Muhabbet Kuşlarında Saldırganlık Ve Isırma Sebepleri

Saldırganlık ve ısırma birçok kuş sahibini zaman zaman bezdiren bir davranış biçimleri. Önce bu durumun sebeplerini anlamalı, sonra da ona göre önlemler alıp hem dostumuzu hem de kendimizi rahatlatmalıyız.

Muhabbet Kuşlarında Saldırganlık

Muhabbet kuşlarında saldırganlık konusunda; hayvanı doğuştan saldırgan veya uysal gibi ayrımlara tabi tutmak, dostlarımıza oldukça temelsiz bir bakış açısından yaklaşmaktır. En iyisi, onların neler hissettiğini ve neden saldırganlık gösterdiğini anlamak ve buna göre hareket etmek. O zaman bizlere düşen, bu muhtemel saldırganlık durumlarını aydınlatmak ve elimizden geldiğince kanatlı arkadaşımızla geçirdiğimiz zamanın kalitesini artırmak.

MUHABBET KUŞLARINDA SALDIRGANLIK 

Dostlarımızın saldırgan davranışlarının altında yatan en büyük sebepler, genellikle korku veya önceki deneyimlerden edinilmiş travmaları oluyor. Bu yüzden ortaya onların elde tutulmasına dair sorunlar, ısırmalar ve sahipleri başka kuşlarla veya insanlarla etkileşim kurarken düzenlenen saldırılar gibi negatif sonuçlar çıkabiliyor. Fakat muhabbet kuşlarında saldırganlık halinin tamamını tek bir kaynağa bağlayamayız çünkü kuşlar oldukça karmaşık canlılar. Olası diğer nedenlere göz atacak olursak:

 • Özellikle yavruyken elden beslenmeye alışmamış muhabbet kuşlarında korkuya sık rastlanır ve bu da saldırganlığa sebep olabilir.
 • Uygun sosyalleşme koşullardan mahrum kuşlarda insanlara, başka kuşlara ve yeni tecrübelere dair korku hali gözlemlenebilir.
 • Bazı muhabbet kuşları, sahipleri başka insanlarla etkileşim içerisindeyken kıskançlığa kapılabilir. Bu onların doğal “çift olarak kabul etme” davranışından doğar.
 • Eğer kuşu ufakken sahiplenmediysen, eski sahibi tarafından kötü muamele görmüş kuşlar saldırganlığa yatkın olurlar
 • Hormonal değişikliklerden dolayı bazı kuşlar tıpkı insanlar gibi ergenlik süreçlerinde saldırganlık gösterebilirler. Fakat zaman ilerledikçe bu durum geride kalır.
 • Kendi alanlarını koruma içgüdüsüne kapılıp saldırganlık göstermeye yatkındırlar.
 • Stresli ve eğlenceden mahrum kalan muhabbet kuşları, saldırgan davranışlara yönelebilirler.

Muhabbet Kuşlarında Saldırganlık

MUHABBET KUŞLARINDA SALDIRGANLIK İLE BAŞ ETMENİN YOLLARI

Eğer muhabbet kuşun onu eline almaya çalıştığında sizi ısırıyorsa, elinize çıkmasını öğretmek için her gün sabırla zaman ayırmanız gerekiyor. Ele alışmaya başladığında, onunla sağlıklı bir bağ kurup sevilmeye alıştırırsan agresyonu oldukça azaltabilirsin. Hatta bu noktadan sonra, eğitilebilirliği oldukça artacağından dolayı ona yeni numaralar bile öğretebilirsin. Mesela, bu yazımızdaki adımları takip edersen saldırgan tavırlarını bir kenara bırakan muhabbet kuşuna, birlikte keyif alacağınız davranışlar bile kazandırabilirsin.

Şimdi tüm bu saldırganlığı bırakma muhabbet kuşunuza yeni davranışlar aşılama sürecinde tavsiyelerimizi sıralayalım:

 • Dostunu alışkın olmadığı bir alanda eğitmeye çalış. Kendinin olarak belirlediği bölgeyi terk ederse, eğitime daha açık ve saldırganlığa daha kapalı bir tavır takınabilir.
 • Seri hareketler yapmamaya çalış. Zaten saldırgan bir havada olan kuşunun kendini tehdit altında hissetmemesi için elinizden gelen her şeyi yapmaya çalış.
 • Bağırmamaya özen göster. Canın yandığında buna dikkat etmen zor olabilir fakat bağırdığında muhabbet kuşun bunun olumsuz bir şey olduğunu anlamaz. Hatta, senden böylesine büyük tepkiler aldığı için heyecanlanıp bu davranışı tekrarlayabilir.
 • Onunla mümkün olduğunca yumuşak bir tonda konuşup, ödül mamaları ile yaklaşmaya çalış.
 • Tekrar sayesinde karşılıklı güven oluşturun. Muhabbet kuşlarının eğitiminde istikrar çok önemlidir ve güvenlerini ancak böyle kazanabilirsin.
 • Onu fazla zorlamamaya dikkat et. Bir eğitim seansını maksimum 15 dakikada tut. Kuşlar zeki ve hassas canlılardır ve aşırı stres altında hissettiklerinde üzülürler.

Bütün bunların yanı sıra, her zamanki tavsiyemizi de buraya bırakmadan edemedik: Profesyonel yardım ihtimalini de hiçbir zaman gözardı etme. Eğer tavsiyelerimiz bir işe yaramıyor ve kuşun istemediğin saldırgan davranışları tekrarlıyorsa, bir kuş veterinerine onu götürüp yardım talep edebilirsin. 

Paylaşan heymypet