Lori Papağanı

Geveze Lori ya da gökkuşağı papağanı olarak de bilinen bu göz alıcı papağan oldukça hareketli bir yapıya sahiptir. Başından kuyruğuna kadar rengarenk tüyleriyle seni büyüleyecek olan Lori papağanlarının ana vatanları Endenozya’dır. Avustralya’nın kıyı bölgelerinde de sıkça görülürler. Tazmanya, Yeni Zelanda ve Hong Kong’da da yaşarlar. Doğal ortamları yağmur ormanları olan bu tür, günde 40 kilometre kadar uçabilir. Ortalama yaşam süreleri 30 yıl olan bu güzel canlıların, yetişkinleri 30 santimetre civarındadır. Oyuncu ve ilgi çekmekten hoşlanan kuşlardır. Bu özellikleriyle oldukça neşeli bir canlı olan bu hayvan diğer kuş türlerine agresif olduğu için başka kuşlarla yaşamayı tercih etmezler. Ama kendi türleriyle yaşamaya meyillidirler. Zekâları sayesinde kafesten kaçış planları yapabilirler. Adından da anlaşılacağı üzere konuşmayı öğrenebilirler. İşte Lori papağanı hakkında detaylar…

Lori Papağanı Özellikleri

-Çok zeki canlılardır.

-İnsanlara karşı sevecendirler.

-Diğer kuş türlerine agresif davranırlar.

-Alanlarına karşı çok korumacıdırlar.

-Son derece oyuncudurlar.

-Özgürlüklerine düşkün oldukları için geniş alanlarda yaşamak isterler.

-Konuşmayı hızlı öğrenirler ve mükemmel konuşurlar.

-Çok geveze oldukları için sürekli öterler.

-Su bazlı beslenirler.

-Dillerinin ucu fırçalıdır.

-Çok meraklı canlılardır.

-Fiziksel ve zihinsel egzersizleri az olursa depresyona girip tüylerini yolabilirler.

Lori Papağanlarının Bakımı

Bakımları kolay olan geveze Lori papağanını, yavru olarak aldığında sana ve büyüdükleri ortama alışmaları daha kolay olacaktır. Ama çok ilgi beklerler. Bu yüzden onlarla fazlaca vakit geçirmene ihtiyaç duyarlar. Oyuncu yapıları nedeniyle bakmaktan çok keyif alacağın bir kuştur. Ona alacağın oyuncaklar da onu oyalayacaktır. Loriler çok zeki kuşlar oldukları için kafesleri kesinlikle kilitli olmalıdır. Zekâları hileye ve plan yapmaya olanak sağladığı için kaçabilecekleri her yer kilitli ve kapalı olmalıdır. Kafesleri ise metal malzemeden ve sağlam seçilmelidir. Çünkü Loriler zekâları ile gagalarının gücünü birleştirerek basit malzemeden yapılmış ya da ahşap kafesleri tahrip edip kaçarlar. Lori papağanları, doğal yaşam koşullarında çok uzun sürelerce uçtukları için içgüdüsel olarak geniş alanlarda yaşamak isterler. Kafes boyutunu mümkün olduğu kadar büyük tutmakta fayda vardır.

Kendi türlerinden kuşlarla bir arada yaşayabilmelerine karşın, diğer kuş türlerine agresif davranışlar gösterebilirler. Kendi bölgelerine çok korumacı olan Loriler kendi türleriyle birlikte beslenmelidirler. Loriler geveze oldukları için sürekli ses çıkarırlar. Bu nedenle herkesin evde besleyebileceği bir canlı değildir. Her evcil hayvan gibi Lori papağanları da temiz bir yaşam alanı ve suya ihtiyaç duyar. Loriler sıvı bazlı beslendikleri için dışkılarını temizlemek zordur. Kafesi koyacağın yeri belirlerken kolayca temizleyeceğin bir lokasyon olmasına ve etrafta kirlenecek eşyaların olmamasına dikkat et. Ama korkma, Loriler zeki oldukları için tuvalet eğitimi verilebilen canlılardır. Yeme alışkanlıkları nedeniyle bakteriyel enfeksiyonlar Loriler’de çok görülür. Bunu önlemek için yemek kaplarını her gün temizlemeli ve sularını sürekli temiz tutman gerekir.

Lori Papağanı Nasıl Beslenir?

Lori papağanlarının yavru olarak alınması ve sana alışana kadar elinle onu beslemen önerilir. Doğada çiçek polenleri ve nektar ile beslenirler. Dillerinin ucundaki fırça benzeri yapı onların nektar ve polenleri ayırt etmelerini sağlar. Evde ise onlar için özel üretilen hazır nektarlarla beslenebilirler. Bu besinler Lori papağanlarına günde iki ya da üç kez verilebilir. Obur kuşlar olan Loriler, neredeyse günün 3 saatini yem yiyerek geçirirler. Yemleri her gün taze olmalıdır. Yoksa sindirim problemleri yaşayabilirler. Lorilere turunçgiller verilmez. Limon, portakal ve mandalinayı ondan uzak tutmalısın. Bunun dışında günde bir kez taze meyve ile beslenme takviyesi yapabilirsin. Yulaf ve yeşil sebzeler de papağanının beslenmesi için destekleyici olur. Loriler tohum gibi sert yiyeceklerle beslenemez. Sert yiyecekler Lorilerin dillerindeki fırça benzeri yapıya zarar verir. Çikolata, kahve ve alkol içeren herhangi bir gıda maddesi bu canlıları zehirler.

Lori Papağanı Ne Kadar Yaşar?

Lori papağanı 30 yıl yaşamaktadır.

Lori Papağanı Konuşur Mu?

Lori papağanları konuşur. Konuşmayı hızlı öğrenirler ve kusursuz konuşurlar. Hatta çok gevezedirler.

Lori Papağanı Cinsiyet Ayrımı Nasıl Yapılır?

Aynı yaştaki Lori papağanlarından erkekleri daha büyük olur. Erkek lori papağanı çiftleşmek istediğinde dişinin dikkatini çekmeye çalışacak hareketler yapar. Ancak bunun için en azından 18 aylık olmalarını beklemek gerekir. Kesin yöntem veteriner tarafından uygulanacak endoskopi ya da DNA testidir.

Paylaşan heymypet