Kuşlar İçin Zehirli Yiyecekler Arasında En Sık Tüketilen 10 Tanesi

Kuşlar çok sosyal ve cana yakın hayvanlar. Bu nedenle birçoğumuz yemeğe otururken kuşumuzu da yanımıza almaktan ve tabağımızdakileri gagalı dostumuzla paylaşmaktan büyük keyif alıyoruz. Bu durum hem senin için hem de kuşun için çok keyifli olabilir ancak ufaklığa yedirmemen gereken bazı insan yiyecekleri olduğunu da unutmamalısın. İşte kuşunu zehirleyebilecek, hayatını tehlikeye atabilecek kuşlar için zehirli yiyecekler…

Kuşlar için zehirli yiyecekler

KUŞLARA ZEHİRLİ YİYECEKLER

Kuşlar için zehirli yiyecekler arasından insanların en çok tükettiği 10 tanesini aşağıda sıraladık. Bu yiyecekleri kuşuna vermekten kesinlikle kaçınmalısın. Eğer kuşuna ellerinle mama hazırlamak istersen bu içerikteki atıştırmalık tariflerini deneyebilirsin.

ÇİKOLATA

Çikolata birçok hayvan için olduğu gibi kuşlar için de zararlı bir yiyecek. Çikolata zehirlenmesi önce kuşların sindirim sistemini etkileyerek kusmaya ve ishale neden oluyor. Zamanında müdahale edilmezse ilerleyen aşamada, kuşların merkezi sinir sistemi de çikolatadan olumsuz etkileniyor. Bu durumda önce nöbetler görülüyor ardından da maalesef ölüm söz konusu olabiliyor.

ELMA ÇEKİRDEKLERİ

Elmalar gül ailesinin kiraz, şeftali, kayısı ve armut gibi diğer üyelerinde de olduğu üzere çekirdeğinde siyanür içeren meyveler. Elmanın meyvesi kuşunun ağzına layık ama çekirdeklere çok dikkat et. Elmanın kabuğu da tarım ilacı kalıntıları taşıyabildiğinden zehirli olabilir. Bu nedenle kuşuna elma verirken kabuğunu soymayı ihmal etme.

Kuşlar için zararlı yiyecekler arasında elma çekirdekleri de var

ALKOL

Sorumluluk sahibi bir hayvan dostu tabii ki kuşuna alkol vermez ancak serbest dolaşan kuşların gagalarını ebeveynlerinin kadehlerine soktukları zamanlar da olabilir. Alkol kuşlar için zehirli yiyecekler arasında olup kuşların organ sistemlerine zarar vererek ölümcül olabilir. Bu nedenle evde ortalıkta içki varsa kuşunu kafesine kapatmalısın.

TUZ

Tüm canlıların sağlığı için metabolizmada sodyumun önemli bir yeri var ancak çok fazla tuz kuşlarda aşırı susuzluk, dehidratasyon, böbrek bozukluğu ve ölüm gibi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu nedenle kuşunun yediği tuzlu gıdaları sınırlamanda fayda var.

AVOKADO

Bu meyvenin derisinin ve çekirdeğinin evde yaşayan kuşlarda kalp yetmezliğine yol açabileceği tespit edilmiş. Avokadoların içindeki zehir seviyesi konusunda tartışmalar olsa da tedbiri elden bırakmamanı tavsiye ediyoruz. Özellikle muhabbet kuşları için zararlı diğer meyvelerin listesine de bir göz atmalısın.

MANTAR

Mantarların kuşların sindirim sistemlerinde rahatsızlığa yol açtığı biliniyor. Bazı türlerin şapkaları ve kökleri karaciğer yetmezliğini tetikleyebiliyor. Kuşunun çiğ ya da pişmiş mantar yemesine izin vermemelisin.

Kuşlar için zararlı yiyeceklerden biri de mantar

DOMATES YAPRAKLARI

Domatesler ve patatesler etli kısımları kuşuna vermen söz konusu olduğunda tamamen güvenli bitkiler. Ancak kökleri, dalları ve yaprakları kuşun için çok ama çok zararlı. Kuşuna domates yedirirken iyice yıkadığından ve yeşil kısımlarını güzelce kestiğinden emin ol. Öte yandan domates fazla asitli bir sebze (meyve?) olduğundan kuşuna vermek için pek doğru bir seçenek de olmayabilir.

KAFEİN

Kola, kahve ve çay gibi kafeinli içecekler, kuşun için fazlasıyla zararlı olabilir. Kafein kuşların kalplerinde artan atış hızı, aritmi be kalp krizi gibi sorunlara yol açar. Onun yerine kuşuna tamamen doğal bir meyve ya da sebze suyu ya da bir smoothie ikram edebilirsin.

SOĞAN

Soğan ve sarımsağın toz haline getirilmiş olarak az miktarda tüketilmesinde sakınca olmasa da fazla soğan tüketimi kusmaya, ishale ve diğer sindirim sorunlarına yol açabilir. Uzun süre soğan tüketimi halinde kuşlarda hemolitik anemi adı verilen kan problemi meydana gelebilir. Bu da uzun vadede solunum yetmezliği ve ölümle sonuçlanır.

KURU BAKLİYAT

Kuru bakliyatların pişmiş halleri kuşların çok sevdiği atıştırmalıklardandır ancak çiğ bakliyatlar kuşlara zarar verebilir. Pişmemiş fasulyelerde hemaglutinin adı verilen bir zehir bulunur. Kuşunun bu zehre maruz kalmasını önlemek istiyorsan bakliyatları iyice pişirmeden kuşuna verme. Çiğ bakliyatları kuşunun kolayca erişebileceği şekilde saklamaktan kaçın.

Paylaşan heymypet