Kedilere Alerjisi Olan Misafirleri Ağırlamak Mı? Hapşırmayı Nasıl Azaltabilirsin?

Misafirlerinin hafif kedi alerjileri varsa, bu uzman ipuçları ortamı daha konforlu hale getirmeye yardımcı olacaktır. Kısa bir süre için. İşte kedilere alerjisi olan misafirleri ağırlama ipuçları!

Bazı insanlar kedi kürklü bebeklere bayılır. Ancak kedi alerjileri rahatsız edici hapşırma, kaşıntı ve hırıltıya neden olduğu için bunu uzaktan yapmak zorunda kalırlar. Alerji uzmanlarının tavsiyelerine bağlı olarak, birkaç saatliğine rahatlama sağlayan tıbbi bir çareye güvenebilirsin.

Peki ya bütün gün ya da gece boyunca seninle birlikte kalan kedilere alerjisi olan misafirleri ağırlarsan? Hipoalerjenik kediler diye bir şey olmadığı için (kedi alerjisi olan bazı insanlar belirli ırklara daha az tepki gösterse de), anahtar evini temizlemek ve kediyi temizlemek!

İnsanlar Neden Kedilere Alerjiktir?

Kedi kılı yüzünden değil. Teknik olarak değil. Aslında insanların tepki verdiği bir dizi kedi proteinidir. Fel d 1 ila Fel d 7, kedi idrarında, tükürükte ve kepekte bulunur.

Bu proteinler solunur veya kişinin gözleri, burnu ve cildi ile temas eder. Bu tahriş, kurdeşen, kaşıntı, hapşırma ve gözlerde sulanmaya neden olur. Fel d 1 proteini en yaygın ağırlaştırıcı faktördür. Ancak her kedi farklı seviyelerde protein serisi üretir. Her insan da farklı tepki verir. Bu yüzden insanların bazı kedilere diğerlerine kıyasla daha az alerjik reaksiyon göstermesinin nedeni budur.

Ne yazık ki, misafirlerini toplarken ancak bu kadarını yapabilirsin. Purvi Parikh, Alerji ve Astım Ağı’na sahip bir alerji uzmanı ve immünologdur. Kedi alerjen proteinlerinin evinden çıkmasının son derece zor olduğunu söylüyor.

“Kedi olmayanların evlerinde ve kedilerin hiç bulunmadığı adalarda bile varlar. Çünkü insanlar üzerinde kolayca seyahat ederler ve onlara yapışırlar” diyor. “Onlar ev tozlarının bir parçasıdır” diyor.

Kedilere alerjisi olan konuklar büyük olasılıkla seninle çok uzun süre kalamazlar. Ancak kısa süreli bir ziyaret sırasında, ek ipuçlar alarak onları daha rahat hale getirebilirsin.

Kedi Alerjisi Olan Misafirler İçin Nasıl Hazırlanılır?

1.Evinde Kapsamlı Bir Temizlik Yap

Alerjiye neden olan partikülleri yakalayan yüksek verimli partikül filtresi içeren bir vakum kullanarak süpürme işlemini daha etkili hale getir. Unutma: Mikroskobik kepek parçacıkları her yerdedir. Bu nedenle, özellikle konuklarının varışından önceki günlerde, iyice süpür, paspasla. Özellikle halıları ve mobilyaları sık sık süpür.

2.Misafir Yatak Odanı Kedilerin Bulunmadığı Bir Bölge Olarak Tut

Meraklı kedini, konukların birkaç hafta önceden uyuyacağı odadan uzak tut. Bu, odada pusuya yatacak ve uyku yeteneklerini bozacak potansiyel kedi alerjenlerini azaltır. Alanı kapattığında bile, sık sık tozunu almaya ve süpürmeye devam et. Çünkü hepimiz kedi kürkünün havada nasıl uçtuğunu biliyoruz!

3.Bir Hava Filtresine Veya Hava Temizleyicisine Yatırım Yap

Bir hava filtresine veya hava temizleyicisine yatırım yapılmanı öneririz. Hava filtre üniteleri, evindeki havada olan alerjenleri giderir. Bu da alerjisi olanlar için semptomları hafifletir.

4.Evcil Hayvanını Kokusuz Bebek Mendil İle Sil

Özellikle bundan hoşlanmasalar da, kedini kokusuz bebek mendilleriyle silmek tüy dökülmesini ve kepeği azaltır. Kedi alerjisi olan misafirler, yakınlarda kedicik olursa, büyük bir tepki göstermeden ortak alanlarda daha kolay vakit geçirebilirler.

5.Yiyecekleri Değiştirmek İçin Veterinere Danış

Tüy yumağının alerjiye neden olan etkilerini gerçekten azaltmak istiyorsan, buna yönelik kedi mamaları var. Alerjik reaksiyonların etkisini azaltmak için kedi tükürüğünde yapılan Fel d 1 proteinini bağlamak üzere pazarlanmaktadır.

Ayrıca misafirlerine reçetesiz satılan burun spreyleri, alerji ilaçları ve göz damlaları içeren bir hediye sepeti de verebilirsin.

Bununla birlikte, en özverili çabalarına rağmen, alerjisi olan kişilerin tatilde kedili evlerden kaçınması muhtemelen en iyisi olacaktır. Bu nedenle, potansiyel ziyaretçilerle kalış sürelerinin uzunluğu, genellikle kedilere nasıl tepki verdikleri ve başka bir yerde kalmanın daha iyi bir seçenek olup olmadığı hakkında açık bir tartışma yapın.

 

Paylaşan heymypet