Kuşum Neden Ters Duruyor? Muhabbet Kuşlarında Ters Durma Alışkanlığı

Eğer ilk defa bir kuş sahiplendiysen, kanatlı dostunu kafesinin tellerine ya da tüneğine tutunmuş vaziyette gördüğünde şaşırabilir hatta endişelenebilirsin. Ama sıkıntıya hiç mahal yok çünkü ters durma bazı kuş türleri için oldukça normal. “Kuşum neden ters duruyor?” sorusunun ayrıntılı yanıtı ise aşağıda seni bekliyor.

Kuşum Neden Ters Duruyor

Muhabbet kuşunun yemini yerken, suyunu içerken, oyun oynarken hatta uyurken tepetaklak durup yer çekimine meydan okuduğu anlara mutlaka şahit olmuşsundur. Peki “Bu çocuğun akrobasi sevdasının altında ne yatıyor? Neden kuşum ters duruyor?” diye hiç düşündün mü?

Doğrusunu söylemek gerekirse kuşlarda ters durma oldukça normal ve doğal bir davranış. Özellikle muhabbet kuşları, papağanlar ve Sultan papağanları, sağlıklı oldukları takdirde sık sık ters durabilirler.

Hatta ters durmak kuşun için olumlu bir işarettir. Bu kadar savunmasız kalacağı bir pozisyonda duran kuş kendisini mutlu, sağlıklı ve yuvasında güvende hissediyor demektir. Eğer kuşun salıncakta gibi sallanıyor ya da ters duruyorsa, bil ki keyfi yerindedir ve canı oyun istiyordur.

Diğer yandan kuşun çok fazla ters duruyorsa, bir anormallik ya da olası bir sağlık sorununa dair bir belirti olup olmadığını kontrol etmende fayda var. Eğer diğer her şey yolundaysa konuyu bir sonraki ziyaretinizde veterinerinize danışabilirsin. Ancak bir şeylerin yolunda gitmediğine dair başka işaretler görürsen, hiç zaman kaybetmeden kuşlar konusunda uzman bir veterinere başvurmalısın.

Dilersen yukarıda adı geçen ters durmayı seven türlere biraz daha yakından da bakalım.

MUHABBET KUŞUM NEDEN TERS DURUYOR?

Avustralya’da vahşi doğada yaşayan bir tür olan muhabbet kuşlarını, doğal ortamlarında her türlü tuhaf pozisyonda görmek mümkündür. Akrobatik becerileri nazik ve neşeli kişiliklerini besleyen bu minik kuşlar, rahat rahat jimnastik yapabilecekleri büyük yatay telli kafeslerde yaşamaktan çok hoşlanırlar.

Çok oyuncu oldukları için diğer kuşlarla ve insanlarıyla etkileşime girmeye bayılırlar. Birlikteyken sürekli şaşırabilir ve zamanının nasıl geçtiğini unutabilirsin.

Özellikle uykuda tepetaklak durmalarıyla ilgili en yaygın teori, doğada normalde oldukça yüksek ve gözden ırak yerlerde tünemeleridir. Evde yaşayan muhabbet kuşları aynı iç güdüyle kafesin en üstüne tırmanıp kendini aşağı bırakarak uykuya dalabilir.

Muhabbet kuşları ters durabilmenin yanında kafalarını 180 derece çevirebilme, ve özellikle öğle uykusundan önce kendilerini uzatıp şişirebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca uyurken sık sık gagalarını gıcırdatırlar.

Kuşum neden ters duruyor

PAPAĞANLARDA TERS DURMA

Papağanlar genelde tek ayaklarının üzerinde durarak uyurlar ancak zaman zaman ters durarak uyuduklarını da görebilirsin. Ters durma hareketini bazen oynarken ya da boş dururken de yaparlar.

Özellikle Afrika gri papağanları ile Asya kıtasına özgü papağan türlerinde bu davranış gözlemlenir.

Sultan papağanları da ters durur. Tamamen ters dönene kadar kendini aşağı salan sultan papağanları bu noktada kanatlarını açıp yarasa duruşuna geçer. Özellikle mutlu oldukları zamanlarda bunu yapan sultan papağanları için de ters durma normal, zararsız bir davranış biçimidir.

Paylaşan heymypet