Kuşunun Seveceği Atıştırmalık. Kuşlar İçin 3 Ev Yapımı Atıştırmalık Tarifi

Evlerimize keyif katan renkli dostlarımız kuşların sağlığı için beslenme çok önemli. Piyasada satılan kuş yemleri bu ufaklıkların beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretiliyor ancak kanatlı dostunun damak zevkini biraz çeşitlendirmek, beslenmesine ekstra vitaminler ve mineraller katmak istersen işte kuşunun çok seveceği atıştırmalık tariflerimiz…

Kuşunun çok seveceği atıştırmalık tarifleri

KUŞLAR İÇİN ATIŞTIRMALIKLAR

POŞE OMLET

Yumurta senin için olduğu kadar kuşun için de çok faydalı bir yiyecek. Kuşunun çok seveceği atıştırmalık bir omlet yapmak ise çok basit:

İki adet yumurtayı sağlam bir poşete kır. İçine ayçiçeği, darı hatta kuşların yemesi zararlı olmayan meyve ve sebzelerden birkaç parça ekle. Özellikle muhabbet kuşu için zararlı ve yararlı meyveleri buradan öğrenebilirsin. Poşeti havasını aldıktan sonra sıkıca kapatıp 13-14 dakika kaynamış suyun içinde beklet. Omletin hazır!

Şimdi tek yapman gereken yumurtayı poşetin içinden dikkatle çıkarıp oda sıcaklığına gelene kadar bekletmek.

Omleti kafese koyup kuşunun bu lezzetin keyfini çıkarmasını izle. Ancak bir saatin sonunda yenmemiş omlet kalırsa kafesten alıp çöpe atmanı tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde bakteri üremesine yol açabilir.

Kuşunun çok seveceği atıştırmalık tarifleri

YULAF KITIRI

Tahıllar kuşun için çok faydalı yiyecekler. Örneğin yulafla çok basit kuşunun seveceği bir atıştırmalık yapabilirsin.

Bunun için 1 su bardağı yulafı bir kaseye boşalt. Üzerine 1 adet yumurta kır ve karıştır. Dilersen ekstra kalsiyum için yumurtanın kabuğundan bir parçayı da ekle. 2-3 yemek kaşığı da bal ilave edip karışımı hafifçe yağlanmış bir tepsiye ser. Fırını 180 derecede ısıtıp tepsiyi fırına ver ve 8-10 dakika kadar pişir.

Fırından alıp oda sıcaklığına gelmesini beklediğin kıtırları ufak parçalara ayır. Bu atıştırmalık buzdolabında 3 gün dayanabilir. Papağanının tadına doyamayacağı bir başka granola tarifine de buradan ulaşabilirsin.

TAZE FİLİZLER

Kuşuna protein ve A vitamini takviyesi yapmanın en kolay yolu taze filizler yedirmek.

Tek yapman gereken kuşunun yem karışımından bir parça alıp nemli bir kağıt havlunun ya da pamuğun arasına koymak. Yemleri ılık ve güneşli bir pencere önüne yerleştir ve 24 saat burada beklet. Bu sürenin sonunda yemler filizlenmiş olacak. (Eğer filizlenmiyorsa yemler bayat demektir. O durumda kuru halini de kuşuna vermeni tavsiye etmiyoruz.)

Paylaşan heymypet