Kuşlarda Tırnak Kesme Zamanı Geldiği Nasıl Anlaşılır? Kuşumun Tırnaklarını Kesmeli Miyim?

Evinde muhabbet kuşu, papağan gibi bir kanatlı dostla birlikte yaşıyorsan, zaman zaman dostunun tırnaklarının kesilmesi gerektiğini de biliyorsundur muhtemelen. Fazla uzamış tırnaklar hem kuşunun sağlığına zararlıdır hem de senin için tehlikeli olabilir. Peki kuşlarda tırnak kesme zamanı geldiği nasıl anlaşılır? İşte çok işine yarayacak birkaç ipucu…

Kuşlarda Tırnak Kesme

Öncelikle şunu söyleyelim: Bazı kuş ebeveynleri tırnak kesme sürecinde uzmanlardan destek almayı tercih ederken bazıları bunu evde kendi yapar. Bu seçeneklerin biri diğerinden daha doğru ya da yanlış değildir. Bu nedenle sen kendini hangisiyle daha rahat hissediyorsan onu yapabilirsin. İkincisi kuşlarda tırnak kesme sıklığı türden türe değişir. Dahası kuşun sağlığı ve nasıl bir ortamda yaşadığı da bu aralığı belirleyen faktörlerdendir.

Gelelim kuşunun tırnaklarının kesilme zamanının geldiğini gösteren işaretlere…

Eğer deneyimli bir kuş ebeveyniysen, dostunun ayaklarına baktığında tırnaklarının fazlaca uzamış olduğunu rahatça görebilirsin. Ama eğer kuş bakımı hakkında fazla bilgili değilsen, en baştan uzman bir veterinerden bilgi almanı ve olması gereken uzunluğu öğrenmeni tavsiye ederiz. Bu sayede kuşunun tırnaklarının boyunu takip edebilir, başka olası sağlık sorunlarını da takip edebilirsin.

TÜNEMEKTE ZORLANIYORSA TIRNAKLARI UZAMIŞTIR

Kuşunun tüneme davranışlarında değişiklikler olması da ayağında bir rahatsızlık olduğu anlamına gelebilir. Ağırlığını ayaklarından bir tanesine mi veriyor? Tünemek yerine kafesin dibinde oturmayı mı tercih ediyor? Bu tür davranış değişiklikleri gözlemliyorsan kuşunun ayaklarında bir rahatsızlık olduğundan şüphelenmelisin. Tabii ilk olarak da aklına fazla uzamış tırnaklar gelmeli. Çünkü tırnakların fazla uzaması kuşların tünemesini zorlaştırır.

Böyle bir durumda tırnakları kısaltmakla işe başlayabilirsin. Eğer sorun buysa kuşun kısa sürede her zamanki gibi davranmaya başlayacaktır. Ama eğer davranış değişikliği sürüyorsa o zaman ciddi bir sağlık sorunu da söz konusu olabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden veterinerinize başvurmanı tavsiye ederiz.

Kuşlarda Tırnak Kesme

Kuşlarda tırnak kesme zamanının geldiğinin bir diğer göstergesi kuşunun hareket etmekte zorlanmasıdır. Çünkü kuşlar yürümek, yiyecekleri kavramak, tırmanmak, oyuncaklarıyla oynamak ve tüneklerine tutunmak için ayaklarını kullanırlar. Tırnakları fazla uzadığında bu eylemlerin çoğunu yapamaz hale gelirler.

Eğer kuşunun tırnakları senin giysilerine, yiyecek parçalarına ya da başka yüzeylere takılıyorsa, tırnak kesme zamanı gelmiş demektir. Doğru boydaki tırnaklar kuşunun tutunmasını kolaylaştıracak ama hareketlerine engel olmayacak uzunlukta olmalıdır.

DERİSİNDE YARALAR VARSA ÖNCE TIRNAKLARINI KONTROL ETMELİSİN

Kuşunun tırnaklarının kesilme zamanı geldiğini gösteren bir diğer işaret de derisinde pütürlü ve kabuk tutmuş kısımlar olmasıdır. Birçok hayvan gibi kuşlar da tırnaklarını kaşınmak için kullanırlar. Ancak tırnakları fazla uzadığında, kaşınırken derilerini yırtıp kendilerine zarar verebilirler. Bu durum zaman zaman kanamaya ve yaralara da yol açabilir.

Eğer kuşunun derisinde böyle yaralar görürsen tırnaklarını biraz kısaltmanda fayda var. Ancak tırnakları kısaltmana rağmen yaralar bir-iki gün içinde kaybolmadıysa, o zaman acilen veterinerinizin kapısını çalmalısın çünkü ciddi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya olabilirsin.

Son olarak kendi ellerin de kuşunun tırnaklarının uzunluğu konusunda sana fikir verebilir. Eğer kanatlı dostunla oynadığında ellerin ve kolların çizik içinde kalıyorsa o zaman tırnakların kesilme zamanı gelmiş demektir. Tırnaklar kısayken de eline ya da koluna hafifçe batabilir bu çok normaldir. Ama eğer derin çiziliyorsa o zaman tırnakların kesilmesi zamanı gelmiş demektir.

Kuşum Neden Ters Duruyor? Muhabbet Kuşlarında Ters Durma Alışkanlığı

Paylaşan heymypet