Kedilerin Yaşları Nasıl Anlaşılır? Kedi Yaşı Hesaplama

Kedilerin yaşları insan yaşı olarak ne ifade ediyor? Patili dostlarımızın yaşını nasıl anlayabiliriz? Bu iki soru eminiz ki her kedi ebeveyninin aklına en az bir kez gelmiştir. Bu yüzden biz de bu konuyu aydınlatmak ve kafa karışıklığına son vermek istedik!

kedilerin yaşları nasıl hesaplanır

Öncelikle en temel dileğimiz ile başlayalım: patili dostlarımızın ömrü bol bol olsun! Nihayetinde kedilerin biz insanlardan daha hızlı yaşlandığı da ortada. Hemen örnek verelim: 1 yaşında bir insan çocuğu, kedi yaşı anlamında neredeyse 15 yaşında sayılır! 4 yaşındaki bir kediyi ise artık 32 yaşında bir yetişkin gibi kabul edebiliriz. Oldukça ilginç, öyle değil mi? Bu yüzden biz en iyisi hem kedilerin yaşları nasıl anlaşır hem de kedi yaşı hesaplama konularını biraz daha netleştirelim.

Adım adım ilerlemekte fayda var. İlk olarak, patili dostlarımızın ortalama ömrünün ne kadar olduğunu biliyor musun? Sağlıklı bir hayat sürdüğü takdirde kediler 12-15 yıl kadar yaşayabiliyorlar. Sen yine de en uzun ömürlü kedileri merak ediyorsan, bu yazımıza bir göz atabilirsin. Aralarında bir sıralama yapacak olursak: En uzun süre yaşayan kediler sadece evde kalan ev kediler. Ondan sonra hem evde hem sokakta yaşayan kediler geliyor ve son olarak, en az yaşayan kediler ise sokak kedileri.

Peki kedilerin yaşı nasıl anlaşılır? Açıkçası bu biraz çetrefilli bir konu. Veteriner hekimler gibi kuvvetli bir eğitimden geçmeden dostlarımızın yaşını belirlemek güç. Bu yüzden biz en iyisi, dostlarımızın dişlerini ve gözlerini inceleyerek ortalama bir tahminde bulunalım. Eğer patili dostunun dişlerinde yıpranma, renk kaybı, eskime ve tartar varsa orta yaşlıdır diyebiliriz. Ek olarak, gözünün parlaklığında azalma ve matlaşma varsa, kedin yaşlı kategorisine giriyor olabilir.

kedilerin yaşları

KEDİLERİN YAŞLARI NASIL HESAPLANIR?

Şimdi geldik kedilerin yaşı nasıl hesaplanır mevzusuna. Burada ilginç bir formül kullanacağız. Hemen açıklayalım:

  • Kedinin ilk yaşı, insan yaşı olarak 15 yaşa denk! Yani 1 yaşındaki bir kedi, insan yaşı olarak 15 yaşında.
  • Kedinin bir sonraki, yani 2. yaşı ise insan yaşında 9 yıla tekabül ediyor. Dememiz o ki 2 yaşındaki bir kedi, insan yaşı olarak tam 24 yaşında.
  • Kedinin 2. yaşından sonraki her bir yaşı, insan yaşı olarak 4 yaş anlamına geliyor. Yani 3 yaşında bir kedi 28, 4 yaşında bir kedi ise 32 yaşında.
  • Kısaca özetleyecek olursak bir yaşındaki kediler 15, 2 yaşında kediler 24 yaşında. Bundan sonra 4’er 4’er ekleyerek devam ettiğimizde 9 yaşında bir kedi ise 52 yaşında diyebiliriz.

Formül birazcık karmaşık ama umarım net bir şekilde ifade edebilmişizdir. Son olarak, patili dostlarımızın yaşlarına göre şöyle bir sınıflandırma da mevcut:

  • İlk 6 ay yavru kedi
  • 6 aydan 2 yıla kadar genç kedi
  • 3 yaştan 6 yaşa kadar yetişkin kedi
  • 7 yaştan 10 yaşa kadar olgun kedi
  • 11 yaştan 14 yaşa kadar yaşlı kedi
  • 15 yaştan sonra ise ”ihtiyar” kedi

Kedilerin yaşları ile ilgili kafalarda daha fazla soru işareti kalmamıştır diye umut ediyoruz. Biz yine de sana bir hesaplama aracı sunalım. En kötü burayı kullanırsın!

Paylaşan heymypet