümünden dolayı perişan halde olmamasına dikkat edilmelidir. 
Gloster kanaryaların tüm potansiyelini ortaya çıkarmak iyi barınak ve doğru beslenmeyle olur.

Tüy dökme şöyle tanımlanır: Üreme sezonunda elden edilen yavruların Gloster olmalarının sağlandığı zaman, iyi bir kış geçirmeleri ve önümüzdeki sezon sorunsuz üremelerinin temellerinin atıldığı bir dönem olacaktır.

Gloster Kanarya Şarkı Söyler Mi?

Gloster kanaryası kendilerine, sadece zarif görünümü için değil, aynı zamanda şarkı söyleme yeteneği ile de hayran bıraktırır.

Diğer kanaryalar kadar iyi şarkı söyleyemeseler de, şarkı söyleme yetenekleri sadece çığlık atan, cıvıldayan veya ciyaklayan bazı kuşların çok önündedir.

Ancak, şarkı söyleyenin yalnızca erkek Gloster kanarya olduğunu unutmayın. Dişi Gloster kanarya tatlı bir sese sahiptir ama şarkı söyleyemezler.

Paylaşan heymypet