Ortancalar Kediler İçin Zehirli Midir?

Ortancalar bahçende veya bir buket olarak ne kadar güzel görünürse görünsün, meraklı kedini onlardan uzak tut. Çünkü ortancalar kediler için zehirlidir! Gelin birlikte detaylara bakalım.

İster arka bahçende dolaşan maceracı kedin, ister tezgahın üstünde duran meraklı bir kedin olsun, her bitki kedi tüketimi için sağlıklı değildir. Kediler için güvenli birçok bitki varken, güvenli olmayan bitkiler de vardır.

Peki ortancalar kediler için zehirli midir?Peyzaj düzenlemeye başlamadan veya eve çiftçi pazarından bir buket getirmeden önce kedin için zehirli olup olmadığını bilmen önemlidir.

Ortancalar Kediler İçin Güvenli Mi?

Basitçe söylemek gerekirse, hayır. Bahçene çiçek açan ortancalar dikmek istiyorsan, kedine göz kulak olmalısın. Çiçekler, yapraklar, tomurcuklar ve sapların tümü amigdalin içerir. Ancak tomurcuklar ve genç yapraklar daha yüksek konsantrasyona sahiptir. Kediler ortanca bitkisinin herhangi bir kısmını yiyerek hastalanırlar.

Kedilerde Ortanca Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Odunsu asmalar, çalılar, süs ağaçları ve otlar dahil olmak üzere yaklaşık 260 çeşit Hydrangeaceae türü vardır. Ortancanın toksik bileşenine amigdalin denir. Herhangi bir memeli tarafından yutulduğunda ve metabolize edildiğinde tehlikeli siyanüre dönüşür.

Neyse ki, ortanca zehirlenmesi nadirdir. Çünkü bir kedinin ciddi şekilde etkilenmesi için bitkinin bir kısmını yemesi gerekir.

Kedilerde Ortanca Zehirlenmesinin Belirtileri Ve Tedavisi

Kedilerde ortanca zehirlenmesinin en yaygın belirtileri şunlardır:

* İştah kaybı
* Letarji
* Kusma
* İshal
* Karın ağrısı

Kedin ortancaları kokladıysa, semptomlar genellikle 30 dakika gibi kısa bir sürede ortaya çıkar. Sana bitkiyi kemirdiklerini bu semptomlarla bildirmiş olurlar.

Evcil hayvanınızı hemen veterinere götürün. Veterinerin kedinin neyden zehirlendiğini doğru bir şekilde tanımlayabilmesi, neyi test edeceğini ve tedaviyi nasıl uygulayacağını bilmesi için bitkinin parçalarını yanına al. Toksinleri gidermek ve kedinin durumunu stabilize etmek için veterinerin kedini kusturması, intravenöz sıvı sağlaması ve ilaç reçete etmesi gerekir. Muayene ayrıca kedinin organ fonksiyonunun normal olduğunu ve başka herhangi bir sindirim sorunu olmadığını doğrulamak için biraz kan tahlili, idrar testi ve X ışınları gerektirir.

Eve döndüğünüzde, sindirimi kolaylaştırmak için birkaç gün boyunca hafif bir diyet uygulamak iyi bir fikirdir. Bunu da kedinin veterineri detaylıca açıklayacaktır. Ama kullanışlı bir seçenek olarak, pişmiş beyaz pirinçle karıştırılmış, baharatsız haşlanmış tavuk veya hindi iyi olacaktır.

Ortanca Zehirlenmesi Nasıl Önlenir?

Manzaranın dinamiklerini değiştirerek hayvan arkadaşlarına iyi bakabilirsin.

Kedinin dolaştığı bahçede zaten ortancaların varsa, bitkilere erişimi daha zor hale getir. Bir köpek veya kedinin üzerine basması için çekici olmayan kabuklar, dallar ve dikenli asmalar yerleştirebilirsin.

Ayrıca, ortancalar hayvanlar için zararlı bir kokuya sahip olduğundan, bitkilerin kenarlarına toksik olmayan botanik yağ spreyleri uygulayabilirsin. Özellikle kediler narenciye hayranı değildir. Bu nedenle hızlı ve kolay bir sprey için greyfurt, limon, misket limonu veya portakal suyunu suyla seyreltip ortancalara ve bulunduğu bölgelere sıkman iyi olacaktır. Hareketle etkinleştirilen sprinkler ve ultrasonik caydırıcılar da bazen yararlıdır.

Bununla birlikte, en etkili ortanca zehiri önleme yöntemi, kedileri içeride (genel sağlıkları için en iyisidir) tutmaktır. Eğer onları denetimli keşif için bir tasma veya koşum takımı ile yürütmek üzerinde eğitmeyi planlamıyorsan!

Paylaşan heymypet