Kuşunun Yaşını İnsan Yaşına Nasıl Çevirirsin?

Bir kuşun ömrü, türlerine bağlıdır. Çünkü kuşların yaşam beklentileri büyük ölçüde değişir. Büyük kuşlar genellikle küçük kuşlardan daha uzun ömürlüdür. Aslında, çoğu büyük papağan türünün ömrü insanlara benzer. Hatta bazı durumlarda daha uzundur. Ancak, diğer kuşlar için hayatta nerede olduklarını hesaplamak için biraz matematik yapman gerekir. İşte kuşunun yaşını insan yaşına nasıl çevirirsin? Cevabı!

Evcil Kuş Ömürleri

Birçok büyük papağanın vücudunun yaşlanma hızı, ortalama bir insanınkine oldukça benzer. Bu, kuşların orta yaş ve yaşlılık gibi yaşam evrelerine yaklaşık olarak insanlarla aynı zamanda girdiği anlamına gelir. Aynı yaşam evrelerinde artrit gibi yaşa bağlı sağlık sorunları geliştirirler. Ancak bu büyük ölçüde genetiklerine, diyetlerine ve egzersizlerine bağlıdır.

Yaşam süreleri çok daha kısa olduğu için birçok küçük türün yaşam evresini belirlemek o kadar kolay değildir. Evcil hayvan olarak popüler olan bu kuşların bazı örnekleri arasında sultan papağanı, muhabbet kuşları ve quaker papağanları sayılır. Bu özel türler, kaliteli bakım ile ortalama 20 yıllık bir yaşam beklentisine sahiptir.

Bir insanın ortalama yaşam beklentisi yaklaşık 80 yıldır. Yani 10 yaşındaki bir sultan papağanı aslında “insan yıllarında” yaklaşık 40 yaşındadır diyebiliriz. Sultan papağanının o noktada orta yaşlı olduğu doğru. Ancak, bu tür bir hesaplama her zaman işe yaramaz. Sultan papağanları genellikle 1 yaşında yetişkinliğe ulaşır. Ancak insanlar için aynı durum söz konusu değildir.

Her büyüklükteki kuş, yetişkinliğe insanlardan daha hızlı ulaşma eğilimindedir. Bu da onlara vahşi doğada hayatta kalma ve üreme şansı verir. Ancak bir kuşun tam olarak hangi yaşta orta yaşlı olduğunu ve ne zaman yaşlı olduğunu belirlemek için yeterli bir araştırma yok. Yine de, insanlar gibi, bir kuşun yaşamının kabaca ilk üçte birinin büyümenin en üst düzeye çıkmasını, sonraki üçte birinin yaşa bağlı birkaç sorunla birlikte yetişkinliğe geçmesini ve son üçte birinin yaşa bağlı düşüş göstermesini bekleyebilirsin.

Evcil Kuşunun Uzun Bir Ömür Elde Etmesi İçin İyi Bir Bakım Nasıl Olmalıdır?

Kuşun yaşlandıkça, bol yapraklı yeşillikler, sebzeler, bazı meyveler, tahıllar, kuruyemişler, tohumlar ve peletleri içeren sağlıklı bir diyetle vücudunu desteklemek önemlidir. Kuşunun günlük diyetinde çeşitlilik olduğundan emin olman gerekiyor.

Ayrıca, tamamen tohumlu bir diyetin genellikle kuşlar için önerilmediğini de unutma. Tohumlar yağ oranından yüksektir. Aynı zamanda birçok vitamin ve mineralde eksiktir. Ayrıca, birçok ticari tohum karışımında sıklıkla yapay renklendirme gibi sağlıksız katkı maddeleri bulunur. Sadece tohum yiyen kuşların genellikle donuk ve kırılgan görünen tüyleri vardır. Özellikle kuş orta yaşa geldiğinde yağlı karaciğer hastalığı gibi bu beslenmeden kaynaklanan daha ciddi sağlık komplikasyonları ortaya çıkabilir. Bazı tohumlar genel olarak sağlıklı bir kuş beslenmesinin bir parçası olur. Ancak ömrünü uzatmak istiyorsan kuşunu beslediğin tek şey bu olmamalıdır.

Kuşunu sağlıklı ve mutlu tutmak için başka bir faktör de rutinidir. Yeterli miktarda egzersizin yanı sıra her gece yaklaşık 12 saat kesintisiz uyku içeren bir program planla. Fiziksel olarak aktif olmaları için yeterli alan ve teşvik (oyuncaklar gibi) verilmeyen kuşların, yeterince egzersiz yapmayan insan meslektaşlarına çok benzer şekilde, tipik olarak daha kısa ömürleri vardır.

Son olarak, kuşun için bir kuş veterineri ile düzenli sağlık kontrolleri planla. Sağlık sorunlarının erken evrelerinde yakalanması, bir kuş için yaşam anlamına gelebilir. Ayrıca veteriner, kuşunun eklem sertliği gibi yaşa bağlı herhangi bir sorun geliştirmeye başlayıp başlamadığını belirleyebilir. Bu semptomları hafifletmek ve kuşunun kaliteli yaşam yıllarını uzatmak için atabileceğin adımlar vardır.

 

Paylaşan heymypet