Kedilerde Tüy Dökülmesi Neden Olur?

Kedilerde tüy dökülmesi derken, rutin dökülmelerden bahsetmiyoruz. Zaman zaman patili dostlarımızın bütün vücudunda ya da belirli bir bölgede yoğun tüy dökülmesi yaşanıyor. Ele almak istediğimiz ve almamız da gereken, tam olarak bu dökülme işte.

kedilerde tüy dökülmesi

Kedilerde tüy dökülmesi ya da saçkıran, patili dostlarımızın hayatına doğrudan etki eden önemli bir sorun. Üstelik birçok farklı şekilde de gerçekleşebiliyor. Mesela dökülmeler simetrik veya asimetrik, tüm vücuda yayılmış bir durumda ya da sadece belirli bir bölgede olabilir. Bu yüzden bu yazıda paylaşacaklarımız sadece tahminler ve ön bilgi kıvamında. Tüy dökülmesi nereden bakarsak bakalım, acilen veteriner hekim müdahalesi gerektirir, unutma!

Tabi biz yine de tüy dökülmesinin nedenlerini iyice araştırıp birkaç genel sebep bulduk. Hepsine de birer birer değinmek istiyoruz. İlk olarak:

KEDİLERDE TÜY DÖKÜLMESİ VE NEDENLERİ

Deri Problemleri Ya Da Hormonal Sorunlar

Tüy dökülmesinin bu sebepleri öyle geniş ki, biz insanlardaki saç dökülmeleri bile bu nedenlerden kaynaklanıyor. Nasıl mı? Örnek olarak, hormonal sorunlar. Patili dostlarımız hipertiroidden muzdaripse vücutlarındaki steroid miktarı artar. Bu da kedilerde tüy dökülmesi yapar! Tıpkı erkeklerdeki saç dökülmesinin testosteron seviyeleriyle alakalı olması gibi. Bunun yanı sıra deri alerjileri ve çeşitli alerjik tepkiler de tüy döker.

Bir de dermatofilosis gibi deri hastalıkları var. Eğer kedinin tüylerinin döküldüğü yerlerde kızarıklık veya şişlikler varsa, belki de böyle bir sorunu vardır. Son olarak pire, kene ve mayt gibi parazitlerin yol açtığı kaşıntılar da tüy dökülmesini tetikler.

Duygusal veya Davranışsal Bozukluklar

Stresli zamanlarda saçları dökülen insanlara rastlamışsındır. Aynı noktadan yola çıkarak, stres kedilerde de tüy dökülmesine yol açar. Patili dostun sık sık yalanıyorsa, stresli olma ihtimali yüksek. Bu yalanmaların döktüğü tüylere ek olarak gerginliğin verdiği kendiliğinden dökülme de eklenince… Tüyleri stres yüzünden dökülen bir kedin varsa en iyisi onunla daha sık vakit geçirmen olur. Sonuçta dostunu mutlu ve çevresiyle uyumlu tutmak senin görevin!

Sakatlıklar ve İlaçlar

Son olarak sakatlıklar ve ilaçlar da tüy dökülmesini teşvik ediyor olabilir. Kediler acı hissettikleri bölgeleri sürekli yalarlar. Bu durum aşırı bir hal aldığında, o bölgedeki tüyler doğal olarak dökülür. İşin ilaç boyutu ise bambaşka. Diyelim ki kedine kabızlık ilacı veriyorsun. Bünyeden bünyeye ve kediden kediye değişmekle birlikte, patili dostunun ilaç kullandığı aralıkları iyi gözlemle. Eğer özel olarak tüylerini döken bir ilaç varsa onu tespit edip veteriner hekimine danışmalısın.

TEDAVİ

Kedini her halükarda veteriner hekime götürmen gerektiğinden bahsetmiştik. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra tedavi sürecine geçeceksiniz. Peki bu süreçte seni neler bekliyor?
Eğer tüy dökülmesi deri veya hormonal sorunlarla alakalıysa, veteriner hekimin muhtemelen ilaç yazacak. Bu ilacın alerjik olmamasına dikkat ederek elbette. İlacı kedine vermek için sevdiği bir mamanın içine saklamak, güzel bir yöntem. Diyelim ki tüy dökülmesi, davranışsal bir sorundan kaynaklanıyor. Böylesi durumlarda iki farklı yol izleyebilirsin. Öncelikle bir kedi eğitmenine danış deriz. Yok sorumluluğu kendim üstlenmek istiyorum diyorsan veteriner hekiminden anskiyete ilaçları talep edebilirsin. Bunlara ek olarak feromon spreyleri ya da kedi otu gibi sakinleştirici yöntemler de izleyebilirsin, sana kalmış! Yine de kedi eğitmeni en temiz çözüm, onu tekrarlayalım.
Son olarak, eğer patili dostunda kene veya pire çıktıysa, seni uzun bir ilaçlama süreci bekliyor. Tüm evi baştan aşağı ilaçlamak hem senin, hem de dostunun sağlığı için oldukça önemli. Mekan değişikliği her hayvan için zor bir süreç. Bu yüzden patili dostunun gerilmemesini sağlamak için onu birazcık şımartmalısın.

Kedilerde tüy dökülmesi sorunu, gördüğün gibi çok etmenli ve karmaşık bir konu. Her ne kadar bir iki noktasına parmak basmaya çalışsak da, veteriner hekimlere danışman şart. Pirelerle uğraşıyor olsan bile! Pire demişken, kedilerde pire problemiyle ilgili yazımızı okumak ister miydin? Yanıtın evet ise, seni yazımıza bekliyoruz!

Paylaşan heymypet